Etichete: primit

Am retras banii din bancomat, dar nu i-am primit. Ce trebuie sa fac?
banccomat-euronet-reclamatie

„Salut, am retras si eu suma de 750 de lei dintr-un atm EuroNet din Iasi dar banii nu i-am primit si eu au fost luati din contul meu revolut”

Postat in data: 27 mart., 2024

Am primit o scrisoare pentru o factura neplatita la Orange de peste 20 de ani. Ce pot sa fac?

„Buna ziua ,
Am primit o scrisoare de la un organism de recuperare, Creditexpress, mandatat de Orange pentru o asa zisa factura neplatita in 2003. Suma este foarte mica ( 67 lei ) , dar timp de 20 de ani nu a cerut nimeni nimic.

O alta mica problema este ça nimeni din familie nu Isi aduce aminte de vreun contract incheiat cu orange.
Multumesc anticipat”

Postat in data: 08 feb., 2024

Am primit o somatie de plata de la Viva Credit pentru un credit vechi de 5 ani. Ce pot sa fac?
reclamatie viva credit

M-am trezit cu o somatie de plata de la Vivacredit pentru un credit luat in 2016. Recunosc ca in acea perioada am avut niste probleme financiare si am avut mai multe credite restante, dar pana in 2018
le-am stins pe toate.

Exista posibilitatea ca acest credit sa-mi fi scapat, dar din 2017 si pana acum nu am primit nici o notificare din partea lor.

Ce ma sfatuiti sa fac si cum sa tratez aceasta situatie, avand in vedere ca mi-au dat termen de 5 zile de plata pana la inceperea procedurii de executare silite. Multumesc.”

Postat in data: 25 ian., 2024

Am cerut la Hora Credit un imprumut cu 0% dobanda, dar am primit o linie de credit cu dobanda mare. Ce pot sa fac?
hora credit reclamatie

„Bună ziua!Va rog sa ma ajutați cu un „incident”cu HoraCredit. Am solicitat un împrumut fiind CLIENT NOU,în valoare de 1.000 lei ptr.30 de zile.Telefonic mi s-a aprobat 1.560 lei ,erau ptr.investigatii medicale ptr.care erau documente,ptr.1 an.

Eu am rambursat împrumutul la o luna,am achitat și o dobânda și acum am primit un răspuns la email cu dobânda peste dobânda. NISTE HOTI.Va rog sa ma ajutați.”

Postat in data: 11 dec., 2023

Datoria se prescrie, daca nu am primit somatie de la banca si executorul judecatoresc timp de 10 ani?

Bună ziua,
În anul 2012 fiica mea a făcut o descoperire de card de 1500 lui la Reifeisen Bank. Abia astăzi 06.10.2022 am primit somație de la executorul judecătoresc, având ca anexa și hotărârea instantei de judecata privind plata a 4800 lei.

Ce ma sfătuiți sa fac, deoarece au trecut 10 ani și nu am primit nicio somație din partea băncii sau altei instituții.. Nu s-a prescris aceasta datorie în acest timp?
Va mulțumesc,

Postat in data: 06 oct., 2022

Clientii ING, care au solicitat trecerea la IRCC prin act aditional, au primit vreun raspuns favorabil?
credit ing robor ircc

„Am depus cerere la ING inca din aprilie (recomandarea lor a fost refinantare-pe care am declinat-o), am revenit in luna mai cu alta cerere, am sunat de 3 ori in Call Center si au acelasi raspuns politicos ca nu au inca norme si ne anunta ei.
Clientii ING care au solicitat trecerea la IRCC prin act aditional, au primit vreun raspuns favorabil?
Multumesc anticipat,”

Postat in data: 16 iun., 2022

Am primit o notificare de executare pentru un credit Provident mai vechi. Ce pot sa fac?
provident-reclamatie-CSALB

Bună ziua!
Am un credit la Provident, restant din 2012, în data de 29.10.2021 am primit o notificare de la un cabinet de executori judecătorești, ca dacă nu achit pana la sfârșitul lunii suma de 2.800 roni ma executa.
Ca as putea sa fac?
Multumesc,cu stima.

Postat in data: 30 oct., 2021

Am poprire pe conturi de la Provident, dar n-am primit instiintare ca am ceva de plata. Ce pot sa fac?
provident-reclamatie-CSALB

Bună ziua, vin la dumneavoastră cu o întrebare în ideea ca poate ma puteți ajuta. Am făcut un imprumut la Provident în 2014, am primit acum 3 ani o suma de bani în urma căreia am primit un avertisment de plata. Am plătit suma respectiva.

Acum doua zile am primit un email de la o anumita banca ca am proprire pe conturi tot de la Provident pe o alta suma, și o scrisoare acasa prin care sunt executata silit prin proprire. Țin sa precizez ca nu sunt în tara de 4 ani și în tot
acest timp nu am primit nici o înștiințare prin care sa mi se aducă la cunoștință ca mai am de plata ceva.

Am poze cu ce am primit prima data și cu ce am primit acum 2 zile +email. Va rog dacă puteți sa ma ajutati, bineînțeles contra cost. Va mulțumesc!!

Postat in data: 29 iun., 2021

De cand se amana rata la credit, daca am trimis cererea, dar n-am primit raspuns?

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti care este procedura de amanare a ratelor la credit? Am completat formularul de amanare a ratelor la BCR, am primit mesaj ca a fost receptionata cu succes si voi fi contacta in termen de maxim 15 zile. Insa eu am scadenta la rata maine si inca n-am primit raspuns de la banca. Intrebarea mea e: maine trebuie sa platesc rata sau se amana de maine? De cand se aplica amanarea ratei? Pentru ca n-as vrea sa fiu inregistrata ca rau-platnic si sa fiu raportata la Biroul de Credit. Multumesc

Postat in data: 14 apr., 2020

Cum imi pot recupera banii in urma unei fraude? Nu am mai primit produsul platit

Daca am trimis cuiva o suma de bani pentru a achizitiona un bun si acesta refuza sa-l trimit?, ce pot face ca sa-mi recuperez banii?
Mentionez ca nu am decat contul Iban si numele persoanei respective.
Cu ajutorul politiei se poate face ceva?

Postat in data: 27 aug., 2018