Etichete: oprit

Raiffeisen mi-a oprit alocatia copilului. Ce pot face sa recuperez banii?

Bună ziua am o rata la Raiffeisen bank și am întârziat cu rata și ei miau luat alocația la copil. ce pot face să-mi recuperez banii?

Postat in data: 11 nov., 2022

BRD mi-a oprit tot salariul pentru o poprire. Este legal? Ce pot sa fac?

As dori daca se poate să mă lămuriți în privința unei situații,care personal mă depășește!O să încerc să vă descriu pe scurt situația,ca dumneavoastră să puteți înțelegeți despre ce este vorba și să îmi dați un răspuns dacă se poate!

În urma cu aproximativ 3 ani,m-am despărțit de tatăl copilului meu(nu am fost căsătoriți),si l-am actionat in instanță pentru a stabilii situația copilului nostru.Dupa cei 3 ani,s-a terminat procesul,custodia minorului fiind la ambii părinți(drepturi egale,doar domiciliul a ramas la tatal pentru că a considerat instanta ca acolo a crescut copilul).Din 2019 de cand am inceput procesul,nu am avut acces la copil nici macar 5 minute,tatal refuzând să respecte o hotărâre judecătorească!

Stiu ca nu va intra in atribuții acest subiect,dar am scris acestea ca sa înțelegeți problema cu care ma confrunt.Acum 3 luni,tatal copilului meu a dorit procură de la mine sa părăsească țara cu,copilul,nu mi-a spus unde pleaca,cand,cu cine,cat sta….categoric am refuzat!El,tatăl copilului m-a actionat in instanță,si a cerut sa ii se dea procură in lipsa acordului meu.Din motive bine întemeiate si cu dovezi clare,nu m-am putut prezenta la tribunal,iar instanța de judecată a hotărât să îi dea procură si m-a obligat să îi plătesc cheltuielile de judecata!

Asta este alta problemă care nu vă intră în atribuții,problema mea este ca m-au executat silit,tatăl a fost la un executor judecătoresc sa imi puna poprire pentru cheltuielile acelea.Nu am primit nici o înștiințare,iar în ziua salariului,cand trebuia sa intre banii,surpriză….0 lei.

Am sunat la banca cu care societatea unde lucrez are o convenție(BRD) ,am cerut explicații pentru situația aceasta si mi s-a comunicat că există un ordin judecătoresc pentru poprire.Suma datorată este de 3250 lei.Salariul meu luna această a fost de 2400 lei.Banca mi-a oprit toți banii de cum a intrat salariul.

Voiam să vă întreb dacă nu cumva s-a făcut un mare abuz,lasandu-mă fără nici un ban,in condițiile în care am 2 copii.Va rog din suflet,daca puteti sa ma lămuriți si ce imi recomandați sa fac pentru ca sunt disperată, banca m-a lasat fara nici un ban!Vă mulțumesc din suflet,O zi bună!

Postat in data: 30 oct., 2022

BRD mi-a oprit alocatia copilului, pentru o descoperire de cont. E normal?

Am o descoperire de cont la BRD făcută în urma cu 5 ani ,anul acesta în luna iulie a expirat și banca mi.a oprit automat alocația copiilor plus un venit de la stat de 2500 lei Este normal asa ceva?

Postat in data: 11 sept., 2022

BCR mi-a oprit tot salariul. Ce pot sa fac?

Cu mult respect va intreb cui trebuie sa ma adresez pt a-mi recastiga diferenta de bani din salar deoarece mi sa oprit salarul intreg la banca BCR si am solicitat la ghiseu diferenta de bani dar ma plasat la executor iar dumnealui spune ca banca e de vina, banca spune ca executorul a trecut 10 zile si sunt mingea lor de ping-pong. Si diferetna de bani nu am mai recuperat-o, e o incalcare a legii, pt asta cine raspunde??? daca un om simplu incalca legea ce repede se iau masuri dar in cazul bancilor nu exista lege?? va rog indrumati-ma ! va multumesc

Postat in data: 29 aug., 2017