Etichete: prescriptie executare silita

Raiffeisen a vandut la Kruk creditul, cu dobanzi viitoare. Este corect? Ce pot sa fac?
kruk cesiune creanta credit

„Raiffeisen a declarat scadent anticipat credit de nevoi personale. In sold sunt 7500 euro plus rate neachitate pana in momentul scadentei asta insemnand 10000 euro.

Insa datoria vanduta la Kruk a fost intreg creditul cu dobanzi viitoare.Este corect sa solicite dobanzi viitoare ?

In plus creditul trebuia sa fie prescris din 2015, insa Kruk ma suna de 3 ori pe saptamana de 12 ani !!!! Mentionez ca la telefon nu am recunoscut niciodata datoria solicitata de ei, nu am fost notificata,nu am semnat GDPR.

Ce ma sfatuiti sa inchid cu ei. Sa ma adres eu instantei pentru prescriere sau sa astept sa ma execute ilegal si sa fiu pe faza si sa pot contesta ?
Multumesc”

Postat in data: 27 ian., 2024

Am primit o somatie de plata de la Viva Credit pentru un credit vechi de 5 ani. Ce pot sa fac?
reclamatie viva credit

M-am trezit cu o somatie de plata de la Vivacredit pentru un credit luat in 2016. Recunosc ca in acea perioada am avut niste probleme financiare si am avut mai multe credite restante, dar pana in 2018
le-am stins pe toate.

Exista posibilitatea ca acest credit sa-mi fi scapat, dar din 2017 si pana acum nu am primit nici o notificare din partea lor.

Ce ma sfatuiti sa fac si cum sa tratez aceasta situatie, avand in vedere ca mi-au dat termen de 5 zile de plata pana la inceperea procedurii de executare silite. Multumesc.”

Postat in data: 25 ian., 2024

Cum se face prescriptia datoriei la banca?

„Am urmarit website-ul dvs si am inteles ca pot sa apelez la dvs. pentru un avocat care ma poate sprijini sa obtin o prescriptie a unei datorii catre banca Raiffeisen.

Am un credit de nevoi personale accesat in data de20-08-2015 si data ultimei plati in 19-09-2018. De atunci nu am mai primit nicio notiifcare de la ei. Se poate sa obtin o prescriptie a datoriei? Trebuie sa deschid un proces pentru asta?”

Postat in data: 01 mart., 2023

Se poate prescrie datoria la credit, daca mi-au trimis plicuri acasa?

„Buna ziua am un credit pe care nu am mai putut sa il platesc din 2016.Eu sunt de atunci plecat din tara,firma de recuperare creante au trimis plicuri la adresa parintilor ca ma vor executa silit dar inca nu au facuto.

Se poate prescrie aceasta datorie sau trebuie sa astept pana ma executa silit.Tin sa precizez ca nu am bunuri in romania.Va multumesc anticipat.”

Postat in data: 26 feb., 2023

Daca nu am platit un credit din 2012, acesta s-a prescris?

Viața mea a fost cumplit bulversată din 2007 si pana azi.

– mai întâi îmbolnăvirea grav a soțului în decembrie 2007.
– a urmat în octombrie 2008, un accident groaznic de motocicletă suferit
de fiul meu in Vietnam – unde urma un Master in IT cu urmări groaznice până in aprilie 2022. Ceva cumplit!
– și nu în ultimul rând pensionarea mea, înainte de vreme, in martie 2010 din cauza momentului greu prin care a trecut România când trebuia o pensionare rapidă a posibililor pensionari…

*Am două situații:*
*1. Pensia* îmi este blocată cu 50% popriri, pentru 3 CREDITE la 3 Bănci –
chestiuni neverificate, cu dobânzi imense și o plată mare pentru executori, astfel, plata creditelor mele s-a majorat exagerat și greșit. Pentru că eu aveam așa mari probleme în familie nu am putut verifica. De curând un angajat al unei persoane din BEJ – care a și părăsit pe acel executor – m-a avertizat că plătesc imens și că ar trebui să fiu atentă…
Aceste popriri sunt pe zeci de ani și cred că voi muri și nu îmi voi mai vedea pensia întreagă, vreodată.

*2. Existența* a încă *2 CREDITE neachitate, cam din 2012 și 2013*.
Mă îngrozesc dacă și aceste 2 Bănci ar începe executarea… pe lângă
ceea ce am…

Citind articolele dvs., m-am gândit ca trebuie să rezolv cu aceste 2 Bănci la care sigur ar trebui să existe *prescrierea.*
*Vă rog, ajutați-mă, sfătuiți-mă, cum trebuie procedat ca să scap, măcar de plata acestor 2 Bănci.*

Postat in data: 21 feb., 2023

Ce pot face să obțin o oprire mai mică de 33 la sută?

Eu am de luna asta o poprire…dar problema mea este veche, din anul 2007. Stind ca s-a prescris, mi-a blocat conturile cei de la Kruk si incepind de luna asta mi-a facut oprire. Ce pot face sa obtin o oprire mai mica de 33 la suta?

Postat in data: 17 oct., 2017