Etichete: imprumut

Cum pot face o reclamatie la IFN, pentru prea multe credite?

„De ce băncile nu dau împrumut unui rău platnic și ifn dau fără a tine cont de istoricul unui împrumutat? Care este dependent de jocuri și are datorii peste datorii. Și totuși ifn da în continuarie credite fără probleme cum putem sa salvam un adolescent sa nu mai facă?”

Postat in data: 10 dec., 2023

Cum pot inchide creditul Cetelem?

„Doresc să închid creditul cetelem. Cum pot inchide creditul cetelem?”

Postat in data: 10 dec., 2023

Pentru un credit de 3800 de lei la Credit Prime trebuie sa platesc lunar 1300 de lei. E normal?
credit prime credit reclamatie

„Am luat un credit de la credit prime pt 3800 trebuie să plătesc pe fiecare luna 1300 ce banca este asta eu am salariu de 2300. Doresc să fiu informat.”

Postat in data: 09 dec., 2023

Banca mi-a retras toti banii din cont, pentru o restanta. Ce pot sa fac?

„Bună seara . Am o problema , banca ING mi-a retras toți bani din cont .. mia întrat salariul și iau luat pe toți. Aveam restanta și au luat toți bani…”

Postat in data: 09 dec., 2023

Pot plati din Romania creditul de pe cardul din Germania?

„Plecând din Germania înapoi în România având credit in Germania îl pot plati din Romania dar păstrând cardul din Germania? de pe el mi se trag banii din contul pe care îl am”

Postat in data: 26 nov., 2023

Ce pot sa fac daca IFN-urile nu vor sa ma ajute sa platesc creditele?

„Buna seara,
Na confrunt cu cateva credite la ifn-uri pe care nu le poti achita.

In data de 29.03.2023 am luat un credit in valoare de 650 de lei de la Smile Credit, dupa in data de 23.06.2023 am solicitat o linie de credit de la Viva Credit in valoare de 1630 lei, dupa am platit cateva luni si am ramas cu restante si am solicitat o linie de credit in valoare de 2590 lei de la Hora Credit in data de 19.09.2023, in data de 21.09.2023 si Mobilo Credit mi a aprobat un imprumut in valoare de 1500 de lei pentru 30 de zile. Nu este prima data cand am luat de la aceste institutii credite si le am achitat greu dar au foat achitate.

Acum din luna octombrie nu am mai putut achita deoarece am ajuns la niste sume colosale. Creditul de la Smile Credit a fost achitat 1222.57 de lei in data de 15.11.2023, la Viva credit am facut solicitare pt restructurarea creditului avand deja gradul de indatorare peste 40% din salariu, salariu meu fiind 3000 de lei.

Cei de la Viva au fostbintelegatori si am ajuns la un acord impreuna, la suma de 4160 de lei pe care o voi plati in 9 luni a cate 460 de lei pe luna.

Acum Hora Credit si Mobilo Credit nu vor sa gasim o solutie le-am trimis email unde le explicam situatia financiara nu mi s-a raspuns la solicitare doar de la Hora un mesaj standard unde spun ca ma vor suna ei si ambele firme mi au comunicat ca nu se poate face nimic deoarece am contract semnat cu ei pe 30 de zile si nu se poate schimba contractul si sa fac plata urgent ca voi fi executata silit. Sumele ajungand la Hora Credit in prezent este de 6060 de lei si Mobilo Credit de 3329 de lei. Banii acestia nu i pot da dintr un salariu de 3000 de lei si ei nu vor sa ajungem la un acord platind o suma mica pe luna si achitand integral esalonat. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns si ce pot face mai departe pentru a nu ajunge la poprire pe salariu deja sunt in biroul se credit si nu pot face un credit la o banca normala deoarece am contractul de munca pe o perioada determinata de 1an.

Va multumesc frumos!”

Postat in data: 22 nov., 2023

Pot plati anticipat un credit, daca am poprire?

„Sotul meu are un credit imobiliar la care au garantat si parintii lui deoarece sunt coproprietari pe imobil si eu deoarece suntem casatoriti si deasemenea coproprietar.Avem situatia de poprire pe cont dintr-un caz extern,si ca rezolvare banca nea zis sa platim rata dupa ziua scadentei in CONTUL INTERN al bancii fara probleme,zis si facut.

