Etichete: poprire

E normal sa fiu executat silit daca m-am imbolnavit si n-am mai putut plati creditul?

„Bună ziua, în primul rând vreau să menționez că din anul 2017 am dobândit o afecțiune psihică și timp de 2 ani am fost internat într-un spital de specialitate, apoi în anul 2019 am fost eliberat din spital și sunt pensionar de boală (cod afecțiune F20)
Am decizia medicală asupra capacității de muncă în care se specifică faptul că capacitatea mea de muncă este pierdută în totalitate, aflându-mă sub tratament la domiciliu. Singura mea sursă de venit este pensia de boală (1850 Lei) din care cu greu reușesc să-mi acopăr cheltuielile aferente traiului.

Îmi amintesc că am luat prin anul 2012 un credit de la ING o sumă în jur de 2000 Lei (voi căuta contractul să văd exact data și suma) Am fost contactat telefonic de către ING pe perioada în care
eram internat în spital și le-am explicat situația, trimițându-le și o adeverință semnată și ștampilată de medicii psihiatrii din spitalul în care am fost internat (Spitalul de Psihiatrie Jebel)

Am primit recent o notificare privind cesiunea creanței din partea executorului judecătoresc în care sunt informat că suma pe care o datorez este de 3.327,53 Lei și că, citez „vă
informăm că a fost cesionat Contract de credit ING BANK. Creditorul dvs. actual este INVESTCAPITAL LTD” și în continuare mi se transmit niște conturi în care pot să depun suma datorată.

Dețin și un card de credit la CEC Bank (în care îmi este virată lunar pensia de boală, singura mea sursă de venit) și am observat astăzi când am intrat pe aplicație că îmi apare acolo suma datorată cu minus, deci cred că mi s-a pus un fel de poprire, nu-mi pot da seama până la data la care voi încasa pensia, deoarece bineînțeles că ultima pensie mi-am retras-o…

Consider această măsură abuzivă, în primul rând datoria cred că, conform legislației s-a prescris, în plus dată și situația mea specială cu pierderea capacității de muncă. Menționez că atunci când am contractat împrumutul de la ING mi-am făcut și asigurare, care ar fi trebuitîn mod normal să acopere astfel de situații.

Vă rog respectuos să mă sfătuiți ce pot face în cazul de față.

Am luat legătura cu executorul judecătoresc, acesta mi-a ,spus să iau legătura cu cei de la Kruk, le-am explicat și lor situația mea specială, le-am trimis emailuri ambilor în care le-am atașat și
toate actele care dovedesc situația mea specială ( boala dobândită, hotărârea comisiei medicale cu pierderea totală a capacității de muncă etc.)

Vă rog să mă ajutați cu un ce sfaturi puteți ca până la soluționarea problemei să mi se ridice poprirea…”

Postat in data: 07 nov., 2023

Doar din salariu, sau si din alte venituri periodice, se poate retine maxim 33%, in cazul popririi?

„Scriu pe o platformă online, respectiv o aplicație numită Chapters și încasez o data la câteva luni acele drepturi de autor,numite writing fees.
Am o poprire pe cont,suma nu este una exorbitanta dar după cunoștințele mele,aceste drepturi de autor sunt considerate venituri periodice și conform legii se popresc cu 33%.
Am făcut cerere de blocare, mi-au cerut acte doveditoare,nu știu ce acte doveditoare as putea sa le transmit înafara de emailul care precizează că mi-au fost trimise plățile de către writing room/ crazy maple studio inc și un acord semnat online că nu sunt persoana us .
Dânșii,cu toată documentația aceasta,au reținut integral suma precizând că dl executor le-a trimis o înștiințare sa rețină toată suma. Ce as putea sa fac? Va mulțumesc”

Postat in data: 31 oct., 2023

Se poate pune poprire pe indemnizatia pentru asistente medicale?

„Am inteles ca ar fi o treime din salariu poprirea de la banca la un credit de nevoie personale, este asa? Daca da cat ar putea sa imi opreasca dintr-un salariu de 3400 cu indemnizatia speciala de 500 lei bagata la tot ce se calculeaza binenteles, nu este separata, data acum mai nou de guvern pentru asistenții medicali, deoarece altfel este de 3200 maxim. Va multumesc si astept un raspuns. O zi faina.”

Postat in data: 25 oct., 2023

Avocata m-a executat silit pentru ca nu i-am platit o factura mai mare decat convenisem! Ce pot sa fac?

