Etichete: numele meu

Ce fac daca cineva a facut un credit la un IFN pe numele meu?

„Cred că cineva a făcut un credit la un inf. Mi-a furat toate datele, inclusiv semnătura pe care o aveam pe un act. Ce pot poți daca nu plătesc, căci nu o să plătesc. Nu are pe ce să-mi pună
sechestru…nu am casa, mașină, pămînt, loc de munca.”

Postat in data: 02 ian., 2024

Pot sa recuperez un imprumut facut online pe numele meu de alta persoana?
frauda credit online

„Aș dori să știu dacă mai pot să-mi recuperez un împrumut de 52000 Ron , făcut online la BCR , de către o persoană care mi-a arătat i platforma pe care era o sumă mult mai mare și mi-a zis ca mă ajută să fac acest împrumut , pt a putea retrage suma de pe acea platformă .am făcut acest lucru iar în contul meu nu a mai intrat nicio sumă !

Am vazut ca bani au fost transferați prin moonpey , către pers fizice, revolut și alte companii .
Am depus petiție on-line, am trimis către bancă , iar banca mi-a trimis e-mail ca nu a putut recupera nimic
Am depus și plângere la poliție ! Problema este ca eu mai am credite și când am fost la bancă sa mai
fac încă un credit , banca nu mi-a dat mai mult de 12000 , iar on-line mi-a dat 52000 ! Mă puteți ajuta?”

Postat in data: 17 dec., 2023

Daca am o datorie la banca, ce se intampla daca parintii trec casa pe numele meu?

„Bună seara! In anul 2010 am scos limita de credit de la banca ,adică 2200 lei ,am platit ,4-5 rate apoi s-a întâmplat că m-am despărțit soțul meu, m-am mutat din localitate ,și acum după 13 ani mi-a venit un plic acasă pe nume meu de căsătorie ca am de platit 4400 lei! As dorii sa știu dacă mă afectează cu ceva daca părinții îmi trec casa pe numele meu”

Postat in data: 15 ian., 2023

Cineva a facut un imprumut la Provident pe numele meu. Ce este de facut?
provident-reclamatie-CSALB

Postat in data: 01 dec., 2022

Daca nu am nimic pe numele meu, cat poate dura poprirea?

Buna seara

De anul trecut am o proprire pe salariu din cauza unui credit de 19.000 lei facut la BRD in 2015. Momentan, unde lucrez primesc salariul in mana, si de cand a inceput aceasta proprire pe cardul de la BRD si BCR (singurele banci unde am carduri) nu mi s-a oprit deloc bani din salariul primit in mana. La locul de munca actual nu a ajuns nicio informare/scrisoare ca sa imi opreasca cei 33% din salariu desi a trecut 7luni de cand am aceasta proprire.
Am lucrat o luna intretimp la alt loc de munca (in acelasi timp cu actualul job) si acolo am primit salariu pe card si s-au oprit cei 33%.(in jur de 600 lei mi-a oprit de la inceputul propririi..400 lei i-am pus eu personal)
Intrebarea mea este: de ce nu este gasita aceasta firma de catre ANAF sau cine trebuie sa o gaseasca?

Si inca o intrebare: eu nu am nimic pe numele meu..nici masina..nici casa.. daca voi continua la acest job si tot nu se v-a depune nimic ca sa scada datoria..ce se poate intampla? aceasta propire poate sa tina si 10-20ani? multumescu
cu stima si respect, mihai

Postat in data: 05 iun., 2017