Tag Archives: oprire

E legal sa-mi opreasca din salariu atat angajatorul, cat si banca Raiffeisen?

Am o poprire pe cardul de salariu la Raiffeisen din 2018 pentru o datorie la banca. Imi tragea lunar din salariu, toate bune si frumoase pana luna trecuta, cand mi s-a pus inca o poprire, dar de data asta au trimis-o si la firma la care lucrez, si la banca.

Cei de la firma mi-au retinut din salariu si au trimis si la banca o instiintare, ca sa nu retina si banca, dar banca mi-a luat si ea inca o data bani de pe card. Cand i-am intrebat de ce, pentru ca mi se retine deja la serviciu, mi-au spus ca firma nu le-a spus pentru ce se retin banii, pentru ce dosar, asa ca ei au mi-au luat banii. Ce pot sa fac? E legal asa ceva?

Mi se opreste de doua ori din salariu, si la serviciu, si banca, de pe card. Ce pot sa fac?

Va scriu pentru ca am vazut ca ati rezolvat problemele altor persoane care au avut probleme cu popririle.

Eu sunt intr-o situatie asemanatoare. Mi se iau bani atat de la servici, cat si de banca BRD. Din salariul de 1200 de lei, mai primesc doar 370 de lei.
Am vazut ca este ilegal sa ti se retina mai mult de o treime din salariu.

Am vorbit la BRD, mi-au zis s a duc o hartie de la servici, dar problema inca nu s-a rezolvat.

De ce banca isi bate joc de mine? Ei nu vad ca deja mi se iau banii la servici? Mi-au zis ca daca au primit ordin de la executor, trebuie sa-l execute. Pe ei nu-i intereseaza, nu se preocupa de problemele noastre.

La fel si executorul. Am inteles ca a pus poprire pe toate conturile, a trimis si la servici, nu-l intereseaza ca mi se iau mai multi bani decat trebuie.

Ca sa nu mai vorbesc ca BRD a trimis creditul la executor desi le-am spus ca am o problema familiala, a murit tata, si nu am mai putut plati o perioada, le-am facut si o cerere de restructurare a creditului, dar care nu s-a pus in aplicare.

Spuneti-mi va rog ce se poate face?

Este normal sa se opreasca prime sau ore suplimentare la o poprire?

Am o oprire pe salariu, de o firma de crean?e, mi se opreste 33,33% adica 1/3 din salariu, asa zic ei, dar mie mi se opreste si din prima de merit si orice suma intra pe cardul de salariu. Este normal sa se opreasca prime sau ore suplimentare?

Oprirea pe salariu poate depasi rata creditului?

Buna ziua, oprirea pe salariu 1/3 poate depasi rata creditului ? Rata initiala la banca fiind 1000 lei si salariul poate depasi 3000 … imi poate opri executorul mai mult decat a fost rata la banca? Multumesc

Se poate sa-mi opreasca bani si banca si angajatorul?

Am salariu de 2000, o preoprire de 270 si acum am mai primit una la un credit de 9300. Cat la suta imi poate opri din salariu? Mai am o nelamurire se poate sa-mi opreasca si banca si angajatorul? Am primit de la banca o notificare prin care sunt anuntata ca am o preoprire pe salariu.De ce?

Ce pot face să obțin o oprire mai mică de 33 la sută?

Eu am de luna asta o poprire…dar problema mea este veche, din anul 2007. Stind ca s-a prescris, mi-a blocat conturile cei de la Kruk si incepind de luna asta mi-a facut oprire. Ce pot face sa obtin o oprire mai mica de 33 la suta?