„Bună ziua,in anul 2016 am apelat la serviciile doamnei/domnișoarei
avocate P pentru a mă reprezenta într-un proces penal , prin recomandarea unei cunoștințe comune .Procesul avea să fie de lunga durata ( încă e pe rol ),după o perioadă de timp ( câțiva ani ), am fost chemat la doamna/domnișoara avocata P pentru a mi se înmâna dosarul ,motivul fiind că procesul a durat / durează mai mult decât s a așteptat și a ieșit în pierdere cu drumurile la instanțele de judecată chiar dacă i am oferit o mică atenție pentru deplasări și deranj, oferindu mi dosarul cu detaliile necesare și ce mai aveam de făcut .

Anul acesta apelând la serviciile doamnei/domnișoarei avocate Păun Silvia nebănuind de
ceea ce o sa se întâmple , am oferit detaliile necesare privind dosarul ,mi s a spus că se va gândi la onorariul ,dosarul era în stagiu prea avansat și trebuia să se ocupe de el repede ,făcând foile juridice ( onorariul ) ,trimise pe email , semnate și retrimise
înapoi . Doamna/domnișoara Păun Silvia s a apucat de apel ,cerând anumite detalii care nu apărea în dosar sau declarați ,pentru a face cererea de apel la timp ,folosindu-se de detaliile mele oferite prin email , WhatsApp.

Înainte de a face plata a primei rate a onorariului am primit factura pe email a doamnei/domnișoare P, citind o am rămas surprins că a fost adăugat o sumă peste ceea ce am vorbit motiv fiind că a stat în arhiva și a studiat dosarul( cererea de apel a fost scrisă / facuta cu detaliile oferite de mine ) . Cerându-i să îmi explice de ce mi sa adăugat sumă care apare extra argumentul doamnei/ domnișoarei avocate P a fost că nimeni nu muncește gratis pentru mine ( dovada convorbire WhatsApp) .

Am decis să renunț la serviciile doamnei / domnișoare avocate ,crezând că are ceva personal cu mine după cele spuse , primind pe email facturi din partea biroului doamnei /domnișoare avocate . Între timp am căutat alt avocat /a dar fără nici un folos că prezentam foile primite legate de dosar pentru a mă reprezenta ,dar din păcate m am lovit de uși închise și timp pierdut .

Colac peste pupăză am fost înștiințat de Banca că am poprire pe cont printr-un mesaj , sunând la biroul Executor Judecătoresc K și explicandu i situația , mi s a spus că dacă am găsit alt avocat de am renunțat la serviciile doamnei /domnișoarei ,răspunzând că NU el mi a sugerat de a lua legătura cu doamna/ domnișoara avocata P ,răspunsul meu a fost cum să mai apelez la serviciile juridice din partea ei după cele întâmplate , închizând mi telefonul domnul Judecătoresc K. Rămânând fără avocat și popriri pe cont! Vă mulțumesc pentru timpul acordat și că ați citit povestea mea !”

Postat in data: 23 oct., 2023

Credius imi cere inapoi 400 milioane, pentru un credit de 50 milioane lei. Ce pot sa fac?
credius reclamatie

„Buna seara ,am primit un mesaj de la BCR precum ca mi sa pus o proprire pe cont și mi sau confiscat de pe card 74de milioane eu având contractul închis cu cei de la credius .

Am fost la BCR și am întrebat doamna de la ghișeu de ce mi sau luat bani de card fără acordul meu și nimeni nu ma anunțat printr-un apel sau mesaj sau nu mi au trimis hârtie precum ca îmi oprește din salariu eu având la credius un credit de 50 de milioane și ei cerându-mi înapoi 400 de milioane .Ce pot face in aceasta situație ?

Am întârziere la plata de 26 de milioane și am făcut la ei o refinanțare acum 3luni ei închizând mi contractul cu ei și cerându mi 70de milioane dar eu neavând acei bani pe loc la momentul acela nu am avut cum sa achit rata și le am trimis câți bani am avut din acel moment pana acum 2zile .”

Postat in data: 29 sept., 2023

Daca sunt garant la un credit, mi se poate face poprire pe salariu?

„Bună dimineața. Am o întrebare. Dacă sotul are un credit de nevoi personale iar eu sunt garant la el .Se pune problema popririi .Mi se va face și mie poprire pe salariu sau doar lui ?”

Postat in data: 31 aug., 2023

Cum procedez daca am intarziat cu ratele la banca?

„Salut cum sa procedez cu rata la banca am întârziat, cu ratele si executorul silit mi a trimis acasă, ce sa fac?”

Postat in data: 28 aug., 2023

Cat imi poate retine executorul din salariu pentru mai multe credite neplatite?

