Etichete: legal

Banca mi-a retinut tot salariul pentru o datorie. E legal? Ce trebuie sa fac?

Băiatul meu are o datorie de 8300 de lei, i sa retinut tot salariul, este legal sau ce trebuie să faca? Va multumesc

Postat in data: 15 dec., 2020

ICredit m-a raportat la Biroul de Credit, desi i-am anuntat ca am o problema si nu pot plati la timp. E legal?

Am avut un credit la ICredit de 1.500 de lei, pentru care am fost raportata la Biroul de Credit, desi l-am achitat. Problema a fost ca a trebuit sa plec in alta tara, i-am anunta ca s-ar putea sa nu pot plati de acolo, iar ei mi-au spus ca nu e nicio problema, sa fac o plata partiala, de 500 de lei, dupa care restul datoriei sa o platesc cand ma intorc. Asa am si facut, pentru ca in strainatate nu am avut acces la aplicatia de mobile banking a BRD, pentru ca nu a functionat reteaua Telekom, si nu am putut plati rata, am platit restul datoriei cand m-am intors, insa intre timp am fost raportata la Biroul de Credit pentru intarzieri. E legal ce a facut ICredit? Ce as putea face? Eu le-am trimis cereri sa ma stearga din Biroul de Credit, dar nu au vrut. Multumesc pentru ajutor.

Postat in data: 22 iun., 2020

E legal ca executorul sa-mi ceara sa platesc si penalitati dupa ce s-a terminat poprirea?

Bună ziua …Am fost înștiințat cu o proprire pe salariu în februarie 2019 din partea Ideea Bank angajatorul mi a achitat toată suma aferenta bineînțeles în procedura legală iar acum executorul îmi spune ca mai am de achitat penalitățile băncii aferente sumei proprite e legal?

Postat in data: 07 ian., 2020

E legal sa fiu executat silit de altcineva decat IFN-ul de la care am luat creditul (Credius)?
Credius-cesione-credit-Finopro

Am luat un imprumut de la Credius la care am avut restante, iar acum mi s-a pus poprire pe salariu de un alt IFN, se numeste Finopro, de care n-am auzit niciodata. E legala treaba asta?

Cine este acest Finopro si de ce poate sa-mi puna poprire, daca am avut credit la Credius?

Nici macar nu m-au anuntat ca se poate intampla asta, m-am trezit doar cu poprire pe conturi.

Postat in data: 22 dec., 2019

E legal sa-mi opreasca din salariu atat angajatorul, cat si banca Raiffeisen?

Am o poprire pe cardul de salariu la Raiffeisen din 2018 pentru o datorie la banca. Imi tragea lunar din salariu, toate bune si frumoase pana luna trecuta, cand mi s-a pus inca o poprire, dar de data asta au trimis-o si la firma la care lucrez, si la banca.

Cei de la firma mi-au retinut din salariu si au trimis si la banca o instiintare, ca sa nu retina si banca, dar banca mi-a luat si ea inca o data bani de pe card. Cand i-am intrebat de ce, pentru ca mi se retine deja la serviciu, mi-au spus ca firma nu le-a spus pentru ce se retin banii, pentru ce dosar, asa ca ei au mi-au luat banii. Ce pot sa fac? E legal asa ceva?

Postat in data: 26 nov., 2019

BRD mi-a blocat conturile fara sa ma anunte. E legal?

BRD mi-a blocat conturile deoarece nu mi-am actualizat datele personale, am primit o notificare ca isi rezerva dreptul sa blocheze conturile acum 1 an, dar de atunci nimic, acum cineva a incercat sa faca o plata si i-au spus ca am conturile blocate …

Intrebarea mea e: e legal sa imi blocheze banii si sa nu mai am access la conturi pana nu imi actualizez datele personale?

E legal sa imi blocheze conturile fara sa imi spuna : conturile or sa fie blocate incepeand la data de xxx? multumesc

Postat in data: 17 iul., 2019

Executorul mi-a pus poprire pe salariu si vrea sa-mi vanda si masina. E legal?

