Etichete: frauda

Banii nu au mai ajuns, desi am primit dovada platii! Ce pot sa fac?

„Bună ziua.
Va intreb in calitate de persoana juridica.
Am onorat unei firme o comanda de uși pt mobila. Firma respectiva mi-a trimis o dovada a platii facturii aferente comenzii,si a trimis soferul sa ridice marfa. Problema este ca banii nu au mai ajuns in contul firmei mele si firma respectiva nu imi mai raspunde. Ce pot sa fac?
Transferul cu dovada platii a fost facut din revolut catre raiffeisen.”

Postat in data: 17 apr., 2024

Ofertele pentru recuperarea banilor pierduti printr-o frauda pe internet sunt tepe?
recuperare bani frauda

„Pe Facebook… Era o reclamă… Un anunț , că oferă suport și asistență pentru tot felul de fraude de pe internet … Și am trimis mesaj.

Am primit răspuns că da mă poate ajuta , și am primit acest contract .. eu nu am semnat nimic , nu mi-a cerut nimic referitor la bani, i-am trimis doar câteva din dovezi… Chiar în ultimul email primit îmi scrie ca a găsit banca unde au fost trimiși toți banii de la mine … Așteaptă următoarele răspunsuri. Mie mi se pare puțin suspect acest contract . De aceea v-am întrebat”

Postat in data: 05 apr., 2024

Trebuie sa platesc creditul online facut printr-o frauda?

Buna; va scriu deoarece ne aflam intr-o situatie asemanatoare cu ce am citit pe pagina dvs; sotul meu a facut asa zise “investitii” in urma vizionarii unui anunt de achizitie actiuni care i-ar aduce castiguri frumoase; bineinteles a cazut in plasa unor escroci care l-au pus sa isi instaleze anydesk pe telefon; pe card nu avea cine stie ce suma insa pana la urma l-au convins sa depuna in automat o
suma pe baza unui cod pe care ei i l-au trimis, pentru a cumpara criptomonede; camd si-a dat seama ca e o farsa, s-a prezentat la politie;

problema majora e ca la 1-2 luni de cand a anuntat politia am primit acasa o adresa de la tbi ca nu am achitat ratele la creditul pe care i-l avem la ei; am sesizat din nou politia de acest aspect si am contactat un avocat care a trimis catre tbi o cerere de rezolutiune unilaterala a contractului si am cerut sa ni se trimita contractul semnat si documentele care au stat la baza acordarii creditului;

nu ne-a raspuns nimeni la cererea care a fost trimisa in 26 ianuarie insa ne tot streseaza telefonic sa achitam ratele iar acum o saptamana am primit un sms cu un link de plata, sa achitam suma de 19300 lei si ca s-a declarat scadent anticipat si pregatesc dosarul de executare;

va rog sa ma sfatuiti ca nu stiu ce sa fac in aceasta situatie; ma gandeam sincer ca daca am sesizat politia asupra acestui aspect, se va face ceva in privinta aceasta insa se pare ca am fost naiva.

Chiar nimeni in tara asta nu protejeaza cetateanul in nici un fel? La sediul tbi din orasul nostru nu am primit nici un raspuns deoarece creditul nu a fost solicitat in unitatea lor ci s-a incheiat online, ca atare sunati la relatii clienti si stati cu orele sa intrati in legatura cu cineva care si asa nu prea te lamureste; nu era normal sa primim ceva oficial ca de pilda cum s-a calculat suma de 19000 cand valoarea initiala a creditului era mai mica?

In plus am sunat la departamentul de colectare si ni s-a spus ca se analizeaza la departamentul lor de
frauda insa din ianuarie ( de cand am trimis cererea catre ei) si pana acum se pare ca nu au stat pe loc ci au luat masura de scadenta anticipata, daca e adevarat pentru ca repet, nu am primit nimic pe
posta.”

