Etichete: partaj

Ce fac daca fostul sot nu mai plateste ratele la credit, dupa partaj?

„Buna ziua! In urma unui partaj la divort pentru un apartament achizitionat prin programul Prima Casa, hotararea judecatoreasca in urma unui recurs este ca eu sa achit fostului sot sulta reprezentand jumatate (50%) din valoarea imobilului actual, eu dobandind rol de proprietar. De asemenea, hotararea il obliga si pe fostul sot la plata ratelor datorate in continuare bancii pana la finalizarea creditului, deoarece nu au putut stabili o alta sulta fixa. Doresc sa respect decizia asa cum este normal si sa ii ofer sulta.

Intrebarea mea este cum si prin ce metoda se poate face aceasta plata, deoarece din ce am inteles trebuie sa existe o clauza sau o asigurare pentru mine in cazul in care acesta nu va mai plati rata la banca, sa fie actionat in instanta si banca sa nu ma oblige doar pe mine la plata ratelor, astfel fostul sot nerespectand hotararea judecatoreasca.

Pentru ca ar iesi o inegalitate ca acesta sa ramane cu jumatate din valoarea apartamentului si sa nu isi achite datoriile in continuare, iar eu nu voi plati partea acestuia, respectandu-mi hotararea prin plata sultei. Multumesc!”

Postat in data: 21 ian., 2024

Daca fostul sot este codebitor si nu mai plateste rata, ce pot sa fac?

„Buna ziua! In urma unui divort si a unui partaj foarte lung, intre sot si sotie, judecatoria a hotarat ca apartamentul pe care l-au cumparat acum 10 ani prin programul Prima Casa sa fie atribuit sotiei, iar aceasta sa plateasca sotului o sulta de aproximativ 26.000 euro, iar ambele persoane sa plateasca in continuare ratele pana la finalizarea creditului.

Judecatoria a dat aceasta decizie, dar in momentul unei discutii cu un director de banca, acesta a mentionat faptul ca daca sotul despagubit alege sa nu mai plateasca in continuare la credit, tot sotia va fi obligata sa plateasca in continuare. Este normal sa despagubesti o persoana cu jumate din valoarea unui imobil si totusi sa fii obligat sa platesti in continuare tot creditul pana la finalizarea lui, daca sotul alege voit sa nu mai plateasca, desi este obligat prin hotarare?

Eu platind in continuare 1/2 din credit, banca poate apela si la mine, iar eu eventual sa ma intorc impotriva lui in instanta ca nu isi plateste datoria? Nu inteleg cum pot face ca eu sa nu mai fiu urmarita de banca, daca i-am achitat sulta de 26.000 euro si in hotarare este mentionat ca: „Datoria comuna constituita prin contractul de credit X urmeaza a fi achitata in continuare de ambele parti”.

Adica eu il despagubesc pe acesta din jumatatea valorii imobilului, iar daca acesta voluntar nu mai plateste ratele la banca din momentul primirii sultei, tot eu sunt obligata sa ii achit datoria? Multumesc foarte mult pentru timpul acordat!”

Postat in data: 24 sept., 2023

Pot sa aman rata la credit, daca sunt in proces de divort si partaj?

„Am o problemă cu ratele Nu mai pot să plătesc o perioadă de timp ratele pentru că sint în proces de divorț și partaj cu fostul meu soț Ce pot face în acest caz ? Pot
amina ratele și pentru cit timp Astept răspunsul dumneavoastră Mulțumesc Cu stima”

Postat in data: 27 ian., 2023

Daca fosta sotie este coplatitor la credit, ma poate da in judecata?

În urmă cu un an și jumătate am contractat un credit prin Prima Casă iar fosta soție este co-platitor. La momentul achiziționării nu eram căsătoriți deci casa este pe numele meu.

Ne-am căsătorit,am divorțat iar ea a rămas în contractul de credit. Am fost la bancă să rezolvăm acest aspect dar nu o pot scoate deoarece eu mai am un credit de nevoi personale în desfășurare și iar banca nu îmi permite să o scot momentan.Creditul va fi achitat după doi ani de zile.

Întrebarea mea este: După acești doi ani mă poate da în judecată? Țin să menționez faptul că la momentul semnării contractului de credit a fost întrebată de două ori de reprezentantul băncii dacă este de acord. Si-a dat acceptul verbal și scris că a luat la cunoștință. În contractul băncii este menționată doar co-platitor fără a avea drept la cotă parte din casă. Mulțumesc.

Postat in data: 11 oct., 2020

Am drept asupra apartamentului cumparat prin credit Prima Casa daca e trecut doar pe numele sotului?

Impreuna cu prietenul meu am achizionat un apartament cu programul Prima Casa, el fiind creditor si eu coplatitor. In contractul de vanzare – cumparare a fost trecut doar el, motivul nu il mai retin, era ceva impus de banca, ptr ca eram necasatoriti.
Avand in vedere ca programul Prima Casa era la inceput, si era constransi sa accepta sau nu creditul, l-am acceptat ca fiind necasatoriti. Intre timp ne-am casatorit, dar el considera ca apartamentul este doar al sau, fiind doar el trecut in ctr de vanzare-cumparare.

Intrebarea mea este: in caz de despartire, am drept asupra apartamentului? Mentionez ca exista data o declaratie pe propria raspundere, data de el, in care declara ca convietuieste impreuna cu mine in acel apartament, declaratie data inainte de casatorie.

Postat in data: 19 oct., 2015

Cum pot sa scap de credit daca in urma partajului apartamentul a ramas fostei sotii?

Sunt titularul unui credit imobiliar luat in 2005 de la BCR pentru un apartament. Am divortat in 2008 si, la partaj, am hotarat ca apartamentul ramane fostei sotii. Instanta a dat Hotarare definitiva si irevocabila in acest sens. BCR nu vrea sa puna in aplicare aceasta Hotarare decat cu verificarea veniturilor fostei sotii, ceea ce ea nu vrea. Eu, ca titular, ce pot sa fac sa ies din acest contract de credit?

Postat in data: 15 oct., 2015