Etichete: imputernicit

In aplicatia Neo BT pot vedea si ale conturi pe care sunt imputernicit?

„Aplicatia NeoBT de pe telefon de ce nu i-mi permite sa intru in alt profil decat al meu ? Fiind imputernicit sa administrez contul mamei ,mi-ar fi util si aceasta functie.”

Postat in data: 12 feb., 2023

Banca poate sa-mi anuleze calitatea de imputernicit pe cont?

Va rog indrumati-ma pentru a trage la raspundere persoanele din cadrul bancii raspunzatoare de urmatoarea situatie: m-am asociat cu o persoana pentru deschiderea unei firme, iar la un moment dat nu ne-am mai inteles. Firma este 50/50 iar el este administratorul societatii.

In legatura cu banca eram amandoi imputerniciti. Doamnele de la banca i-au aprobat o cerere prin care mi s-a anulat calitatea aceasta in relatia cu banca – in conditiile in care nici eu nici asociatul nu aveam aceasta posibilitate/ drept (cf spuselor personalului de la serviciul client). Eu am fost notificat printr-un mail ca mi s-a aprobat cererea facuta de mine in acest sens – lucru pe care nu l-am facut.

Multumesc anticipat.
Astept raspunsul d-voastra.

Postat in data: 18 aug., 2017

De ce nu pot sa scot bani de pe card, daca poprirea e doar pentru jumatate din salariu?

Buna ziua…Prietenului meu i s’a facut poprire pe jumatate din salariul minim pe economie din cauza unor rate mai vechi la niste banci.
Are cardul la BT si cand i’au intrat banii in cont i’au blocat cardul. Mentionez ca in contractul de munca are 1050 lei si el ia peste, intr’o luna ajungand si la 3000 lei, fiind specificat diurna.

As vrea sa stiu eu ca si imputernicit de ce nu am putut sa scot nici un ban? E legal ce fac ei? Executorul mi’a zis are facut? poprire pe jumatate din salariul pe economie ce i’a peste nu il intereseaza.

Postat in data: 28 mart., 2016

Pot lichida contul bancar la BRD al tatalui decedat, pe care am fost imputernicit, daca nu am actele de succesiune?

Doresc sa aflu cum lichidez un cont bancar care apartine tatalui meu decedat in decembrie anul trecut. Cand a depus banii in anul 2009, tata ne-a imputernicit pe mine si pe mama sa executam operatiuni bancare cu acest cont. In acest moment nu putem sa retragem banii deoarece ni-se cere succesiune notariala. Din pacate acest lucru nu este posibil deoarece am mai avut o sora(care a decedat In urma cu 15ani) iar copii ei sunt plecati in strainatate. Doresc sa aflu prin ce modalitate putem sa retragem banii (suma nu este mare:7.568,64lei), sau macar sa devina mama titularul contului. Banii sunt la BRD.
Va multumesc si astept raspuns.

Postat in data: 10 oct., 2014