Acum, noi ca Giranti,Codebitori dorim sa platim pe langa rata lunara si din principal,rambursare partiala pentru a scapa cat mai repede de acest credit dar banca a zis ca din cauza ca este poprire pe cont nu putem face rambursare…Din cate cred noi ca giranti,codebitori ar trebui sa putem plati anticipat,rambursare intr-un fel sau altul,asa cum se poate plati si rata in contul intern al bancii dar dupa data scadenta a ratei
Va multumesc!”

Postat in data: 18 nov., 2023

Cum pot sa ies din creditul facut de sot?

„Buna ziua,va rog mult am nevoie de un sfat…tocmai am aflat ca am un credit de nevoi personale cu fostul sot,fiind divortati de 16ani,este primda data cand primesc citatie de la executòr pe numele lui dar la adresa mea actuala,nu am stiut de acest credit absolut deloc in toti acesti ani,nu stiu ce sa fac pe mai departe,cum pot sa ies din acest credit,multmumesc.”

Postat in data: 06 nov., 2023

Care banci si IFN-uri raporteaza la Biroul de Credit datele clientilor?

Stergere Biroul de Credit
Care banci si IFN-uri raporteaza la Biroul de Credit datele clientilor?

Postat in data: 19 oct., 2023

Mai apar in Biroul de Credit, daca nu mai am restante?

„Buna ziua, am si eu o intrebare la dvs!
Daca sunt raportat in biroul de credit cu o datorie si ulterior aceasta datorie sa fie stinsa prin plata acesteia, cu adeverinta de lichidare de la creditor se poate trimite biroului de credit ptr scoaterea din biroul de credit? Mi ar fi de mare ajutor raspunsul dvs!
Va multumesc”

Postat in data: 04 oct., 2023

Ce fac daca sunt raportat gresit la Biroul de Credit?

„Salut si felicitari pentru ce faci aici!
Vin si eu cu o speta, intrebare, mai speciala.
Ai mai intalnit, prin practica ta, ca sa existe vreo situatie, in care, un credit declarat de banca scadent anticipat (nu mai conteaza cum) sa nu figureze in brioul de credit?
Adica la un moment dat figuram cu intarzieri de ordin „6” si acum nimic, gol, apare ca fara date din 2021, desi creditul chipurile e scadent anticipat din octombrie 2022?
Ce pot sa fac cu aceasta „realitate juridica” care este falsa. Aceasta realitate pentru terti care nu este actuala.
Eu la o banca figurez rau platnic si la ceilalti din piata, sunt bun?
Cui ma pot adresa cu aceasta situatie gri? Ilegala as spune?”

Postat in data: 02 oct., 2023

Credius imi cere inapoi 400 milioane, pentru un credit de 50 milioane lei. Ce pot sa fac?
credius reclamatie

„Buna seara ,am primit un mesaj de la BCR precum ca mi sa pus o proprire pe cont și mi sau confiscat de pe card 74de milioane eu având contractul închis cu cei de la credius .

Am fost la BCR și am întrebat doamna de la ghișeu de ce mi sau luat bani de card fără acordul meu și nimeni nu ma anunțat printr-un apel sau mesaj sau nu mi au trimis hârtie precum ca îmi oprește din salariu eu având la credius un credit de 50 de milioane și ei cerându-mi înapoi 400 de milioane .Ce pot face in aceasta situație ?

Am întârziere la plata de 26 de milioane și am făcut la ei o refinanțare acum 3luni ei închizând mi contractul cu ei și cerându mi 70de milioane dar eu neavând acei bani pe loc la momentul acela nu am avut cum sa achit rata și le am trimis câți bani am avut din acel moment pana acum 2zile .”

Postat in data: 29 sept., 2023

Un IFN are dreptul sa puna o dobanda de 160%?

B”una ziua!
Ma ajutati cu un raspuns ,daca un IFN are dreptul sa puna o dobinda de 160% ,am luat un crdit online in 28.08.2023 in val de 2800 ron iar azi 25.09.2023 am de plata 4500 ron ? Multumesc „

Postat in data: 25 sept., 2023

Daca fostul sot este codebitor si nu mai plateste rata, ce pot sa fac?

