Etichete: Protectia consumatorilor

Vodafone nu vrea sa-mi inchida abonamentul! Ce pot sa fac?
vodafone reclamatie

Bună ziua! Sunt intr-o situație, parca fără ieșire cu Vodafone… am terminat perioada contractuala de câteva luni bune, în care am tot plătit o suma destul de mare in fiecare luna, fiind indecisa dacă sa trec la cartela sau sa-mi fac un nou abonament. Intr-un final m-am decis sa trec la cartela, iar acum o luna și vreo 3 săptămâni, am făcut o
cerere de reziliere contract și rămas la numărul de telefon pe care îl folosesc de mai mult de 10 ani.

După perioada de 30 de zile in care trebuia sa mi se închidă contractul, am sunat la ei sa verific și nici măcar cererea nu era depusă, mi s-a spus ca mai durează încă pe atât, am rugat insistent sa se rezolve mai repede și mi s-a spus ca in decurs de o săptămâna voi fi contactata pentru reziliere.

Bine-nțeles ca nu m-a contactat nimeni, așa ca iarăși am sunat eu la ei. Mi s-a spus ca s-a mai prelungit cu încă o săptămâna.

Peste încă o saptamana iarăși am sunat la ei și mi s-a spus ca se va mai face o cerere de reziliere, deoarece cererea făcută nu se găsește. Le-am spus ca dacă in termen de 3 zile nu îl închide, voi depune o reclamație. Am rugat să mi se dea un mail pentru a trimite reclamația și mi-a dat un email fals, iar apoi când i-am spus ca nu mi se pare ca ar fi cel corect, mi l-a dat pe cel corect.

După 3 zile am sunat din nou și nu s-a închis abonamentul, mi-a vorbit o doamna Alina foarte urat și nici măcar numele nu a vrut să mi-l spună, mi-a spus ca pot sa fac câte
reclamații vreau și mi-a închis telefonul. Am sunat din nou și am dat peste alta doamna care mi-a spus ca nu-mi poate închide abonamentul acum și că va mai dura câteva zile.

In magazin la Vodafone am fost și mi s-a spus ca nu pot face reclamație la ei, fiindcă nu este managerul și cu siguranța nu va trece mai departe, nici mail nu au vrut sa-mi dea pentru reclamație, au spus sa caut pe net.

Eu am plătit mereu la timp, nu am fost restanta nici măcar o zi, pana si după cele 30 de zile in care trebuia sa mi se închidă abonamentul, s-a emis factura și am plătit-o, dar am zis ca e ultima.

Vă rog sa ma sfătuiți ce sa fac mai departe, dacă cei de la Vodafone tot lungesc treaba și nu vor sa ma treacă la cartela.
Mulțumesc!

Postat in data: 19 dec., 2022

Unde pot sa reclam banca Raiffeisen, pentru ca mi-a incasat salariul in cardul de credit?
reclamatie Raiffeisen

Unde pot sa reclam banca Reiffeeisen ? Am solicitat sa imi mute banii personali de pe un card pe altul.. Am doua carduri.unul de credit si unul de debit. Am primit salariul in contul celui de credit Banca nu a facut niciodata nici-o atentionare …timp de 4 ani..

Nu as fi aflat ca este o greseala daca nu as fi retras bani si am primit in desfasurator o suma ca dobanda perceputa de banca.. Abia atunci am aflat.. Am cerut să imi mute banii in celalalt cont …sau sa inchida cardul de credit si deci si contul.. Nu Deci ….ce pot sa fac ?

Postat in data: 27 nov., 2022

Pot sa cer despagubiri Vodafone, daca nu am putut folosi numarul de telefon, din vina lor?

Bună ziua domnule Vasile Coman,

Vă scriu referitor la o reclamație făcută companiei Vodafone.
Nu știu dacă preferați să comunicați pe blog sau pe e-mail. In orice caz vă
mulțumesc pentru informațiile pe care le expuneți pe blog, pentru a ajuta
oamenii expuși la abuzuri.

În cazul meu, am cerut Vodafone România să mă treacă de la abonament la
cartelă,cu păstrarea numărului de telefon. După cateva schimburi de e-mail
am obținut confirmarea lor, ca din data de 05.08 voi fi trecut pe cartelă.
Din această data, nu am mai putut utiliza numarul de telefon, desi am
încărcat cartela.