Va rog sa ma ajutati: am o poprire, mi-a venit pe salariu, dar la 15 zile am primit tot de la acelasi executor executare pe bunuri mobile, adica pe masina care este inscrisa pe numele meu cu adresa trimisa la serviciul de Inmatriculari pentru retinerea actelor masinii.

Ma intreb este legal cum procedeaza atita timp cat poprirea e facuta si se vireaza bani in contul respectiv? acesta doreste ca peste noapte sa achit debitul.

Va rog indrumati-ma unde pot sa merg sunt din Dolj iar executorul este din Craiova astept indrumari si sfaturi va rog va multumesc.

Postat in data: 30 mart., 2019

E legal ca executorul sa aplice dobanzi, comisioane si penalitati?

Buna ziua! In textul intiintarii de la BEJ scrie asa: „….suma compusa din X lei reprezentand credit restant, ce sa va actualiza potrivit criteriilor cuprinse in titlul executoriu pana la achitarea intergrala a debitului, prin calcularea dobanzii si a comisioanelor…etc”.
Din 2 popriri (credit si card) una e achitata de cateva luni iar cei de la BEJ imi spun ca nu o pot inchide pt ca nu au de la banca dobanzile si comisioanele actualizate.
E legal asa ceva? Pot amana inca 1-2 ani si sa-mi calculeze dobanzi etc….

Postat in data: 15 feb., 2019

E legal ca executorul (BEJ) sa calculeze penalitati si dobanzi?

E legal ca executorul (BEJ) sa calculeze penalitati si dobanzi care sa depaseasca valoarea lunara poprita din salariu? Acesta mi-a comunicat prin reprezentanti, verbal, cum ca suma de bani virata de angajator, (1/3 din salariu), nu acopera decat dobanda lunara.

Mentionez ca sunt executat silit si se retine lunar suma de 535 lei din octombrie 2017, pentru un credit de nevoi personale de 25386 lei.

Din decizia judecatoreasca a reiesit si costurile BEJ in valoare de 3755.

Se pare ca nu voi incheia niciodata executarea.

In plus, odata cu preluarea
BancPost de catre Banca Transilvania, acesta din urma a retinut din lichidarea pe luna decembrie, pe 15.01.2019, 1/3 din suma virata de angajator, lichidarea fiind deja afectata de retinerea catre BEJ.

Postat in data: 04 feb., 2019

E legal ca BRD sa-mi ia tot salariul de pe card, pentru o datorie?

Brd mi-a retinut tot salariul de pe card, si avansul si lichiditarea, pentru o datorie pe care am avut-o la descoperitul de cont, care s-a acumulat in timp la peste 4.000 de lei.

Cei de la banca mi-au spus ca pot sa-mi ia toti banii din cont, dar eu stiu ca in Codul muncii si Condul civil se prevede ca nu se poate lua tot salariul, ci doar o treime.

Va rog sa-mi spuneti daca e corect si legal cum a procedat banca si ce pot sa fac?

Postat in data: 31 ian., 2019

Este legal sa se opreasca din pensia de handicap pentru plata amenzilor date de Politie?

Doresc sa stiu daca este legal sa i se opreasca unei persoane cu handicap gr. II, care traieste doar dintr-o pensie de handicap de 370
lei, lunar, pe card, 120 lei, pentru plata amenzilor date de catre Politie. Persoana de care va intreb este om al strazii iar Politia i-a
dat pana acum amenzi in valoare de 37.000 lei. In Art 728 Cod procedura civila se specifica ca cei care traiesc din venituri sub salariul minim nu li se pot opri aceste sume. Va multumesc!

Postat in data: 01 nov., 2018

BRD mi-a blocat cardul copilului pe care primea pensia alimentara. E legal?

Fata mea are un card la BRD pe care primeste pensia alimentara pentru nepoata, dar i s-a pus poprire pe el si nu mai poate scoate banii. E legal. De la banca i-a spus ca numai executorul poate debloca cardul, doamna executor nu vrea sa vorbeasca cu mine. Ce pot sa fac?

Postat in data: 20 iul., 2018

Este legal ca Unicredit sa-mi ia tot salariul pentru o restanta la credit?

