Etichete: handicap

Se poate pune poprire pe indemnizatia de insotitor copil cu handicap?

„Bună ziua ! Sora mea. Mama singura a doi copii , a făcut un împrumut la banca înainte de nașterea celui de al doilea copil . Copilul s-a născut cu handicap.

Nu a mai reușit sa plătească la banca ratele.nici sa se mai angajeze .locuiește la mama noastră cu cei doi copii . Datoria a preluat o un recuperator ,și i s-a pus poprire pe cont , unde întra doar alocația copiilor și indemnizatia de la primărie.

A fost la banca , I s-a răspuns ca pe alocație nu se poate atinge. Dar de indemnizatie da .eu azi am aflat , mi se pare ca nu e în regula. Ce e de făcut? Este incompetenta funcționarului de la banca
? Sa meargă la banca cu o adeverință de la primărie ?

Poate cere băncii returnarea banilor de pana în prezent ?
Timp și bani de avocat , tribunal .nu are .va mulțumesc !”

Postat in data: 20 apr., 2024

Se poate pune poprire pe indemnizatia de handicap?

„Buna seara va rog daca ma puteti ajuta,mamei mele i s-a pus o poprire cu data de 7 februarie anul curent problema este ca in acest cont intra pensia sociala minima si indemnizatia de handicap.Mentionez ca mama mea are handicap psihic grad 1.Executorul nu ma ajuta cu nimic.Ce cadru legal exista?multumesc”

Postat in data: 10 feb., 2024

Pentru imprumuturile de la IFN-uri mi se poate pune poprire pe pensia de invaliditate si indemnizatia de handicap?

Mama e bolnavă psihic de Schizofrenie Paranoidă Cronică din anul 2015 ,cu certificat de handicap revizuit din doi în doi an indemnizația fiind de 395 lei.Mai are o pensie de
invaliditate înmunca de 1000 lei.
Aceste împrumuturi nu le-a făcut singură,eu am descoperit accidental îm iunie anul acesta când am fost la ea în concediu. Menționez că are un fiu care va împlini 18 ani anul viitor și care suferă și el de Tulburare Obsediv Convulsivă.Tatăl copilului și-a părăsit familia,eu am intentat acțiune de divorț pentru pensia alimentară pe care trebuie s-o primească nepotul meu.Această pensie alimentară este de 380 de lei
pentru că tatăl se pare că nu muncește nicăieri .Dar chiar și suma asta o primește o lună da,două,trei luni Nu.
Eu sunt divorțată din anul 2000 .Am 31 de ani vechime cu un salariu de 1800 lei pe lună și nu am cum s-o ajut să-și plătească aceste credite.Deja a primit somații de
la cele 5 IFN că i se va opri bani din pensie.Problema e că numai eu mă ocup de medicamentele fiicei mele și ale nepotului meu pt.că nu toate medicamentele sunt compensate.
Când am întrebat-o cine a ajutat-o să facă aceste împrumuturi mi-a spus de o prietenă sau un prieten.
Întrebarea mea este ce pot face eu acum,pentru că dacă îi pune oprire pe pensie rămâne muritoare de foame și cred că sfârșește în balamuc pentru că oricum se internează la spitalul Alexandru Obregia de câte ori face crize.Ea e bolnavă din 2011 cu diagnosticul
Tulburare psihotică polimorf bipolară care în 2015 a degenerat și a făcut Schizofrenie Paranoidă Cronică.
Nu deține nimic pe numele ei,nici măcar un contract de energie electrică
Locuiește în casa socrilor mei care au decedat .
Cum gestiona eu această problemă când mi-e deabia îmi ajung banii și chiar și din puținul ăsta îmi ajut și fiica și nepotul?
Eu am toate actele ei medicale din 2011 până în prezent.
Oare mă puteți ajuta cu un sfat? Aștept răspunsul d-tră ,sănătate,și să fiți fericit de sărbători și în toate zilele vieții d-tră.

„La mulți ani”

Postat in data: 12 dec., 2022

Kruk mi-a pus poprire pe pensia de invaliditate si indemnizatia de insotitor. Ce pot sa fac?
kruk-reclamatie

Buna ziua. Kruk mi-a pus poprire pe pensia de invaliditate si pe cea de insotitor. Este legal asa ceva? Eu am avut o datorie la Piraeus Bank pe care n-am mai putut-o plati din cauza accidentului de munca in urma caruia am ramas invalid. Primul executor mi-a clasat dosarul, dar acum am primit poprire de la alt executor, care si-a pus onorariu de 1400 de lei, iar de pe cardul Raiffeisen mi s-a luat deja peste 700 de lei. Am facut reclamatie la Raiffeisen si mi-au spus ca luna aceasta nu-mi vor mai luat banii. Executorul e greu de abordat si arogant, spune ca n-are timp sa discute cu mine si ca-mi poate lua banii si din pensia de invaliditate, desi am o situatie grea si un copil mic. Puteti sa ma ajutati? Multumesc

Postat in data: 10 ian., 2022

Se poate face poprire pe pensia de boala si handicap?

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca e legal sa mi se puna poprire pe pensia de boala, asa cum a facut Raiffeisen cu pensia mea de 550 de lei. E corect? Eu cum ce-mi mai cumpar medicamente ca sa traiesc? Multumesc

Postat in data: 14 mart., 2020

Este corect ca BRD sa-mi ia comision pentru incasarea indemnizatiei de handicap?

BRD incaseaza in cazul transferurilor bancare de la o alta banca in cont BRD suma de 4lei/operatie indiferent de valoarea tranzactiei. Am cerut la DGASPC sector 3 achitarea indemnizatiei de handicap in contul curent de la BRD.

Indemnizatia se compune din 2 sume: indemnizatia propriu zisa si bugetul complementar. Pentru fiecare din aceste sume, BRD-ul mi-a oprit cate 4lei.

Este corect ca indemnizatia si asa mica sa fie micsorata cu acest comision? N-ar trebui platit comisionul de DGASPC sau de banca? Nu stiu cum este in cazul virarii pensiei in cont cand pensia nu e afectata de comisioane.

Pana recent primeam banii prin mandat postal si suma nu era grevata de vreun comision dar nefiind o mare parte din timp la domiciliu mi s-a parut o solutie mai buna transferul bancar. Pare-se ca am gresit.

Se poate totusi face ceva in afara de revenirea la mandatul postal?

Va multumesc mult

Postat in data: 26 mai, 2016