Etichete: indice

BT nu mi-a raspuns la cererea de schimbare a indicelui ROBOR in IRCC. Ce pot sa fac?

Buna ziua. Am credit prima casa de la BT si am depus cerere de schimbare a indicelui ROBOR in IRCC in 09 August 2022. Inca nu am primit nici un raspuns. Intre timp am fost programata la ei sa cer lamuriri si mi-au comunicat ca cererea mea este in procesare, ca a fost inregistrata in „centrala” in data de 20 August, sambata si vor trimite email sa urgenteze procedura. Ce ma sfatuiti sa fac?

Scadenta ratei este in 15 ale lunii si ieri am primit mesaj ca rata s-a marit din nou . Nu doresc sa paltesc atat de mult. Din decembrie anul trecut rata a crescut cu 500 lei. Multumesc anticipat.

Postat in data: 12 oct., 2022

Se poate face conversia indicelui ROBOR in IRCC la creditul ING?

„Buna Ziua,

Am facut o cerere la ING, mentionand legea si motivele pentru care doresc aceasta schimbare. Dupa mai multe emailuri schimbate
raspunsul a fost acelasi cu copy paste cum s-ar spune, generic, in care ma nu imi ofera decat refinantare. In ultimul email chiar am cerut sa mi se raspunda ferm cu ” se aproba/ nu se aproba” plus motiv, cererea mea. Acest raspuns ferm care l-am cerut nu a fost prezentat.
De mentionat:
– cand am discutat la telefon despre acest subiect cu reprezentatul ING mi s-a sugerat sa nu vin la sediu si sa o depun online;
– in emailul formulat pentru aceasta cerere am atasat si cererea in format PDF semnata, cu data la care am cerut-o;

Care ar fii urmatorii pasi in solutionarea acestei cereri?”

Postat in data: 22 iun., 2022

Ce este mai bine: schimbarea ROBOR cu IRCC sau refinantarea creditului cu dobanda fixa?
IRCC si ROBOR evolutie

„Este o solutie buna trecerea de la ROBOR la IRCC in condtiile in care IRCC-ul are o altă perioadă de ajustare și este o medie ponderată care în trei luni de zile ajunge foarte aproape de media ROBOR-ului de la perioada la care ne raportăm? Oare solutia cea mai buna nu ar fi refinantarea cu dobanda fixa?”

Postat in data: 06 iun., 2022