Buna ziua!. Am si eu o problema destul de grava… Am o restanta la banca Unicredit de 1200 lei! Am luat salariul 1800 dar banca mi-a restrans toti banii din cont!!! Am fost la banca si am cerut sa mi se explice de ce…

Raspunsul lor a fost ca au dreptul sa imi retraga toata suma din cauza acelei restante!!! In rest nu am primit nici o explicatie!!!

Este legal sa faca acest lucru??? Adica o luna de zile pana la urmatorul salariu nu mai am niciun ban pentru nimic…

Va rog sa ma ajutati cu un sfat!!!

Postat in data: 17 iul., 2018

BCR mi-a cerut 200 de lei sa inchid un cont inactiv. E corect si legal?

Buna ziua. Am rugamintea daca este posibil sa ma lamuriti in urmatoare problema. Am avut cont deschis la banca BCR, cont pe care nu il mai folosesc din 2016…in 04.2016 a expirat si cardul, iar de atunci nu am mai facut nici o tranzactie.

Astazi am vrut sa inchid contul dar trebuia sa achit inainte cca 200 si ceva de lei.

Este corect si legal daca nu am folosit atat timp acel cont curent sa achit suma
respectiva?

Postat in data: 14 apr., 2018

Este legal ca BRD sa-mi opreasca aproape 2/3 din salariu pentru datorii la BEJ?

Am 4 datorii. Pe data de 10 aprilie mi s-a virat salariul in cont la BRD si cand am deblocat contul nu aveam in cont din 1230 lei decat 540 lei, restul a fost retinut pentru datoriile la bej. Este legal sa se opreasca aproape 2/3 din salariu?

Postat in data: 13 apr., 2018

BCR mi-a pus poprire pe tot salariul de pe card. E legal?

Am si eu o poprire pe salariul meu de 150 lei ..la vodafone am o datorie de 675 lei..iacum in ziua cand mi a intrat salariu adica ieri, azi am vazut ca nu mai am nimik pe card..scria asa sold disponibil -525lei si sold blocat 675 lei ..nu inteleg de ce mi s.a pus oprire pe tot salariul meu atat de mic

Postat in data: 16 mart., 2018

E legal ca pentru 2.600 lei sa-mi puna sechestru pe masina?

Este normal, ca de legal o fac ei legal?, ca pentru 2.600 lei sa-mi puna sechestru pe masina?

Postat in data: 30 oct., 2017

E legal sa se puna poprire pe alocatia copilului pentru un credit Cetelem din 2007?

Am avut un credit de la Cetelem luat in 2007 si acum m-am trezit cu cardul in care incasez alocatia si indemnizatia copilului blocat de Raiffeisen. Este legal sa mi se opreasca banii pentru copil? Si de ce sunt anuntat abia acum de datoria din 2007, care intre timp a devenit exagerat de mare, de peste 4.000 de lei?

Postat in data: 19 oct., 2017

Este legal sa platesc penalizari la o poprire?

Buna ziua! In luna iulie am avut proprire pe salariu, suma 6200, luna aceasta vin cu cei 6200, insa executorul imi spune ca o sa primesc o alta instiintare si ca trebuie sa platesc penalizari la suma pe care am platit-o. Este legal sa am penalizari, atata timp cat in cei 6200 sunt deja penalizari si cheltuieli de judecata? Multumesc!

Postat in data: 13 oct., 2017

Ce fac daca am poprire pe tot salariul?

Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat. Astazi mi s-a virat salariul pe card si cand am ajuns la banca nu am putut scoate nici un ban avand surprinderea ca mi s-a pus poprire de catre un executor judecatoresc pe intreg salariul. Din cate stiu eu acest lucru nu este legal are voie doar o treime sa opreasca. Poprirea s-a pus in data de 13.02.2017 fara sa primesc pana astazi nici un fel de instiintare. Eu sunt din judetul Teleorman iar executorul este din judetul Giurgiu. De la banca mi-au dat un numar de telefon al acestuia sa iau legatura cu el pentru a ridica poprirea.
va multumesc

Postat in data: 10 mart., 2017