Etichete: insolventa

Pot beneficia de legea falimentului personal, daca nu mai pot sa achit rata la banca?

„Buna seara,am un credit făcut la Raiffeisen,pe care nu îl mai pot achita, sunt in creștere copil,cum pot proceda, cunoașteți legea falimentului personal?pot „beneficia? mulțumesc”

Postat in data: 10 aug., 2023

Legea insolventei persoanelor fizice (falimentul personal) a intrat in vigoare din 1 ianuarie 2018, dar nu se stie daca se poate aplica

Postat in data: 03 ian., 2018

ANAF poate sa-mi puna poprire pe pensie pentru recuperarea datoriilor unui SRL in insolventa?

Am avut un s.r.l, am suferit un AVC dupa care am ramas cu un handicap motor grav, nu am mai lucrat nici o zi, sunt pensionar, cu procura am predat srl-ul altei persoane si activat 14 ani in acest mod. Acum srl-ul a intrat in insolventa si am primit de la ANAF o adresa ca mi se pune poprire pe venituri (pensie si ajutorul de handicap), sa se recupereze niste sume de bani datorate de srl respectiv la ANAF. Ce ma sfatuiti sa fac? Mentionez ca sunt greu transportabil.Va multumesc!

Postat in data: 08 iul., 2016

Daca o societate are conturile blocate, se pot plati tichete de masa?

Buna ziua, as dori sa stiu daca o societate are conturile blocate in urma unei hotarari judecatoresti, in afara de salarii conform codului de procedura civila, se mai pot plati si tichetele de masa cuvenite salariatilor si totodata remuneratia directorilor cu mandat?

Postat in data: 04 aug., 2015