Etichete: Prima Casa

Cum pot sa platesc rata la credit, daca am poprire pe cont?

„Buna ziua!
Sora mea este in divort cu sotul. Acesta are poprire pe contul in care se plateste rata la prima casa luata la Alpha bank. Cei de la banca refuza ca sora mea sa faca plata rata separat de contul deschis unde se vireaza plata ratei( codebitor in contractul de vanzare cumparare al casei) .

Ce poate face in acest caz si cum se poate apara pentru executare silita, apartamentul fiind bun comun.”

Postat in data: 02 apr., 2024

Pot sa inchiriez apartamentul luat cu credit Prima Casa (Noua Casa)?
credit-prima-casa-codebitor

„Buna ziua!
In urma unui partaj intre soti, am ramas proprietara unui apartament luat prin Prima Casa acum 10 ani. La credit trebuie sa achitam amandoi in continuare pana la finalizarea acestuia, avand hotarare judecatoreasca in acest sens. Problema este ca nu locuieste nimeni acolo si as vrea sa il inchiriez pentru a ma folosi de bun.

Cealalta problema este ca titularul creditului este fostul sot, iar atunci cand merg sa platesc rata mea, cei de la banca nu doresc sa imi furnizeze informatii despre credit (cum ar fi daca exista restante etc.). Amandoi suntem codebitori, dar el a fost cel care a semnat primul, titular numit probabil.. Ideea este ca in urma unei hotarari judecatoresti, eu am ramas proprietara apartamentului, dar amandoi avem de achitat datoria comuna la apartament.

Ca sa il inchiriez legal trebuie facuta o cerere la banca pentru a mi se aproba, din ce am inteles. Dar nefiind titular pe credit, dar proprietar al apartamentului, pot face asta fara sa il implic pe fostul sot?

Ma gandesc ca daca acestia nu vor nici macar sa imi furnizeze informatii despre restante, din start sa nu ma gandesc la asa ceva.. ce este de facut in aceasta situatie? Multumesc!”

Postat in data: 29 ian., 2024

Daca fostul sot este codebitor si nu mai plateste rata, ce pot sa fac?

„Buna ziua! In urma unui divort si a unui partaj foarte lung, intre sot si sotie, judecatoria a hotarat ca apartamentul pe care l-au cumparat acum 10 ani prin programul Prima Casa sa fie atribuit sotiei, iar aceasta sa plateasca sotului o sulta de aproximativ 26.000 euro, iar ambele persoane sa plateasca in continuare ratele pana la finalizarea creditului.

Judecatoria a dat aceasta decizie, dar in momentul unei discutii cu un director de banca, acesta a mentionat faptul ca daca sotul despagubit alege sa nu mai plateasca in continuare la credit, tot sotia va fi obligata sa plateasca in continuare. Este normal sa despagubesti o persoana cu jumate din valoarea unui imobil si totusi sa fii obligat sa platesti in continuare tot creditul pana la finalizarea lui, daca sotul alege voit sa nu mai plateasca, desi este obligat prin hotarare?

Eu platind in continuare 1/2 din credit, banca poate apela si la mine, iar eu eventual sa ma intorc impotriva lui in instanta ca nu isi plateste datoria? Nu inteleg cum pot face ca eu sa nu mai fiu urmarita de banca, daca i-am achitat sulta de 26.000 euro si in hotarare este mentionat ca: „Datoria comuna constituita prin contractul de credit X urmeaza a fi achitata in continuare de ambele parti”.

Adica eu il despagubesc pe acesta din jumatatea valorii imobilului, iar daca acesta voluntar nu mai plateste ratele la banca din momentul primirii sultei, tot eu sunt obligata sa ii achit datoria? Multumesc foarte mult pentru timpul acordat!”

Postat in data: 24 sept., 2023

Comisionul de garantare la creditele Prima Casa poate fi modificat?

Postat in data: 05 ian., 2023

De ce primesc mesaje la intervale de timp neregulate ca rata mea bancara la creditul Prima Casa se mareste nejustificat de mult?

De ce primesc mesaje la intervale de timp neregulate de la Raiffeisen cu privire la faptul ca rata mea bancara la Creditul Prima casa se mareste nejustificat de mult?

Iata periodicitatea mesajelor pe care le-am primit privind cresterea ratei
la creditul meu Prima casa:

*Luni 31 IANUARIE 2022:*
februarie 2022 rata creditului tau Prima Casa este 879.89 RON. Poti obtine

*Vineri 29 APRILIE 2022:*
Te informam ca in urma actualizarii indicelui ROBOR, incepand cu luna mai
2022 rata creditului tau Prima Casa este 1069.96 Lei. Poti obtine detalii
in orice agentie.