„Buna ziua! In urma unui divort si a unui partaj foarte lung, intre sot si sotie, judecatoria a hotarat ca apartamentul pe care l-au cumparat acum 10 ani prin programul Prima Casa sa fie atribuit sotiei, iar aceasta sa plateasca sotului o sulta de aproximativ 26.000 euro, iar ambele persoane sa plateasca in continuare ratele pana la finalizarea creditului.

Judecatoria a dat aceasta decizie, dar in momentul unei discutii cu un director de banca, acesta a mentionat faptul ca daca sotul despagubit alege sa nu mai plateasca in continuare la credit, tot sotia va fi obligata sa plateasca in continuare. Este normal sa despagubesti o persoana cu jumate din valoarea unui imobil si totusi sa fii obligat sa platesti in continuare tot creditul pana la finalizarea lui, daca sotul alege voit sa nu mai plateasca, desi este obligat prin hotarare?

Eu platind in continuare 1/2 din credit, banca poate apela si la mine, iar eu eventual sa ma intorc impotriva lui in instanta ca nu isi plateste datoria? Nu inteleg cum pot face ca eu sa nu mai fiu urmarita de banca, daca i-am achitat sulta de 26.000 euro si in hotarare este mentionat ca: „Datoria comuna constituita prin contractul de credit X urmeaza a fi achitata in continuare de ambele parti”.

Adica eu il despagubesc pe acesta din jumatatea valorii imobilului, iar daca acesta voluntar nu mai plateste ratele la banca din momentul primirii sultei, tot eu sunt obligata sa ii achit datoria? Multumesc foarte mult pentru timpul acordat!”

Postat in data: 24 sept., 2023

Pot obtine un imprumut pe indemnizatia de crestere a copilului?

„Pot obtine un împrumut pe indemnizatia de crestere a copilului? Tin sa mentionez ca eu nu am fost angajata am fost eleva la postliceala”

Postat in data: 21 sept., 2023

Provident m-a bagat in Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

„Buna seara am luat un credit dela Provident acum 10 ani aproximativ și am achitat primele 3 luni după care eu m-am mutat respectivi nu au mai vrut să vina la noua adresa deși i-am chemat am rămas fără a mai putea plati de atunci figurez la biroul de credit și nu mai pot lua nici un credit va rog din suflet am mare nevoie de ajutorul dumneavoastră deoarece eu m-am îmbolnăvit am dublu hernie de disc cu inele deplasate și am nevoie de mai multe investigați și nu pot lua un credit pentru tratamente investigați etc am mare nevoie de ajutor”

Postat in data: 20 sept., 2023

La care banca pot refinanta creditele IFN?

„Vă rog, sfatuiti-mă unde as putea sa cer ajutor pentru refinanțarea creditelor IFN. Deși am salariul mare, 6400, nu mai reușesc să acopăr ratele la creditele IFN. Daca aș reuși să fac un credit la o bancă, pentru refinanțare, as acoperi linistita rata, dar nici o banca nu îmi acorda.”

Postat in data: 18 sept., 2023

Daca sunt garant la un credit, mi se poate face poprire pe salariu?

„Bună dimineața. Am o întrebare. Dacă sotul are un credit de nevoi personale iar eu sunt garant la el .Se pune problema popririi .Mi se va face și mie poprire pe salariu sau doar lui ?”

Postat in data: 31 aug., 2023

Cum aflu ce datorii am, daca nu-mi pot face cont la Biroul de Credit?
Stergere Biroul de Credit

„As vrea sa stiu ce datorii am si nu pot sa imi creez cont la biroul de credit pe website ,oare sti la ce adresa trebuie sa trimit cerea si ce sa scriu in acea cerere? Multumesc”

Postat in data: 29 aug., 2023

Soldul datoriei nu scade, desi am respectat angajamentul de plata. Ce trebuie sa fac?

„Am un angajament de plata la executor pentru un credit ipotecar pe care l-am respectat conform angajamentului,dar soldul tot nu scade cu toate ca platesc sume considerabile ! Este ceva de facatut in acest sens ? La cine pot apela pentru un sfat ?”

Postat in data: 28 aug., 2023