Etichete: gaj

Imi poate scoate casa la vanzare, daca nu e gaj la credit si am poprire?

Tatal meu este pensionar. Are o poprire pe pensie insa nu stie sa imi spuna exact de la care dintre credite. In trecut a avut mai multe credite de nevoi personale, dintre care doua au ramas restante cu sume mici, pana in 1000 de lei.

Datoriile au fost preluate de doua birouri de recuperari, una ajungand la un total de plata de 1500 de lei si o
alta de aproximativ 3500 de lei.

Desi are poprire de aproximativ jumatate de an, primeste instiintari ca bunul mobil in care locuieste ii este supus sub executare. Aceasta casa este de fapt o mostenire care ii apartine in proportie de 33%.

Avand in vedere toate acestea, exista sanse sa ii execute silit si sa ii fie pus bunul imobil in vanzare, desi nu reprezinta gaj pt vreunul din credite, si are deja poprire pe pensie?

Cu stima!

Postat in data: 20 nov., 2021

Se poate pune gaj pe imobilul din buletin chiar daca nu este pe numele meu?

Am o problema si as dori sa stiu ce solutii exista.
In decurs de un an de zile am luat un credit de la ING si BRD, ambele de nevoi personale in valoare de 55.000 respectiv 30.000.
Deasemenea am luat si 3 IFN uri.
Suma totala datorata pe luna ajunge undeva la 3.000 lei, insa din pacate numai pot face fata.
Salariul meu era de 3.500 insa acum voi schimba locul de munca si salariul va fi mult mai mic.
Eu nu am casa /masina / proprietati pe numele meu si as dori sa stiu daca nu le mai platesc, avand in vedere ca suma totala in prezent este undeva la 78.000 lei, inafara de poprire pe salariu ce imi mai pot face?
Este adevarat ca se poate pune gaj pe imobilul din Buletin chiar daca nu este pe numele meu?

Postat in data: 04 iun., 2017