*Joi 28 IULIE 2022:*
august 2022 rata creditului tau Prima Casa este 1200.26 LEI. Poti obtine

*Vineri 28 OCTOMBRIE 2022:*
noiembrie 2022 rata creditului tau Prima Casa este 1331.26 LEI. Poti obtine

Postat in data: 07 nov., 2022

BRD a intarziat sa trimita la Fondul de garantare cererea de instrainare a imobilului. Ce pot sa fac?

In data de 21 Septembrie am depus la sediul unei agenții BRD o cerere de înstrăinare a unui imobil către Fondul de Garantare (pentru a-l putea vinde, acesta a fost achiziționat in urma cu 8 ani prin Prima Casa).

Dosarul a stat mai mult de 30 de zile pe biroul angajatei BRD , aceasta uitând sa-l trimită către Ministerul de Finanțe. Le -am
adus eu aminte de el când am sunat după 30 zile sa întreb când as putea primi răspuns de la MF. Abia atubci mi-au trimis dosarul, întârzierea aceasta punându-mi in pericol noua achiziție și alte 2 tranzacții in lanț de vânzare-cumpărare ( cu ceu care urmau sa
mi cumpere apartamentul, cu cei de la care cumpărăm) mutându-mi termenele cu alte 30 de zile.

Cei de la banca au dat din umeri si si-au cerut scuze. Scuze care nu ma încălzesc cu nimic si care nu-mi rezolva problema. As dori sa știu unde si cum sa procedez pentru a se îndrepta mai repede greșeala lor. Ministerul de Finanțe nu are cum sa ma ajute, termenul maxim de răspuns la dosar fiind 30 de zile, fără posibilitate de urgentare.
Va mulțumesc!

Postat in data: 02 nov., 2022

De ce se mareste rata la creditul Prima Casa?
Evolutia indicilor IRCC si ROBOR la 3 luni pentru dobanzile la credite

Buna ziua, de ce se mareste rata Brd? Am facut un credit prima casa acum 6 ani si anul asta daca in primele luni plateam 1300 ron acum din 3 in 3 luni se mareste acum ajung la 1860 ron.cum e posibil sau unde sa merg sa fac reclamatie atata timp cat avem un grafic de rambursare si acum trebuia sa platim 1100 ron?

Postat in data: 17 oct., 2022

La vanzarea apartamentului cumparat cu Prima Casa, cat trebuie sa primeasca banca?

Buna ziua …

Am vazut raspunsul dumneavoastra la o postare … Si as avea o intrebare.
Contextul : am toate aprobarile …actele necesare ..pt a primii aprobarea
bancii de a vinde ap. achizitionat prin prima casa…problema e ca
repredentantul bancii a afirmat ca trebuie virat in contul creditului
..intraga suma tranzactionata …si nu doar suma datorata bancii … Vroiam
sa aud si parerea dumneavoastra in legatura cu aceasta situatie .

Cu stima !

Postat in data: 17 sept., 2022

Raiffeisen nu vrea sa-mi schimbe ROBOR cu IRCC la creditul Prima Casa (Noua Casa). Este legal?

Am un credit Prima Casă la Raiffeisen semnat pe 10.05.2019. Am solicitat Băncii schimbarea ROBOR cu IRCC la calculul dobânzii conform OUG 19/2019 și restituirea diferenței dintre dobânda calculată cu ROBOR și cea calculată cu IRCC. Banca mi-a răspuns că OUG 19 nu se referă la programul Prima Casă, ci HG 343/2019. Este legal?

Postat in data: 07 sept., 2022

Cum pot sa fac un credit Prima Casa in Romania?

„Bună ziuă. Mar intersa si pe mine mai multe informații despre cum sa fac un credit pentru prima casa în România”

Postat in data: 27 mai, 2022

Alpha Bank nu vrea sa-mi schimbe ROBOR cu IRCC la creditul Prima Casa! Ce sa fac?
alpha bank credit reclamatie

„Am depus cerere scrisa la Alpha Bank „exact cum este cu legea OUG 19/2019” pt schimbare Robor in Ircc…

Dupa 3 sapt am primit telefon ca nu se poate ca este „Credit Prima Casa”…dar exista o varianta cu refinantare interna.

— Am intrebat ce acte am nevoie pt aceasta si mi-a zis „buletin si actele casei”…
— Am ajuns acolo si mi-a zis – „Nu ..tot dosarul va fii de la zero”

Nu inteleg de ce la alta banci se poate cu o cerere si un act aditional.
Eu daca doream totul de la zero = schimbam banca…

Ce sa fac?… Va multumesc”

Postat in data: 13 mai, 2022

Pot face schimbarea ROBOR cu IRCC la un credit ING?
ing credit robor ircc

Va rog, daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns.
Am un credit prima casa iar banca ING refuza trecerea de la Robor la IRCC.
Imi tot comunica faptul ca singura solutie este refinantarea, iar acest lucru nu il doresc deoarece dureaza mult si cu acest lucru si cheltuieli suplimentare pentru un nou credit ipotecar.
Tot ce am solicitat in baza legii din 2019, trecerea de la Robor la IRCC cu un act aditional.
Multumesc si o seara placuta!

