Etichete: firma

Daca firma e inscrisa in CRC, mai pot obtine un credit?

„As dori sa stiu daca pot apela la serviciile dvs, si daca este fezabil in urmatoarea speta:

Am avut o linie de credit la Banca Transilvania. La data limita a contractului, am solicitat prelungire. Banca s-a ocupat in ultima clipa de acest contract, si am aflat doar cu o zi inainte de termenul limita, ca produsul respectiv nu mai este disponibil, si mi-a oferit un nou contract cu rambursare rate egale.

In urma acestui contract, au fost inscrisuri cu mentiuni de *modificare* in CRC.

Ulterior, in urma mai multor discutii, si probleme cu Banca Transilvania am luat decizia de a lua in calcul mutarea conturile societatii la o alta banca.

La o prima analiza, a acestora, mi-au de veste faptul ca societatea este inscrisa in CRC pentru modificare, iar acest lucru imi va bloca total varianta de a apela la o finantare pe societate, indiferent de cifre/profitabilitate, ceea ce incurca intr-un mod grav activitatea societatii avand in vedere toate proiectele aflate in derulare si eforturile de a creste profitabilitatea societatii din ultimul an de activitate.”

Postat in data: 09 apr., 2024

Neocapital este o firma serioasa de investitii sau da teapa?
neocapital teapa

„Asi dori un sfat și o părere de la dumneavoastră asi dori să știu ce știți despre aceasta platformă NEOCAPITAL sau nu știu cum să o numesc mi-au spus sa depun pentru inceput 12 milioane jumate casa pornesc o afacere cu ei ce știți despre NEOCAPITAL vreau să știu sunt serios sau repari mă pot baga in afaceri cu ei sau nu
Va mulțumesc fii binecuvântat 🙏

Și azi am primit telefon de la o doamna și mi-a spus daca m-am gândit tot insista sa mă bag in aceasta afacere cu analistul lor și că osa am un profit foarte mare spunetimi va rog frumos ce știți de acești oameni de aceasta firma sunt corecți sau e firmă fantomă care da teapa”

Postat in data: 05 oct., 2023

Daca firma de asigurari a respins plata creditului, ce trebuie sa fac?
vig omniasig bcr asigurari de viata asirom asigurare credit

„Tata a avut un credit la.BCR de nevoi personale în 2017 cu asigurare de viata Vienna Insurance. Aplatizat lunar creditul dar anul acesta în februarie tata a decedat.Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac am anunțat banca si asigurarea ,imediat după deces dar asigurarea mea respins plata creditului deoarece sa constatat ca era bolnav cronic.

Ce nu inteleg eu este ca tata a murit de cancer care a fost depistat anul trecut în septembrie ,Insuficienta cardiaca și mai multe .Dar asigurarea a respins dosarul,pe motivul ca avea boala cronica .

Acum banca îmi trimite acasa notificări și ma obliga sa platesc acest credit .Nu inteleg de ce ma obliga când tata a plătit asigurare 4ani ptr ce daca ei nu avopera decesul pensionarilor numai în caz de acc de masina .spuneți mi va rog ce trebuie sa fac cum sa
rezolv aceasta problema ?În ultima notificare scrie da în judecata și la firma de recuperare .Pe cine da pe mort?”

Postat in data: 13 aug., 2023

Cum pot inchide dosarul la firma de recuperare datorii Kredyt Inkaso?
kredyt-inkaso

Bună ziua, am un dosar la aceasta firma de recuperare Kredyt Inkaso si doresc să găsesc o variantă pt a o inchide. Din păcate ei nu sunt foarte receptivi si sumele pe care mi le cer sunt foarte mari si nu mi le pot permite. Mă puteți ajuta in vreun fel? Mulțumesc anticipat

Postat in data: 13 dec., 2022

Cat poate sa-mi opreasca din salariu daca am doua popriri?

Buna ziua..am și eu doua popriri una de 12546.01 si alta de 4538.77. dar una mi se oprește de către firma unde lucrez și alta direct prin banca..vreau sa stiu si eu cat are voie sa mi se oprească..

am salariu de 1750 din care 150 sunt decotul de transport si mi sa oprit odată de către firma 525 si de la banca 524..si am mai rămas cu 524…si decontul mi la bagat dupa 2 zile si am vrut sa l scot si am sunat la banca și nu am putut sa ii retrag pt ca executorul nu a deblocat suma de 150 RON..

adică mi sa oprit mi mult de jumătate de salariu..mi sa oprit din 1750 suma de 1226..este normal asa..ce pot face ? va rog sa îmi dai un răspuns.

Postat in data: 06 dec., 2020

Retinerea pe salariu o poate face si firma si banca?

