Etichete: executata silit

Pot fi executata silit pentru neplata SVS in Austria?

Buna seara, pentru SVS pot fi executat silit daca firma unde am lucrat nu mi-a declarat venitul iar, acolo s-au intamplat niste chestii care nu ma privesc dar, totusi imi vine sa platesc cu miile de euro iar dupa o vreme imi vine notificare de la ANAF,,,,

Se poate incepe o executare silitata pe aceasta tema? In conditiile in care firma Austriaca pt care am prestat serviciile nu si-a facut datoria?

Postat in data: 12 aug., 2022

Am luat un imprumut pe cardul Axi Finance IFN si dupa 4 ani sunt executata silit. Ce pot sa fac?
axi-card-credit-reclamatie

Buna ziua. In 2018 am luat un imprumut de la Axi Finance. Mai bine spus era un card cu 1000 lei. Am achitat din ea dar nu toata suma. Dupa atatia ani am primit o somatie de la un executoriu judecatoresc ca am de platit 2323lei. Eu stiu ca dupa 3 ani se prescriu datoriile. De la Axi nu am primit somatie. In ianuarie am primit o scrisoare dr la Kruk in leg.cu datoria. Dar de atunci a trecut un an, de ce nu mi au pus ei proprire pe salariu. Au asteptat un an si acum in loc de 1100 platesc 2300.
Astept raspunsul dv. Va multumesc!

Postat in data: 17 mart., 2022

Pot fi executata silit daca sunt in alta tara?

As dori sa va intreb ce se intampla daca am luat un credit de nevoi personale dupa.o angajare temporara in Romania pentru 3 luni, dupa care am obtinut creditul apoi am inaintat demisia de la locul de munca si am plecat in strainatate ?

Mentionez ca nu am nici un bun gen casa, masina, alt job inregistrat sau bijuterii pe numele meu sau alti bani in alte conturi in Romania, dar am un cont in strainatate, un card de debit local acolo.

Sunt inregistrata cu locuinta la patinti (ID card) dar sunt plecata in strainatate.
Ma pot gasi in strainatate ?

Ma pot sili intr.un fel ? Imi pot afla contul din strainatate ? Il pot obliga pe parinti sa.plateasca ? Nu sunt minor, deci nu mai apartin de ei practic.

As dori sa stiu toate caile folosite de banca pentru a ma obliga sa achit datoria sau daca banca va renunta.

De asemenea daca pot intra in tara in vizite fara sa fiu gasita chiar din aeroport (banuiesc ca nu e chiar asa, dar intreb). Va multumesc !

Postat in data: 05 apr., 2018