„Buna ziua am facut cu 3anii in urma mai multe credite la IFN că am avut-o pe mama bolnava de cancer și am avut nevoie de bani și nu am mai plătiți..acum vreau sa plătesc dacă mă angajez a cât îmi ia din salariu de 3500 de lei..
Repet am 4 dosare toate cele 4 in valoare de 30000 !”

Postat in data: 31 iul., 2023

Ce fac daca masina cumparata este sub sechestru si nu o pot inscrie?

„Buna ziua!Soțul are o mașină pe numele lui am făcut contract de vânzare cumpărare între mine și el ,eu am vândut mașină cu contract și fiscal scos de la primărie altui om .A fost să înscrie mașină pe numele lui și am aflat că mașina este pusă sub sechestru ce este de făcut .Va mulțumesc !”

Postat in data: 30 iul., 2023

Cum se deblocheaza poprirea pe un cont Banca Transilvania?

„Buna seara. Soțul meu muncește în Austria, În România are poprire pe contul banca Transilvania, pentru duma de 5600 lei. As vrea sa știu cât la suta dintr-un salar de 1500 euro,are dreptul sa ii pună poprire pe cont?

Și cum își poate ridica restul banilor din salariu(după ce ii trage poprirea)din cardul BT Vișa dacă se afla pe teritoriul Austriac? Contul sotului este in euro.Trebuie sa ceara deblocare cont ? Sau care sant procedurile va rog?

Din ceea ce știu legal ca mai mult de 33 la suta din venit nu are voie sa ii tragă din
salar. Va rog respectuos sa ma lămuriți d-stra la întrebările care vi le-am adresat.

Cu stima și respect!”

Postat in data: 28 apr., 2023

Se poate pune sechestru pe casa, daca am poprire pe salariu?

„Bună dimineața doresc să întreb se poate pune sechestrul pe casă să nu mai am preoprire pe salariu pentru că eu de doi ani nu mai locuiesc la acea adresă din buletin vă rog aștept un răspuns?.”

Postat in data: 28 mart., 2023

Ce se intampla daca nu platesc creditul din Germania? Pot intra la puscarie?

„Bună seara , și scuzatima de, deranj am foarte mare nevoie de ajutorul dumneavoastră cu un sfat.
Am făcut anul trecut un credit in Germania și nu l-am mai achitat ca am divorțat și am pierdut tot . A trebuit sa mă întorc in România .
După un an de zile am primit o Notificare de la un birou de avocați din București care îmi cer ca in 5 zile sa achit toată suma de bani . Dar din păcate nu am cum sa o achit . M-am gandit sa o achit prin rate maxim a 500 de lei pe luna ca atâta pot la salariul de România .
Ce mi se poate întâmpla pot sa ajung la pușcărie . Sau poate sa îmi oprească tot salariul ca de la ANAF nu am primit nici o scrisoare . Va rog dațiimi un sfat mulțumesc anticipat . Și scuzatimă de deranj .”

Postat in data: 03 mart., 2023

Executorul nu vrea sa-mi ridice sechestrul de pe masina. Ce pot sa fac?

„Bună ziua.
Vin și eu cu o nelămurire către dumneavoastră și sper sa puteți sa ma ajutați și pe mine în problema aceasta ca nu pot sa înțeleg.

Am luat un credit în valoare de 47000 și nu am mai reușit sa îl achit.Anul trecut în luna a 11 am primit acasă o înștiințare de sechestru auto.Masina pe care o dețin nu valorează mai mult de 6000 de lei ca este din anul 2002.

Am luat legătura cu executorul și lam rugat sa îmi ridice sechestru de pe masina ca am doi copii minori și depind de ea ca să fac naveta la servici,la care dansul a zis că nu mi-l ridică. În acest caz ce am de făcut. Va mulțumesc și aștept un raspuns.”

Postat in data: 26 feb., 2023

Pentru ce tip de indemnizatie nu se poate pune poprire?

„Buna ziua. Va rog sa îmi spuneți dacă pentru acest tip de indemnizatie, hrana TBC, se poate efectua poprire. Mulțumesc”

Postat in data: 25 feb., 2023

Se poate pune poprire pe decontul de transport?

„Bună seara, citeam mai acum câteva zile un articol legat de decontul de transport oferit de angajator anul trecut mi s-a oprit de 3 ori decontul și anul asta o data dat fiind faptul ca suntem în februarie este normal se mai poate face ceva ?”

