Etichete: notar

Cum pot sa fac radierea ipotecii pe un credit vechi?

„Buna ziua,am cumpărat un apartament în Dolj 2009,în contract notarul a scris că nu este grevat de sarcini,că acum când am solicitat la OCPI un extras de carte funciara să constat că pe numele vechilor proprietari figurează credit ipotecar luat în 1996 de la banc post.

Am fost la banca Transilvania și nu figurează Nr de contract în baza lor de date.Ce pot sa fac pentru a radia aceasta ipoteca? Menționez că vechi proprietari au decedat”

Postat in data: 30 mart., 2024

Cum sterg ipoteca pe creditul achitat?

„Am intabulat apartamentul si ce sa vezi,am ipoteca la Bancpost,credit pe care l-am achitat,dar cadastrul mi-a inscris-o,cu toate ca banca este LICHIDATA.”

Postat in data: 22 iul., 2023

Cum poti grabi lichidarea unui credit la Idea::Bank prin procura?

Incerc de 4 zile sa aflu daca matusa mea care are procura sa imi administreze/inchida conturi poate face cerere de lichidare a unui credit. Primul contact cu banca a fost pe data de 15.09.2016. De atunci am sunat la banca de 4 ori, am trimis mail si nici acum nu am un raspuns daca accepta procura pentru a lichida creditul. Ce se poate face in acest caz?

Postat in data: 15 sept., 2016

Cum pot rambursa anticipat un credit de nevoi personale la Banca Transilvania, avand domiciliul in alta tara, fara a fi nevoie sa vin in Romania?

Cum poate o persoana cu domiciliul in alta tara sa ramburseze anticipat un credit de nevoi personale la Banca Transilvania fara a fi nevoie de prezenta sa in Romania?

Postat in data: 02 sept., 2016

Ce pot sa fac daca contractul de vanzare-cumparare a imobilului devine nul pentru ca banca ING nu a virat banii?

Am si eu o problema cu un credit prima casa la ING.
In regulamentul lor este mentionat ca banii vor fi virati in contul vanzatorului in maxim 5 zile lucratoare din momentul in care se aduce in original la banca intabularea (solicitata de notar dupa incheierea actului de vanzare cumparare).
In actul de v-c este mentionat ca daca banii nu sunt virati in contul
vanzatorului dupa 5 zile el devine nul.
Problema mea este ca azi se fac 5 zile si banii nu sunt inca virati la vanzator. Imi apar ca tranzactie in asteptare de ieri (ziua a 4 a).
Creditul este in lei dar am convenit cu ING sa converteasca suma in euro la un curs preferential.
Doream sa stiu cui as putea sa ma adrsez sau ce as putea sa fac in conditiile in care contractul de vanzare cumparare devine nul. In acest caz eu o sa pierd avansul (plus toate cominsioanele si tazele notariale) si creditul se subintelege ca nu mai e valabil.
Multumesc anticipat.

Postat in data: 20 mai, 2016

Pot face o declaratie la notar pentru un credit Prima Casa daca nu sunt trecuta in acte?

Prietenul meu face credit Prima Casa singur, pentru ca eu apar in Biroul de credit. Daca o sa fie doar el trecut pe acte, se poate face cumva la notar o declaratie ca in cazul despartirii sa fiu despagubita, daca si eu am contribuit cu bani la achizitionarea lui sau alte bunuri cumparate?

Postat in data: 24 feb., 2016

Am depus toate actele pentru creditul Prima Casa la Banca Transilvania si astept sa vina evaluatorul. Cate zile dureaza pana vine??? Am depus dosarul acum 2 saptamani..la sf lunii august notarul meu intra in concediu si nu vreau sa pierd nici apartamentul si nici avansul pe care l-am achitat. Vreau sa stiu cui trebuie sa ma adresez si vreau sa-mi retrag dosarul.

Postat in data: 17 iul., 2015

La un credit Prima Casa, coplatitorul este proprietar al apartamentului cumparat, chiar daca nu plateste nicio rata?

M-am interesat la banca pentru un credit Prima Casa pe care sa il iau impreuna cu sotul si cu sora mea si mi s-a spus ca sora, in calitate de coplatitor, este proprietar pe ceea ce cumpar. Este corect? Ea nici macar nu plateste vreo rata, doar imi suplimenteaza veniturile pentru a lua o suma mai mare.

Postat in data: 09 mart., 2015