Etichete: plata

Ce fac daca primesc scrisori de plata de la SVS Austria?

„Buna ziua!

Primesc continuu scrisori de plata de la SVS Austria pt anul 2021, desi eu nu am avut venituri acolo din 2020, de cand am revenit in Romania.

Am si trimis declaratii de venit cu suma 0 lei, asa cum m-am priceput, insa nu reusesc sa scap de aceste scrisori.

Ma puteti ajuta?

Multumesc.”

Postat in data: 03 feb., 2024

Voi fi raportata la Biroul de Credit, daca fac un acord de plata cu Viva Credit?
reclamatie viva credit

„Buna ziua! Am niste credite luate de la cateva ifn+ raiffeisen si revolut si ma aflu in dificultatea de a le plati, in conditiile in care salariul meu ajunge undeva la 2200+tichete de masa .

Azi am luat legatura cu cei de la viva credit, sa le spun ca nu pot achita rata lunara, am ajuns la un acord cu ei, sa platesc suma de 1600 lei in 4 transe, dar mi-au spus ca o sa fiu raportata in Biroul de Credit.

Daca am ajuns la o intelegere cu ei, e normal sa figurez pe lista neagra in BC? Multumesc anticipat”

Postat in data: 01 feb., 2024

Am primit o somatie de plata de la Viva Credit pentru un credit vechi de 5 ani. Ce pot sa fac?
reclamatie viva credit

M-am trezit cu o somatie de plata de la Vivacredit pentru un credit luat in 2016. Recunosc ca in acea perioada am avut niste probleme financiare si am avut mai multe credite restante, dar pana in 2018
le-am stins pe toate.

Exista posibilitatea ca acest credit sa-mi fi scapat, dar din 2017 si pana acum nu am primit nici o notificare din partea lor.

Ce ma sfatuiti sa fac si cum sa tratez aceasta situatie, avand in vedere ca mi-au dat termen de 5 zile de plata pana la inceperea procedurii de executare silite. Multumesc.”

Postat in data: 25 ian., 2024

De ce imi cere banca documente justificative pentru o plata?
first-bank credit bancpost

Va rog sa ma informati care este motivul pentru care TOATE tranzacțiile pe care le efectuez, absolut toate sunt verificate de banca.

Mai mult decat atat toate sumele pe care eu le incasez prin conturile first bank sunt sume din societatea pe care o detin, sume declarate pentru care am platit taxe si impozite.

Pe langa faptul ca ma sunati sa aprob aceste plati, pentru care am mentionat de nenumarate ori ca nu doresc sa le reconfirm telefonic, acum printr-un abuz imi cereti pentru toate platile documente justificative.

Pentru plata de mai sus asa cum am mentionat este un impumut pe termen scurt pentru un prieten din turcia.

Pot intelege sa justific una, doua trei plati, dar nu pot sa ma justific pentru toate cheltuielile pe care le fac.

Prin urmare voi inchide toate conturile pe persoana fizica si pentru toate societatile pe care le detinem.

Va multumesc”

Postat in data: 23 ian., 2024

Trebuie sa platesc taxe brokerului pentru investitia la Bursa?

„Buna ziua am investit si eu 50 euro in bursa am gasit un brocker dupa aia mia cerut pt o taxa ca nu sunt cetateam american am dat 100 dupa mia mai cerut o taxa sa plateasca avocat sa rezolve problema am mai dat 100 deacu mai vrea 200 de euro pentru taxe trebuie sa platesc taxele , eu cred ca este un brocker fantoma ce mati putea sfatui”

Postat in data: 16 sept., 2023

Soldul datoriei nu scade, desi am respectat angajamentul de plata. Ce trebuie sa fac?

„Am un angajament de plata la executor pentru un credit ipotecar pe care l-am respectat conform angajamentului,dar soldul tot nu scade cu toate ca platesc sume considerabile ! Este ceva de facatut in acest sens ? La cine pot apela pentru un sfat ?”

Postat in data: 28 aug., 2023

Daca firma de asigurari a respins plata creditului, ce trebuie sa fac?
vig omniasig bcr asigurari de viata asirom asigurare credit

„Tata a avut un credit la.BCR de nevoi personale în 2017 cu asigurare de viata Vienna Insurance. Aplatizat lunar creditul dar anul acesta în februarie tata a decedat.Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac am anunțat banca si asigurarea ,imediat după deces dar asigurarea mea respins plata creditului deoarece sa constatat ca era bolnav cronic.

Ce nu inteleg eu este ca tata a murit de cancer care a fost depistat anul trecut în septembrie ,Insuficienta cardiaca și mai multe .Dar asigurarea a respins dosarul,pe motivul ca avea boala cronica .

Acum banca îmi trimite acasa notificări și ma obliga sa platesc acest credit .Nu inteleg de ce ma obliga când tata a plătit asigurare 4ani ptr ce daca ei nu avopera decesul pensionarilor numai în caz de acc de masina .spuneți mi va rog ce trebuie sa fac cum sa
rezolv aceasta problema ?În ultima notificare scrie da în judecata și la firma de recuperare .Pe cine da pe mort?”

Postat in data: 13 aug., 2023

Ce pot face daca datoriile la credite au fost trimise către un executor judecătoresc? Pot să-mi eșalonez plata?

