Tag Archives: IFN-uri

Aveti un model de cerere pentru stergerea din Biroul de Credit, unde am fost raportat de mai multe IFN-uri?

Puteti sa-mi dati un model de cerere pentru stergerea din Biroul de Credit? Am mai multe IFN-uri care m-au raportat, fara sa ma anunte sau sa ma avertizeze in vreun fel ca o sa am probleme mai tarziu daca voi cere un credit la banca.

IFN-urile sunt obligate de lege sa-mi ofere solutii de rescadentare si reesalonare a creditului?

Buna ziua. Am luat un credit de 1.000 de lei de la IFN-ul Hora Credit, dar apoi am avut o problema medicala care s-a agravat si nu am putut plati. Le-am cerut sa ma amane cu plata imprumutului, dar ei m-au refuzat, mi-au spus ca trebuie sa platesc imediat cei 1.000 de lei. Vreau sa va intreb IFN-urile nu trebuie sa respecte legea privind contractele de credit, ca bancile? Nu ar trebui sa ma intelegeaga si sa-mi ofere solutii de rescadentare sau restructurare?

Cum pot proceda sa fiu scoasa din Biroul de credit?

Sunt inregistrata la Biroul de credit cu o restanta pe care am platit-o. Cum pot proceda sa fiu scoasa ca sa imi pot refinanta creditul de catre alta banca? va multumesc.

Poprirea se poate face pe toate conturile, inclusiv pe cel aferent unui credit? Cum mai platesc atunci rata?

D-le Coman spuneti ca propriile se fac pe toate conturile bancare ale persoanei proprite! Nu. Daca sunt conturi creditoare cum se mai poate achita datoria catre ele daca sunt proprite de catre executor pentru o alta datorie? Se ajunge in situatia de a cere si celelalte executare si ce se intampla. Se propresc unele pe altele?

Daca se face un angajament se poate renunta sau suspenda proprirea?

Va multumesc anticipat!