Postat in data: 14 mart., 2024

Trebuie sa platesc creditul pe care mi l-au facut la Revolut niste escroci, printr-o frauda?
revolut reclamatie credit frauda

„Acești escroci de la Neocapital nu numai ca m-au pacalit sa le transfer foarte mulți bani, dar au inițiat și un credit de nevoi personale direct din aplicația Revolut iar eu acum trebuie sa plătesc rate pentru acest credit. Am făcut reclamație la Revolut dar nu au putut sa ma ajute cu nimic.”

Postat in data: 27 feb., 2024

Cum scap de telefoanele celor care m-au inselat cu criptomonede?

„As vrea sa va fac o întrebare cu privire la comentariile văzute pe net despre merricksinvest.cc care m au înșelat și pe mine cu 3250€ . Sa întâmplat acum un an mai exact pe 02/08/2022 când m am înregistrat cu acei 250€ .

Nu am depus plângere , am crezut ca prostia se plătește , nu vreau sa recuperez bani problema mea este alta , acum ceva timp am primit un mail de la un inspector financiar care in explica ca s au făcut tranzacții pe numele meu și sa ii contactez pe Whatapp .

Problema este ca de un an de zile , de la aceasta prostie , primesc o mulțime de telefoane și numere ascunse care tot încearcă sa mai scoată ceva , de câteva luni nu mai răspund la nici un număr pe care nu îl cunosc , întrebarea mea este următoare dacă ignor cum am făcut și pana acum pot sa facă ceva in numele meu??? Este adevărat mailul primit? Sa fac totuși o plângere la Politie ??? Multumesc mult , o zi buna ca doresc”

Postat in data: 26 sept., 2023

Trebuie sa platesc taxe brokerului pentru investitia la Bursa?

„Buna ziua am investit si eu 50 euro in bursa am gasit un brocker dupa aia mia cerut pt o taxa ca nu sunt cetateam american am dat 100 dupa mia mai cerut o taxa sa plateasca avocat sa rezolve problema am mai dat 100 deacu mai vrea 200 de euro pentru taxe trebuie sa platesc taxele , eu cred ca este un brocker fantoma ce mati putea sfatui”

Postat in data: 16 sept., 2023

Trebuie sa platesc o taxa pentru a retrage banii investiti pe platforma bitcoin?
teapa platforma investitie bitcoin

„buna ziua am o întrebare la dumneavoastră ,eu m-am in registrat mi-am făcut portofoliu si am făcut cu ajutorul unei doamne de la platforma ,eu am intrat platforma cu 50 euro cas primesc 750euro si doamna mia cerut toate datele mele si poza asa a zis ca trebuie ,știți ce a făcut doamna are profilul meu la ua si banii nu mii da imi zice sa achit 250 si pe urma imi da bani va rog spuneți eu va dau datele mele de la profil ,va rog ajutați mă ,si mie chind mi-am facut profilul mia venit cod pentru profil si doamna le are.

doamne ma ajutat sa înregistrat programa si a cerut datele mele sa facă profilul ca sami faca sâni vie banii in portofoliul meu si codul ia mi la tat sal pun la plata ,aceasta Este doamna si codul ei.”

Postat in data: 26 aug., 2023

Mi-au furat datele personale si mi-au facut credit la Terra Credit IFN. Cum pot rezolva problema?
terra credit reclamatie

Bună ziua am un credit făcut la terra credit insa nu este făcut de către mine ci au fost sparte bazele de date de la Rompetrol și de acolo sau furat datele mele personale și a făcut credit în numele meu cum pot rezolva aceasta problema ??

Postat in data: 31 oct., 2022

Am luat teapa cu crypto trading pe site-ul kudx.com. Cum pot sa-mi recuperez banii blocati?
kudx teapa crypto

Buna , am fost victima unui crypto scam de către site-ul kudx.com

Încercând să fac „albiraj crypto trading ” am luat țeapă , am depus în prima săptămână după crearea contului 1$ sa vad dacă funcționează , totul a mers ok și părea in regula și am decis să măresc suma la 977 de euro ,

după depunerea acestei sume fondurile mi-au fost blocate pe seama „violării condițiilor” am incercat sa iau legătura cu ei deoarece nu îmi dădeam seama care e problema se pare că ei și-au modificat între timp condițiile și că sa faci aceasta chestie trebuie sa mai depui 2500$ că sa reușești să îți deblochezi suma inițială și să poți face trading la ei pe site , când le -am zis că doresc doar să îmi retrag fondurile și să terminăm povestea , au început să îmi zică că nu e posibil.

