Etichete: proces

Pot sa aman rata la credit, daca sunt in proces de divort si partaj?

„Am o problemă cu ratele Nu mai pot să plătesc o perioadă de timp ratele pentru că sint în proces de divorț și partaj cu fostul meu soț Ce pot face în acest caz ? Pot
amina ratele și pentru cit timp Astept răspunsul dumneavoastră Mulțumesc Cu stima”

Postat in data: 27 ian., 2023

Raiffeisen (Aedificium) m-a pacalit cu prima de stat. Ce pot sa fac?
raiffeisen aedificium reclamatie

Am fost si eu pacalita de ei, au spus ca am 24 luni la dispozitie sa prezint “ bonurile si facturile fiscale pe numele meu, le-am prezentat in curs de 6 luni si azi mi au zis ca : contractul s-a incheiat deoarece cand am primit banii aveam 2 zile la dispozite sa prezint bonurile si facturile , nu 24 luni ,Inainte sa primesc banii cu 1 luna ,au spus ca bonurile mai mari de 500 le sa fie factura pe numele meu si sa am 22.000 lei chetuiti pe anumite materiale de constructie, toate cu data de dupa primirea baniilor “ depusi ptr economii” , si nu bonuri cu data de inainte de primirea banilor.
Acuma va intreb eu, cum poti cheltuii 22.000 lei in 2 zile cand ei iti depun banii fara sa fi avizat ca joi la ora 10 primesti banii si sa ai facuta cu ziua de joi sau vineri si sa trimiti imediat factura ca sa nu pierzi prima???? Totul trebuia facut in 2 zile ca sa te incadrezi ptr prima!
M -au mintit si si-au batut joc! Acolo-s inregidtralire audio! Rusine sa va fie , vreau sa ii dau in judecata!

Postat in data: 10 mai, 2022

Am aflat ca am un proces cu Debt Collection Agency (B2Kapital). Ce trebuie sa fac?
b2kapital-debt-collection-agency

Simate domn Vasile Coman, va solicit ajutorul intr.o problema legata de firma Debit Collection Agenty LTD . Am primit in urma cu 7 zile o comunicare di care rezulta ca am un proces pe rol la Curtea de Apel Craiova pentru o datorie din 2013 neachitata la Provident .
Eu de 6 ani locuiesc in Germania , nu stiu daca au sosit si alte instiintari , dar acum vreau sa achit aceasta datorie . Va rog sa ma ajutati cu o informatie , un numar de telefon unde pot sa vorbesc pentru a rezolva aceasta problema pe cale amiabila . Va multumesc anticipat ! Cu respect

Postat in data: 10 nov., 2021

Darea in plata: de ce este mai avantajoasa negocierea prin CSALB decat un proces in instanta

Postat in data: 14 oct., 2021

Este ilegal ca Vodafone sa ceara despagubiri pentru renuntarea la contract inainte de termen (decizie definitiva a judecatorilor, la cererea ANPC)

Postat in data: 04 sept., 2020

Justitia confima acuzatia ANPC ca Raiffeisen Bank si-a inselat clientii cu credite in franci elvetieni

Postat in data: 29 iun., 2020

Care sunt datele de contact (telefon, adresa) ale firmei de recuperare creante ULTIMO PORTFOLIO INVESTMENT (LUXEMBOURG) SA?

Va rog sa-mi spuneti cum pot lua legatura cu firma de recuperare creante ULTIMO PORTFOLIO INVESTMENT (LUXEMBOURG) SA, pentru ca trebuie sa le trimitem o citatie pentru a se prezenta la proces, in urma depunerii unei contestatii la executarea silita.

Postat in data: 18 iul., 2019

Clauza abuziva in contractele de credit ale BRD: banca si-a rezervat dreptul de a majora dobanzile clientilor, daca apare o lege care-i afecteaza profitul

Postat in data: 26 apr., 2018

IFN-urile care acorda credite online incalca legea, aplicand dobanzi penalizatoare de 500% pe an

Postat in data: 03 dec., 2017

Creditul la BRD este neachitat din 2010, iar acum am primit o instiintare pentru infiintarea popririi. Nu s-a prescris daca a trecut atata timp?

