Tag Archives: procedura

Cum m-a radiat Ferratum din Biroul de Credit pentru ca nu am fost anuntat

Buna ziua! Am inteles ca puteti sa ma ajutati cu ceva informatii despre
posibilitatea de a fi sters din Biroul de Credit, unde am fost bagat abuziv de o
banca pe nume Ferratum pt o suma de 500 lei.
Eu am incercat sa obtin un credit, nestiind de raportarea celor de la Ferratum, care nu m-au anuntat inainte de a ma raporta. Multumesc

Aveti un model de cerere pentru stergerea din Biroul de Credit, unde am fost raportat de mai multe IFN-uri?

Puteti sa-mi dati un model de cerere pentru stergerea din Biroul de Credit? Am mai multe IFN-uri care m-au raportat, fara sa ma anunte sau sa ma avertizeze in vreun fel ca o sa am probleme mai tarziu daca voi cere un credit la banca.

Care este procedura de stergere din Biroul de Credit?

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns cu privire la stergerea istoricului negativ din Biroul de Credit (BC).
In urma cu ceva timp am vrut sa accesez un credit de nevoi personale si m-am lovit de o problema. Inscriere in BC. Mentionez ca nu am stiut de aceaste problema si nici nu am fost instiintata in prealabil despre consecinte sau alte neplaceri produse de raportarea la BC.
Suma este achitata.
Ce as pute face si cum se procedeaza?
Multumesc.

Care este procedura popririi conturilor la ING?

Ieri am primit dupa incasarea salariului, in jur de 2000 ron, o instintare din partea ING ca mi-au indisponibilizat suma din cont pentru un credit Cetelem de 3000 ron, suma pentru care sunt in discutii cu executorul pentru plata esalonat.

In momentul de fata eu figurez cu -1035 ron in cont, din cate stiu se poate opri maxim 1/3 din salariu, acesta fiind singurul venit ce imi asigura existenta.

Poate fi acesta un caz de abuz? Imi pot recupera macar o parte din salariu, mai putin cei 1/3 care se pot opri legal?
Care este procedura popririi conturilor?

Cum pot proceda sa fiu scoasa din Biroul de credit?

Sunt inregistrata la Biroul de credit cu o restanta pe care am platit-o. Cum pot proceda sa fiu scoasa ca sa imi pot refinanta creditul de catre alta banca? va multumesc.

Se poate declara falimentul personal daca dosarul de credit de la o banca a fost cesionat catre o firma de recuperare credite?

Daca dosarul de credit de la o banca a fost cesionat catre o firma de recuperare credite se poate declara falimentul personal? si in ce conditii? Este activa aceasta optiune sau este doar proiect de lege?

Care e procedura pentru a afla suma datorata la o poprire?

Am o poprire pe salariu 1/2 pentru 2 credite neachitate. Pentru prima poprire am primit instintarea cu toate documentele necesare suma datorata, etc.
Pentru a-2a nu am primit decat mail din partea celor de la raiffeisen.
Care este procedura pentru a afla suma datorata si cat am platit din ea pana acum? Multumesc