Postat in data: 04 mai, 2022

Se poate obtine trecerea la IRCC la creditul Prima Casa acordat de BT?
banca transilvania actualizare date personale

Sunt „beneficiara” unui credit „prima casa” obtinut in anul 2016, formula de calcul cu rob 3m. Se poate obtine trecerea la
calculul pe baza de ircc?Precizez ca creditul a fost acordat de catre BT si am depus o cerere in acest sens, fara raspuns la data prezentei.
Avand in vedere legea prin care s-a introdus indicele IRCC (OUG 19/2019) se prevede, la articolul 11 (XI), aliniatul (2), ca acest indice se poate aplica si creditelor mai vechi in derulare, cu indicele ROBOR, la cererile consumatorilor, cu acordul partilor, printr-un act aditional la contractul de credit.

Postat in data: 04 mai, 2022

Se poate schimba dobanda ROBOR cu IRCC, la creditele Prima Casa?

buna seara!
Sunt un „beneficiar” al unui credit „prima casa” obtinut in anul 2018., formula de calcul cu rob 3m. Se poate obtine trecerea la
calculul pe baza de ircc?
Din ce am citit in cadrul oug 11/2019 prevederile oug s-ar putea aplica si pt creditele aflate in derulare, nu am vazut nicio exceptie de tipul creditelor cu garantie guvernamentala. precizez ca creditula fost acordat de catre CEC Bank.

De asemenea, ca o remarca, la creditele actuale prima casa este luat in calcul ircc la calaculul dobanzii si este cumva nefiresc ca pentru acelasi program”social” prima casa sa fie modalitate diferita de calcul.
Va multumesc pentru raspuns!

Postat in data: 09 apr., 2022

Ce comisioane trebuie sa platesc la un credit Noua Casa?
banca-transilvania-transfer

Trebui sa semnez creditul Noua Casa la Banca Transilvania si nu stiu ce comisioane trebuie sa platesc, nu vreau sa fiu pacalit cumva. Puteti sa ma ajutati?

Postat in data: 16 mart., 2022

Banca poate vinde apartamentul cu credit Prima Casa, daca am restante?

Buna ziua, am un credit la ING pe care am ramas in urma cu 4 rate si la reziliat, am un apartament luat prin prima casa , poate sa il pună in vânzare daca nu ma inteleg cu ei cumva? multumesc

Postat in data: 17 feb., 2022

Vreu sa achit integral creditul Prima Casa de la BRD. Ce trebuie sa fac?
brd-reclamatie-clienti

Vreau sa achit integral creditul Prima casa din 2011 la BRD și deja am aproape o luna de când aștept aprobarea. Am făcut cerere la banca a aprobat și aștept de la Biroul de credit. Ce trebuie sa fac?
multumesc

Postat in data: 17 feb., 2021

Daca fosta sotie este coplatitor la credit, ma poate da in judecata?

În urmă cu un an și jumătate am contractat un credit prin Prima Casă iar fosta soție este co-platitor. La momentul achiziționării nu eram căsătoriți deci casa este pe numele meu.

Ne-am căsătorit,am divorțat iar ea a rămas în contractul de credit. Am fost la bancă să rezolvăm acest aspect dar nu o pot scoate deoarece eu mai am un credit de nevoi personale în desfășurare și iar banca nu îmi permite să o scot momentan.Creditul va fi achitat după doi ani de zile.

Întrebarea mea este: După acești doi ani mă poate da în judecată? Țin să menționez faptul că la momentul semnării contractului de credit a fost întrebată de două ori de reprezentantul băncii dacă este de acord. Si-a dat acceptul verbal și scris că a luat la cunoștință. În contractul băncii este menționată doar co-platitor fără a avea drept la cotă parte din casă. Mulțumesc.

Postat in data: 11 oct., 2020

Programul Prima Casa in 2020: dobanzile la creditele acordate de banci, comparativ cu un credit imobiliar standard

dobanzi-credite-prima-casa-februarie-2020
dobanzi-credite-prima-casa-februarie-2020

Postat in data: 17 feb., 2020

Care sunt bancile cu cele mai mici dobanzi la un credit pentru casa?

dobanzi-credite-ipotecare
Care sunt bancile cu cele mai mici dobanzi la un credit pentru casa?
dobanzi-credite-ipotecare

Postat in data: 15 dec., 2019