Etichete: indemnizatie

Se poate pune poprire pe indemnizatia de handicap?

„Buna seara va rog daca ma puteti ajuta,mamei mele i s-a pus o poprire cu data de 7 februarie anul curent problema este ca in acest cont intra pensia sociala minima si indemnizatia de handicap.Mentionez ca mama mea are handicap psihic grad 1.Executorul nu ma ajuta cu nimic.Ce cadru legal exista?multumesc”

Postat in data: 10 feb., 2024

Pot obtine un imprumut pe indemnizatia de crestere a copilului?

„Pot obtine un împrumut pe indemnizatia de crestere a copilului? Tin sa mentionez ca eu nu am fost angajata am fost eleva la postliceala”

Postat in data: 21 sept., 2023

Cat mi se poate opri din pensie pentru o poprire, daca am si indemnizatie de insotitor?

Soțul are o pensie de 1500 lei și tot pe cuponul de pensie are o sumă fixă de 1269 lei indemnizație pentru însoțitor. Are poprire de la 2 bănci și i-a pus poprire 50% din pensie Este corect? El are însoțitor pentru ca are și demență iar banii nu ajung. Va rog sa-mi spuneți dacă așa este bine.Multumesc anticipat.

Postat in data: 09 mai, 2022

Poate firma sa-mi vireze banii pentru concediul de maternitate, in cazul unei popriri?

Buna ziua, sunt in concediu de crestere copil (fetita are 6 luni jumate), firma unde lucram a primit in contul ei suma pt.concediu meu de maternitate.

Acum firma are poprire de la Anaf, mai poate firma sa-mi vireze concediu in contul meu sau nu, din cauza acestei popriri??? Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns, ca nu stiu cum zice legea!!!Va multumesc.

Postat in data: 02 apr., 2019

In cazul popririi pe salariu se pot retine indemnizatiile maternale si de hrana?

Buna seara ! In cazul popririi pe salariu se poate retine suma datorata din sumele incasate reprezentand indemnizatie de risc maternal? Dar din sumele cu titlu de indemnizatie de hrana? Va multumesc anticipat.

Postat in data: 10 mart., 2018

Pot obtine credit cu indemnizatia de crestere a copilului?

Sunt in indemnizatie crestere copil si toate bancile la care am aplicat pentru un credit nu iau acest tip de venit in considerare. Ma puteti ajuta?

Postat in data: 24 ian., 2018

Poate fi poprit contul de economii deschis pe numele copilului?

Imi puteti comunica va rog daca sumele de bani din contul de economii deschis pe numele copilului minor pot fi poprite daca unul din parinti ajunge in situatia executarii silite?
Va multumesc anticipat!!

Postat in data: 25 iul., 2017

Bancile au voie sa imi puna poprire pe banutii din indemnizatie si alocatie?

Buna ziua. Am un credit de nevoi personale la care am ramas in urma (la Credit Europe Bank) din cauza lipsei unui job pe o perioada de cateva luni. Acum platesc cat pot. Uneori am platit mai mult uneori mai putin decat rata. Eu am un card de debit la o alta banca pe care ar trebui sa il folosesc pentru primirea indemnizatiei si a alocatiei pentru copil.

Intrebarea mea este daca cei de la Credit Europe Bank au voie sa imi puna poprire pe banutii din indemnizatie si alocatie. Multumesc frumos

Postat in data: 18 ian., 2017

Este corect ca BRD sa-mi ia comision pentru incasarea indemnizatiei de handicap?

BRD incaseaza in cazul transferurilor bancare de la o alta banca in cont BRD suma de 4lei/operatie indiferent de valoarea tranzactiei. Am cerut la DGASPC sector 3 achitarea indemnizatiei de handicap in contul curent de la BRD.

Indemnizatia se compune din 2 sume: indemnizatia propriu zisa si bugetul complementar. Pentru fiecare din aceste sume, BRD-ul mi-a oprit cate 4lei.

Este corect ca indemnizatia si asa mica sa fie micsorata cu acest comision? N-ar trebui platit comisionul de DGASPC sau de banca? Nu stiu cum este in cazul virarii pensiei in cont cand pensia nu e afectata de comisioane.

Pana recent primeam banii prin mandat postal si suma nu era grevata de vreun comision dar nefiind o mare parte din timp la domiciliu mi s-a parut o solutie mai buna transferul bancar. Pare-se ca am gresit.

Se poate totusi face ceva in afara de revenirea la mandatul postal?

Va multumesc mult

Postat in data: 26 mai, 2016

Pensia alimentara primita de la tatal copiilor poate fi supusa executarii prin poprire?

Ma puteti lamuri va rog cu termenul de indemnizatii? Pensia alimentara este considerata indemnizatie? De alocatie am inteles ca nu poate fi supusa executarii dar pensia alimentara primita de la tatal copiilor poate fi supusa executarii? Nu imi este clar termenul de indemnizatii pt copii – include si aceasta pensie d ecare vorbesc?

Postat in data: 12 oct., 2015

Am o indemnizatie de insotitor si banca mi-a poprit cardul. Este legal?

Sunt incadrat in gradul 1 de handicap si am o indemnizatie de insotitor si de la banca mi-au poprit cardul si stiu ca nu au voie. Dar as vrea sa intreb: acesta indenizatie de insotitor se incadreaza acelei indemnizatii cu destinatie speciala, cea din art.409? As dori sa stiu si eu. Astept raspuns. multumesc

Postat in data: 18 feb., 2015