Postat in data: 13 feb., 2023

Diurna poate fi poprita?
reclamatie rapid credit ifn

„Buna seara ,
Am o întrebare..o neliniste …azi am primit o decizie de executare silita cu proprire din data de 2 februarie…Eu pe 7 februarie le am platit o rata din restantele din urma …dar nu mi au spus ca am fost executat ..Azi am vazut plicurile ….Intrebarea mea ….DIURNA care urmează sa o primesc poate fi proprita ? Daca primesc salariu minim pe economie in Ron si pe langa diurna in Euro au dreptul sa mi ia toti banii ??
O angajata de la Rapid Credit IFN ma amenintat ca imi va lua si diurna etc …ca nu stiu ce lege sa schimbat,este adevarat??!Ce trebuie sa fac ?Sunt plecat din tara nu prea am semnal..Am plecat la munca sa incep sa platesc din datorii…le am zis sa aștepte…le am trimis 850 lei …dar eram deja executat pt suma de 11438 lei .
Multumesc.”

Postat in data: 11 feb., 2023

Datoria s-a prescris, daca nu am mai platit rata de mai multi ani?

Bună ziua; acum 9 ani am fost executat silit pentru o datorie avuta la o banca. Executorul judecătoresc m-ia fixat o rata de 230 lei pe luna. Ultima plata am facut-o în 2016 iar de atunci și pana în prezent nu am mai plătit niciun leu. Doresc sa știu dacă datoria s-a prescris și dacă contul meu bancar a fost deblocat pentru ca acum 9 ani a fost blocat?

Postat in data: 24 ian., 2023

Este normal ca banca sa-mi popreasca toata prima de la serviciu?

Bună ziua!
Mă scuzați pentru deranj. Este normal ca cei de la Banca Transilvania sa popreasca toată suma din bonusul( prima de la serviciu)? Au spus ca ei nu știu ce este și ca de aceea a fost poprita toată. Fiind venit de la serviciu ce îl primesc lunar pe lângă salariu nu este normal sa fie poprit 33%.
Va mulțumesc

Postat in data: 02 ian., 2023

Pentru imprumuturile de la IFN-uri mi se poate pune poprire pe pensia de invaliditate si indemnizatia de handicap?

Mama e bolnavă psihic de Schizofrenie Paranoidă Cronică din anul 2015 ,cu certificat de handicap revizuit din doi în doi an indemnizația fiind de 395 lei.Mai are o pensie de
invaliditate înmunca de 1000 lei.
Aceste împrumuturi nu le-a făcut singură,eu am descoperit accidental îm iunie anul acesta când am fost la ea în concediu. Menționez că are un fiu care va împlini 18 ani anul viitor și care suferă și el de Tulburare Obsediv Convulsivă.Tatăl copilului și-a părăsit familia,eu am intentat acțiune de divorț pentru pensia alimentară pe care trebuie s-o primească nepotul meu.Această pensie alimentară este de 380 de lei
pentru că tatăl se pare că nu muncește nicăieri .Dar chiar și suma asta o primește o lună da,două,trei luni Nu.
Eu sunt divorțată din anul 2000 .Am 31 de ani vechime cu un salariu de 1800 lei pe lună și nu am cum s-o ajut să-și plătească aceste credite.Deja a primit somații de
la cele 5 IFN că i se va opri bani din pensie.Problema e că numai eu mă ocup de medicamentele fiicei mele și ale nepotului meu pt.că nu toate medicamentele sunt compensate.
Când am întrebat-o cine a ajutat-o să facă aceste împrumuturi mi-a spus de o prietenă sau un prieten.
Întrebarea mea este ce pot face eu acum,pentru că dacă îi pune oprire pe pensie rămâne muritoare de foame și cred că sfârșește în balamuc pentru că oricum se internează la spitalul Alexandru Obregia de câte ori face crize.Ea e bolnavă din 2011 cu diagnosticul
Tulburare psihotică polimorf bipolară care în 2015 a degenerat și a făcut Schizofrenie Paranoidă Cronică.
Nu deține nimic pe numele ei,nici măcar un contract de energie electrică
Locuiește în casa socrilor mei care au decedat .
Cum gestiona eu această problemă când mi-e deabia îmi ajung banii și chiar și din puținul ăsta îmi ajut și fiica și nepotul?
Eu am toate actele ei medicale din 2011 până în prezent.
Oare mă puteți ajuta cu un sfat? Aștept răspunsul d-tră ,sănătate,și să fiți fericit de sărbători și în toate zilele vieții d-tră.

„La mulți ani”

Postat in data: 12 dec., 2022

Pot sa inchid conturile la banci daca am poprire?

În urma unei popriri, am deschis cont la firma la mai multe bănci.
Pot închide contul la două bănci, păstrând o singura bancă pentru plata popririi? Mulțumesc!

Postat in data: 10 dec., 2022