Am o intrebare la d-voastra. Am o retinere pe salar. Mi-a facut si firma si banca reținerea. Pot face si firma si banca reținerea?

Postat in data: 13 nov., 2020

Firma mea are o problema cu o plata facuta prin banca: cum o pot rezolva fara sa apelez la instanta de judecata?

Postat in data: 02 iun., 2020

Cum pot lua un credit pentru dezvoltarea firmei?

Buna ziua.
Am o firma infiintata anul trecut, in domeniul serviciilor de curatatorie la domiciliul clientilor, si vreau sa iau un credit pentru dezvoltare, vreau sa cumpar niste echipamente si am nevoie de o hala pentru depozitarea materialelor.

Cum pot obtine un credit si care ar fi conditiile?

Postat in data: 30 ian., 2020

E legal sa-mi opreasca din salariu atat angajatorul, cat si banca Raiffeisen?

Am o poprire pe cardul de salariu la Raiffeisen din 2018 pentru o datorie la banca. Imi tragea lunar din salariu, toate bune si frumoase pana luna trecuta, cand mi s-a pus inca o poprire, dar de data asta au trimis-o si la firma la care lucrez, si la banca.

Cei de la firma mi-au retinut din salariu si au trimis si la banca o instiintare, ca sa nu retina si banca, dar banca mi-a luat si ea inca o data bani de pe card. Cand i-am intrebat de ce, pentru ca mi se retine deja la serviciu, mi-au spus ca firma nu le-a spus pentru ce se retin banii, pentru ce dosar, asa ca ei au mi-au luat banii. Ce pot sa fac? E legal asa ceva?

Postat in data: 26 nov., 2019

Kruk Romania – firma de recuperare creante – date de contact (adresa, telefon, e-mail, site internet)

Postat in data: 23 sept., 2019

Care sunt datele de contact (telefon, adresa) ale firmei de recuperare creante ULTIMO PORTFOLIO INVESTMENT (LUXEMBOURG) SA?

Va rog sa-mi spuneti cum pot lua legatura cu firma de recuperare creante ULTIMO PORTFOLIO INVESTMENT (LUXEMBOURG) SA, pentru ca trebuie sa le trimitem o citatie pentru a se prezenta la proces, in urma depunerii unei contestatii la executarea silita.

Postat in data: 18 iul., 2019

Poate firma sa-mi vireze banii pentru concediul de maternitate, in cazul unei popriri?

Buna ziua, sunt in concediu de crestere copil (fetita are 6 luni jumate), firma unde lucram a primit in contul ei suma pt.concediu meu de maternitate.

Acum firma are poprire de la Anaf, mai poate firma sa-mi vireze concediu in contul meu sau nu, din cauza acestei popriri??? Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns, ca nu stiu cum zice legea!!!Va multumesc.

Postat in data: 02 apr., 2019

Ce mi se poate intampla daca nu mai platesc datoriile la IFN?

Sunt in imposibilitatea de plata, nu am niciun venit si nici bunuri mobile sau imobile, ifn ul a recurs la o firma de recuperare a creditelor. Problema e ca eu sunt in imposibilitatea de plata. Ce mi
se poate intampla? Mi-au pus in vedere ca ma vor actiona pe cale juridica, urmand executarea silita.

Postat in data: 19 mart., 2019

Imi pot deschide alt cont daca am deja o poprire pe unul?

Imi pot deschide alt cont daca am deja o poprire pe unul?

Problema mea este ca, ulterior unei popriri, nu imi mai pot folosi cardul, prin urmare trebuie sa merg sa scot bani din banca si sa platesc comisioane enorme.

Angajatorul imi opreste el automat 1/3 din salariu, deci daca imi vireaza doar ce mai pot folosi, nu pot merge cu acesti bani la alta banca?

Multumesc frumos,

Postat in data: 15 dec., 2016

Are dreptul banca Raiffeisen sa-mi blocheze contul poprit daca banii din salariu se retin de firma angajatoare?

Va scriu din partea unui prieten care are cont de salariu deschis la banca Raiffeisen – sucursala Braila.

Lunar dansul trebuie sa mearga personal la banca cu cartea de identitate ca sa isi poata ridica suma de bani ramasa din salariu, dupa plata popririlor, in baza unei adeverinte eliberate de catre contabila firmei angajatoare (mentionez ca are mai mult de 1 poprire).

Aceste popriri se platesc de catre firma angajatoare in contul executorului/executorilor judecatoresti.

Banca ii ia lunar un comision de aproximativ 15 lei pentru ca ridica banii de la casierie.

Va rog sa-mi spuneti daca are dreptul banca sa blocheze contul sau nu?

Mentionez ca in momentul in care introduce cardul in bancomat ii apare o suma negativa.

Multumesc frumos pentru ajutor!

Postat in data: 18 nov., 2016