Tag Archives: lege

Stergere Biroul de Credit

Bancile si IFN-urile ar trebui sa-i stearga din Biroul de Credit pe clientii de buna credinta pe care nu i-au ajutat sa evite restantele la credite [citeste tot]
ING nu vrea sa-mi deblocheze contul pentru a incasa alocatia primita din alta tara. Ce pot sa fac?

Va rog sa ma ajutati sa rezolv o problema cu banca ING, care nu vrea sa-mi deblocheze contul pentru a incasa banii aferenti alocatiei pentru copil, primita din alta tara.

Banii sunt virati in contul de la ING cu specificarea prestatie familiala, iar cei din banca nu inteleg ca e vorba de alocatie, desi le-am trimis o adresa de la executorul judecatoresc, care confirma ca e alocatie.

ING imi cere traducerea legalizata din strainatate pentru a-mi elibera acei bani. Ce pot sa fac?

Ferratum nu vrea sa-mi rescadenteze sau sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac ca sa nu ma raporteze la Biroul de Credit?

Am luat un imprumut de 1000 de lei de la Ferratum, online luna trecuta cu scadenta in 25 iulie, cu 0% dobanda.

Problema e ca am avut niste cheltuieli si nu pot da banii inapoi pana in 25.

Am citit pe site-ul dvs. ca pot cere o reesalonare a creditului, ca nu cumva sa ajung la Biroul de Credit, asa ca am sunat la Ferratum sa ntreb ce se poate face.

Dar nu am rezolvat nimic, mio spus ca nu exista asa ceva,ca de nu platec ma baga la Biroul de Credit pe lista de rau platnici.

Ce ma sfatuiti sa fac?

Firma de recuperare Rabon si BEJ mi-au luat mai multi bani decat trebuia! Ce pot sa fac?

In anul 2007 am facut un imprumut de 23.000CHF la banca Volksbank, in Campulung/Arges. Un an a fost ok, intrucat plateam lunar banca fara probleme, insa, atunci cand au fost retinerile de 25%, rata o plateam doar 3 sferturi, nu 180 franci. Din cauza la 3 luni, am platit suma de 1600 de franci bancii si imediat ce au incasat acesti bani (6000 ron), banca a cesionat creanta catre Rabon Credit solutions Romania S.R.L.

Din acest motiv,in 07.07.2015 am promovat o contestatie la executare si de atunci au inceput procesele cu banca, executorul si recuperatorul.

In 05.02.2018 am achitat in totalitate creanta transmisa de Rabon, unde atat ei, cat si executorul, ma amenintau sa platesc cat mai repede creanta, ca dosarul meu este la ei si-mi poate scoate ap. la vanzare (am ipotecat ap.ca o garantie).

Chiar daca le-am achitat, Rabonul mi-a zis ca trebuie sa-i platesc si executorului, la suma de mine achitata (2930 euro=3400 franci elvetieni), suma de 7289 lei, impusa de executor.

Cand mi s-au retinut de la scoala (507 lei) si apoi din 2017 pe cuponul de pensie (554lei), suma s-a ridicat la 6895 lei.

Am contactat Rabonul si-am intrebat-o de ce executorul mi-a mai retinut pe 11 luni (martie (fara aprilie) 2017-martie 2018, suma aceea, deoarece nu mai avea pe ce sa-mi faca executarea silita.

I-am cerut prin mesaj electronic d-nei de la Rabon sa-mi spuna daca din suma achitata de mine integral au fost alocati si executorului, unde nu am mai primit nimic.

Va intreb, a fost legal ca executorul sa-mi mai retina acei bani (6895 lei) si sa-mi ceara executorul contul meu, intrucat i-a intrat in contul bancii lui mai multi bani de la mine, acea suma infima (209 lei).

I-am raspuns executorului ca in contul lui sunt mult mai multi bani decat aceea ce doreste sa mi-o dea.

Nu am dat nici un cont executorului, intrucat consider ca acei bani au fost insusiti atat de Bej, cat si de Rabon.

Va multumesc!

Pot renunta la creditul Flanco?

Buna ziua! Am fost ieri la Flanco si am facut un credit pt un telefon,
mai pot renunta la creditul respectivt

Mentionez ca inca nu am semnat toate foile si nu am primit telefonul sau sa ma folosesc de bani de pe cardul de cumptrtturi

Mi.am dat seama ca dobanda este exagerat de mare adica telefonul costa 4300 si eu as da in termen de 24 de luni 7000 si nu vreau.

Am semnat 3 foi probabil prelucrarea datelor ti ce mai dau ei pe acolo.
Deci mai am sansa sa renunt (reziliez) ?

Ce pot sa fac sa nu mai fiu in Biroul de credit ca rau platnic?

Ce pot sa fac pentru ca sa nu mai fiu in Biroul de credit ca rau platnic.. Mai exact acum doi ani a fost platit un credit restant si luat in considerare plata acestuia in prezent mai exact in martie anul acesta.. Creditul a fost la Provident.. Ce ma sfatuiti sa fac !!!! Multumesc anticipat !!!

Poate firma sa-mi vireze banii pentru concediul de maternitate, in cazul unei popriri?

Buna ziua, sunt in concediu de crestere copil (fetita are 6 luni jumate), firma unde lucram a primit in contul ei suma pt.concediu meu de maternitate.

Acum firma are poprire de la Anaf, mai poate firma sa-mi vireze concediu in contul meu sau nu, din cauza acestei popriri??? Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns, ca nu stiu cum zice legea!!!Va multumesc.

Executorul mi-a pus poprire pe salariu si vrea sa-mi vanda si masina. E legal?

Va rog sa ma ajutati: am o poprire, mi-a venit pe salariu, dar la 15 zile am primit tot de la acelasi executor executare pe bunuri mobile, adica pe masina care este inscrisa pe numele meu cu adresa trimisa la serviciul de Inmatriculari pentru retinerea actelor masinii.

Ma intreb este legal cum procedeaza atita timp cat poprirea e facuta si se vireaza bani in contul respectiv? acesta doreste ca peste noapte sa achit debitul.

Va rog indrumati-ma unde pot sa merg sunt din Dolj iar executorul este din Craiova astept indrumari si sfaturi va rog va multumesc.

Dupa cat timp se prescrie (sterge) datoria la un credit neplatit?

IN 2005 AM LUAT NISTE BUNURI IN RATE AM PLATIT O PERIOADA SI DUPA ACEEA NU AM MAI AVUT POSIBILITATEA SA RAMBURSEZ BANII DUPA CARE AM FOST ANUNTAT CA SUNT EXECUTAT DAR NU S-A INTAMPLAT NIMIC.

DUPA CAT TIMP SE PRESCRIE ACEASTA ACTIUNE. MULTUMESC ANTICIPAT.

Ce mi se poate intampla daca nu mai platesc datoriile la IFN?

Sunt in imposibilitatea de plata, nu am niciun venit si nici bunuri mobile sau imobile, ifn ul a recurs la o firma de recuperare a creditelor. Problema e ca eu sunt in imposibilitatea de plata. Ce mi
se poate intampla? Mi-au pus in vedere ca ma vor actiona pe cale juridica, urmand executarea silita.