Etichete: pensie alimentara

Cum se calculeaza popririle pe salariu, daca platesc si pensie alimentara?

„Cum se calculează popririle pe salariu, atunci când sunt mai multe , printre care și Anaf. Menționez ca am de plătit și pensie alimentara.”

Postat in data: 08 dec., 2023

Cat mi se poate lua din salariu, daca am poprire si pentru pensie alimentara, si pentru creditul la banca?

In situatia in care este infiintata o poprire de 1/2 pe salariu reprezentand creante la obligatia legala pentru cheltuieli crestere si intretinere copii si un alt birou executor judecatoresc infiinteaza o poprire de 1/3 din salariu pentru creante bancare, cum se procedeaza, va rog?

Conform rangului creantelor cu preferinta generala (art. 865 din Codul de procedura civila din 2010) precum si tinand cont de art. 169 si art. 257 din Codul Muncii, intelegerea mea este ca are prioritate poprirea de 1/2 pentru creantele cu cheltuieli crestere si intretinere copii, iar poprirea de 1/3 pentru creante bancare ramane in „stand-by” pana la stingerea datoriei pentru obligatiile de crestere si intretinere copii?

Astept cu interes raspunsul dumneavoastra. Va multumesc

Postat in data: 23 sept., 2022

Cat se poate opri din salariu la o poprire daca trebuie sa platesc si pensie alimentara si cheltuieli de intretinere a familiei?

Buna ziua, x a avut un card de credit in 2006, nu a fost achitat total iar de atunci s-au tot pasat intre birourile de recuperari, acum a primit o instiintare la serviciu ca trebuie sa-i opreasca din salariu 1/3 din salariu.
Intrebare: el plateste o pensie alimentara lunar, are in intretinere sotia (neavand serviciu), el intretine casa, cat % poate sa-i opreasca din salariu in aceasta situatie?

Postat in data: 29 iun., 2017

Pensia alimentara primita de la tatal copiilor poate fi supusa executarii prin poprire?

Ma puteti lamuri va rog cu termenul de indemnizatii? Pensia alimentara este considerata indemnizatie? De alocatie am inteles ca nu poate fi supusa executarii dar pensia alimentara primita de la tatal copiilor poate fi supusa executarii? Nu imi este clar termenul de indemnizatii pt copii – include si aceasta pensie d ecare vorbesc?

Postat in data: 12 oct., 2015

Se poate face poprire pe alocatia de intretinere a copilului, dupa ce banca a vandut creditul unei firme de recuperare creante?

Buna ziua!Va rog frumos sa.mi spune.ti si mie: daca banca mi.a transferat datoria catre o firma de executari si eu nu am salariu, cresc un copil singura, daca si aceea firma trimite dosarul in instanta, se poate pune poprire pe alocatia de intretinere pe care o primeste copilul de la tatal sau ce poate sa se intample? Datoria este de 6.678 ron si am casa pe numele meu. Va multumesc anticipat!

Postat in data: 10 iun., 2015

Banca are voie sa-mi retina pensia alimentara pentru copil din contul poprit?

Buna ziua, va rog frumos sa imi spuneti daca banca are dreptul sa retina 33% din venituri provenite din plata pensiei alimentare de catre fostul sot, in contul meu poprit.. Momentan mi se retin 33% din salar si orice alte sume care apar pe contul meu exceptand alocatia de stat a copilului.

Multumesc mult.

Postat in data: 23 mart., 2015

Se poate pune poprire pe pensia alimentara a copiilor si alocatia de stat?

Am o poprire pe salariu de 1/3 (de1 an de zile) pentru neachitarea unui credit personal. Acum a venit blocare pe conturi, iar pe cont intra doar pensia alimentara si alocatia copiilor, care a fost luata. Se poate pune poprire pe pensia alimentara a copiilor si alocatia de stat chiar daca eu deja am fixata o poprire decatre angajator? Daca este abuziva poprirea va rog sa ma sfatuiti ce sa fac. Va multumesc

Postat in data: 13 mart., 2015