Postat in data: 06 dec., 2022

De ce nu pot sa fac o plata din aplicatia bancara catre platforma de criptomonede Binance?
binance bitcoin criptomonede

Buna ziua, incerc sa trimit o suma de 4000 usd din Raiffeisen in Binance, si pe applicatia din raiffeisen primesc o erroare, am sunat la cal center si nu au nici o idee despre ce e vb, iar pe e-mail e dezastru, le-am scris dupa care mi-au raspuns ca ne pare rau ca nu va putem ajuta doamna moldovan. nu am idee cine e doamna respectiva.
ma rog eroarea care imi apare in aplicatie spune plata a fost rejectata deoarece tranzactia nu indeplineste conditiile de eligibibilitate care tin de administrarea riscului. stiti ceva de asa ceva?
Multumesc anticipat

Postat in data: 30 nov., 2022

Pot sa scad durata creditului la ING Bank, prin plata anticipata?

Daca platesc mai multi bani la creditul ING decat rata lunara, pot sa scad durata creditului, sa termin mai repede cu el?

Postat in data: 14 nov., 2022

Pot relua plata ratelor la credit, daca am fost data la recuperatori?

Cum pot relua plata ratelor dacă am fost data de Unicredit la recuperatorii de la EOS iar eu nu ma aflu in România?

Postat in data: 06 nov., 2022

Ce trebuie sa fac daca am primit plicuri pentru plata asigurarilor de la SVS Austria?

Buna ziua ,eu am incheiat legal activitatea in A in 31.05.2019, acuma recent am primit vreo 7 plicuri de la svs cu suma de 7000 pe care trebuie sa o platesc,insa eu cind am incheiat activitatea am fost la zi cu toate platile,nu stiu exact ce se intimpla,am trimis email pe adresa lor vs@svs.at si am primit raspuns de la noreply at ca nu se ia in considerare acel email,nu stiu cum sa lamuresc problema,va multumesc frumos.

Postat in data: 03 nov., 2022

Ce fac daca am probleme cu plata creditului Easy Credit?

Am probleme cu plata creditului Easy Credit. Ce pot sa fac?

Postat in data: 30 oct., 2022

Am o problema cu BT Pay: imi trimite mesaj de confirmare a platii pe un numar vechi de telefon. Ce pot sa fac?

Salutare! Am o problema,nu pot confirma platile online cu bt pay. Imi trimite mesaj de confirmare a platii pe un numar vechi de telefon,dar cand activez bt pay-ul imi trimite mesaj pe numarul actual(cel nou de telefon).

Postat in data: 17 aug., 2022

Raiffeisen nu vrea sa-mi ramburseze comisionul pentru o plata esuata din vina bancii. Ce pot sa fac?
reclamatie Raiffeisen

Sunt persoana fizica. Am cont la Raiffeisen. Nu am reusit sa platesc
factura catre o persoana juridica romana din aplicatia online a
Raiffeisen pentru ca nu functioneaza corect Smart Token (am primit
mesaj ca plata a fost autorizata si efectuata, dar nu este asa, nu au
plecat banii din cont). Am facut solicitare si apoi reclamatie (pentru
ca desi nu au vazut suma de 520 lei, desi le-am trimis captura de
ecran din Smart Token), au gasit o alta plata din contul meu de 300
lei, plata pe care nu am facut-o si nici nu imi apare ca fiind facuta
din contul meu. In final am platit factura prin varsamant in contul
furnizorului deschis la BCR. Am platit 20 lei comision (pentru 520 lei
varsati). Raiffeisen spune ca nu imi ramburseaza suma de 20 lei, desi
am ajuns sa o platesc doar din culpa lor. Cui ma pot adresa pentru
a-mi recupera cei 20 lei pierduti? Multumesc!

Postat in data: 07 iul., 2022

Cand intra banii la un transfer Banca Transilvania – BRD?
banca transilvania transfer

Bună ziua! Astazi la ora 12 mi-a transferat o persoana niste bani din contul lui de la Transilvania catre contul meu de la Brd. cand ar intra banii?

Postat in data: 20 mart., 2022

Daca schimb data scadenta de plata a ratei la credit, voi plati mai mult?

AM SCHIMBAT ZIUA DE ACHITARE A RATEI SI AM FOST ANUNTATA DE BANCA FAPTUL CA AM CU 2 MIL IN PLUS DE ACHITA.ESTE POSIBIL ASA CEVA/?

Postat in data: 13 mart., 2022

Un numar de contact de la Ultimo Portofolio Invesment S A unde gasesc?
ultimo portofolio debt colection agency b2kapital

Un număr de contact de la ultimo portofolio invesment S A?

Postat in data: 23 feb., 2022

Raiffeisen a aprobat plata cu cardul, desi am anuntat ca e frauda! Ce pot sa fac?
reclamatie Raiffeisen

„Pe 21 ianuarie am primit 3 SMS-uri de autorizare a unor sume pe care nu le recunosteam. Am sunat in Call Center sa va spun ca nu autorizez sumele si sa va rog sa blocati sumele si cardul. M-am prezentat in sucursala din Pantelimon sa reiterez tentativa de frauda si apoi am depus o plangere la Sectia de Politie nr. 9.
Banca a retinut sumele.
Fara sa ma contacteze, pe 26 ianuarie banca a procesat plata.
Cat de putin sigur este sistemul informatic al dvs. incat nu ati putut corela o reclamatie de frauda cu sume retinute in cont?
Ati solutionat 2 din 3 reclamatii fara a avea ceva de la politie (dupa aproximativ 2 saptamani in care mi s-a spus doar sa astept, v-am adus, pe langa nr de inregistrare si dovada de la politie).
De ce ati dat drumul, pe 26 ianuarie, tranzactiilor reclamate de mine pe 21 ianuarie fara a lua legatura cu mine sau cu politia?
Ati putut sa reemiteti cardul rapid, insa nu mi-ati putut tine in siguranta contul de economii.
Voi reveni saptamanal cu reclamatii la dvs. pana cineva isi asuma cazul.”

Postat in data: 12 feb., 2022