Ok le-am zis că o să depun o plângere împotriva lor deoarece după aceste faze am găsit foarte multe persoane înșelate de ei în același fel

Acum m-au blocat pe toate canalele de comunicare și când doresc sa le scriu pe email nici măcar nu este existența adresa de email afișată pe site

Întrebare mai există șanse să îmi recuper suma de bani depusă la ei pe site ??

Postat in data: 11 sept., 2022

Raiffeisen a aprobat plata cu cardul, desi am anuntat ca e frauda! Ce pot sa fac?
reclamatie Raiffeisen

„Pe 21 ianuarie am primit 3 SMS-uri de autorizare a unor sume pe care nu le recunosteam. Am sunat in Call Center sa va spun ca nu autorizez sumele si sa va rog sa blocati sumele si cardul. M-am prezentat in sucursala din Pantelimon sa reiterez tentativa de frauda si apoi am depus o plangere la Sectia de Politie nr. 9.
Banca a retinut sumele.
Fara sa ma contacteze, pe 26 ianuarie banca a procesat plata.
Cat de putin sigur este sistemul informatic al dvs. incat nu ati putut corela o reclamatie de frauda cu sume retinute in cont?
Ati solutionat 2 din 3 reclamatii fara a avea ceva de la politie (dupa aproximativ 2 saptamani in care mi s-a spus doar sa astept, v-am adus, pe langa nr de inregistrare si dovada de la politie).
De ce ati dat drumul, pe 26 ianuarie, tranzactiilor reclamate de mine pe 21 ianuarie fara a lua legatura cu mine sau cu politia?
Ati putut sa reemiteti cardul rapid, insa nu mi-ati putut tine in siguranta contul de economii.
Voi reveni saptamanal cu reclamatii la dvs. pana cineva isi asuma cazul.”

Postat in data: 12 feb., 2022

Am fost inselata de banci fantoma de pe internet. Ce pot sa fac?

Buna ziua, va scriu in speranta ca ma veti putea ajuta. Datorita problemelor financiare pe care le am, am apelat la doua banci ,, fantoma,, de pe internet. La solicitarile pe care le-am facut mi s-au cerut anumite comisioane inainte, pe care bineinteles le-am platit. o banca se numea RUF KREDIET, unde am platit in jur de 3000 euro, spun se numea deoarece acum nu mai gasesc nimic pe internet de aceasta banca, iar cealalta banca-HSBC unde am platit suma de aproximativ 700 lei. Am toate chitantele cu sumele platite, va rog sa imi spuneti ce as putea sa fac! Va multumesc anticipat.

Postat in data: 26 aug., 2021

Cum imi pot recupera banii in urma unei fraude? Nu am mai primit produsul platit

Daca am trimis cuiva o suma de bani pentru a achizitiona un bun si acesta refuza sa-l trimit?, ce pot face ca sa-mi recuperez banii?
Mentionez ca nu am decat contul Iban si numele persoanei respective.
Cu ajutorul politiei se poate face ceva?

Postat in data: 27 aug., 2018

Este normal ca banca sa ceara justificarea majorarii salariului la solicitarea unui credit?

Este normal sa mi se ceara la acordarea unui credit justificare de la angajator prin care sa se prezinte motivele unei mariri mai mari de 20%? Doresc sa iau un credit auto si cand am fost sa depun dosarul mi s-a spus ca nu mi se poate lua in calcul salariul marit acum 6 luni, deoarece marirea este mai mare de 20%. In acest caz banca ma suspecteaza de frauda: ca as fi convenit cu angajatorul sa imi treaca in acte un salariu mai mare ca sa pot lua un credit. Sunt revoltata!! Mi se pare un abuz. Cum sa procedez si mai ales unde ii pot reclama ? Multumesc

Postat in data: 27 nov., 2015