Am un credit de consum la BRD neachitat din 2010. In 2012 am primit o notificare de la un executor judecatoresc ca am pierdut un proces pentru achitarea creditului catre EOS, o firma de recuperari creante. Problema este ca procesul a avut loc la Calarasi, eu sunt din Ialomita si nu am primit nici o somatie sa ma prezint la proces. Acum am primit o alta instiintare ca mi s-a pus proprire pe salariu. Este o procedura legala, creditul nu s-a prescris?

Postat in data: 29 iul., 2016

Raiffeisen Bank mi-a vandut creditul la firma de recuperare creante Kredyt Inkaso, care mi-a cerut sa platesc o suma mare. Ce pot sa fac?

Buna ziua, am o problema daca ma puteti ajuta: am avut un credit la Raiffeisen Bank si mi l-a vandut la Kredyt Inkaso. Dansii mi-o spus sa platesc 90 de milioane inainte si dupa ia o sa-mi faca o rata sa platesc, dar nu am avut aceasta suma si nu stiu ce o sa se intample. O sa ma dea in judecata? Va rog daca ma puteti ajuta, va multumesc.

Postat in data: 03 apr., 2015

Creditul de la BRD prin rata Domo a ajuns la executor judecatoresc si firma de recuperare EOS KSI. E normal sa ma oblige sa platesc 5.100 de lei in 5 zile, desi datoria era de 1.500 lei?

Din 2005 am avut un credit de la BRD prin rata Domo pe care am luat un telefon mobil si un tv. Am platit vreun an si ceva pina s-a stricat telefonul si m-am dus cu garantia produsului la Domo, nici macar nu au verificat cauzele defectiunii si m-au trimis in alta parte si iarasi in alta parte de 3 ori. Apoi m-am enervat si am incetat sa mai platesc ratele in valoare de vreo inca 1500 ron si pina astazi am primit o scrisoare din partea EOS KSI si EXECUTOR JUDECATORESC. Din 2006 am ramasfara munca si cu un venit ajutor de la stat cu doar 234 ron. Acel executor judecatoresc ma obliga sa declar ce averi am si venituri. E normal sa-mi execute bunuri de valoare pe care le am? Asigurarea nu acopera? Si ma oblica sa datorez suma 5100 ron in termen de 5 zile si cum naiba sa fac rost, nici macar nu am de munca. VA ROG SA MI RASPUNDETI LA INTREBAREA MEA.

Postat in data: 24 feb., 2015

Daca dau in judecata firma de recuperare creante, aceasta poate merge mai departe cu executarea silita?

Primesc notificari cu amenintari de executare silita de la firma de recuperare la un credit bancar. Intrebare: Daca dau in judecata firma de recuperare pe perioada litigiului, ei mai pot merge inainte cu o procedura de executare sau se blocheaza aceasta actiune? Multumesc!

Postat in data: 24 ian., 2015

Am constatat ca am comisioane abuzive in contractul de credit la Piraeus Bank. Ce fac?

Am constatat ca am comisioane abuzive in contractul de credit la Piraeus Bank si vreau sa fac o plangere la ANPC pentru eliminarea si recuperarea banilor luati abuziv.
Ce imi recomandati? Sa fac o cerere la banca pentru asta (desi stiu raspunsul) sau sa fac direct plangere la ANPC? Rugamintea mea este daca aveti un model de plangere sau sa ma ajutati sa fac aceasta plangere folosind termeni judiciari care a ma ajute la ANPC.
Cu speranta ca nu v-am deranjat si ca o sa primesc un raspuns de la d-voastra va multumesc anticipat.
O zi buna.

Postat in data: 17 sept., 2014