Am făcut o reclamație, inițial mi s-a spus să repornesc telefonul, apoi să
introduc ceva cod, in final nu a funcționat. După alta reclamație mi s-a
spus că, citez ” inseamna ca in momentul in care s-a facut trecerea de la
juridic la prepaid s-a gresit IMSI-ul adica seria SIM de pe cartela.In
cazul acesta este necesar sa faceti o schimbare SIM, adica sa schimbati
cartela fizic, insa va pastrati acelasi numar, doar se schimba seria
SIM,Lucrul acesta il puteti face intr-un magazin Vodafone fara sa platiti
nimic, doar ii spuneti ca doriti sa faceti o schimbare SIM pentru ca vi s-a
gresit seria la migrare.”

Le-am spus că din această dată (09.08) sunt plecat din țară și trebuie sa
pot utiliza telefonul, pentru servicii pe care le-am plătit dar nu le pot
utiliza datorita greșelii lor. Le‐am scris ca voi fi nevoit sa cumpar o
cartelă pre-paid in străinătate si le-am cerut despagubiri valoarea aceatei
cartele (15 euro,le-am atașat și bonul fiscal).
După încă cateva schimburi de e-mail mi-au comunicat că au remediat
problema, dar nu vor face nicio despagubire, fără a-mi comunica motivul, și
au zis ca voi primi același răspuns ori de cate ori le voi mai scrie, citez
„va informam ca pozitia oficiala Vodafone Romania SA a fost deja exprimata
in cadrul raspunsului nostru anterior si ne vom mentine acest raspuns si in
cazul unor sesizari ulterioare pe aceeasi tema din partea dumneavoastra.”
Intr-adevar data de 11.08 a funcționat din nou cartela (deci in perioada
05.08-10.08 nu a funcționat și am fost nevoit sa achiziționez o cartelă
prepaid).

Orice sfat este bine-venit, m-am gândit că voi sesiza ANPC însă doream să
ma informez dacă situația expusă și cererea mea este rezonabilă.

Cu stimă și mulțumiri,

Postat in data: 03 sept., 2022

Hora Credit ne contacteaza abuziv! Unde putem face reclamatie?
hora credit reclamatie

„Bună ziua,
Am găsit emailul dvs pe un forum. Avem n solicitări scrise către hora credit pentru dezabonare. Creditul a fost achitat. Eu desfășoară campanii de phising pentru racolare clienți. Ne contactează abuziv. Cum considerați ca putem continua? Mulțumesc! Ma gandeam ANPC, politie? Alte idei?”

Postat in data: 14 mai, 2022

Aedificium m-a anuntat ca nu mai am dreptul la prima de stat. Ce pot sa fac?
aedificium banca pentru locuinte reclamatie

„Mama mea a primit aceasta înștiințare de la aceasta banca Aedificium.
Menționez ca mama a avut un contract incheiat intre ea si banca Reifeissen
din Resita in anul 2012.
A platit lunar ,timp de 6 ani suma aferenta care era stipulata in contract.
La terminarea contractului nu a primit dobanda mentionata in contract decat
pe 3 ani.
Restul nu a mai fost virat niciodată.
Daca a fost ceva ilegal,nu înțeleg de ce banii mamei mele au fost in
continuare încasați de Reifeissen Bank???
Cine a folosit acesti bani???
De ce azi dupa 10 ani ,mama mea promeste aceste scrisori???
Cat de legal este???”

Postat in data: 12 apr., 2022

Am cardul Postbank blocat si banca germana nu-mi raspunde la cererea de deblocare. Ce pot sa fac?
card posbank

Bună ziua am și eu o problema, am muncit în Germania cu contract de munca pe data de 25.05.2021 mam operat în Germania și nu am mai putut lucra mam mutat acasă am avut cont Bancar la Postbank când am vrut să-mi scot bani în România am văzut că am cardul blocat leam scris un mail leam trimis și scrisoare pentru a-mi debloca cardul dar nu am primit nici un răspuns concret, vă rog dacă puteți sa ma ajuți vă mulțumesc!

Postat in data: 04 mart., 2022

Cum pot sa primesc prima de stat de la Banca pentru locuinte Raiffeisen (Aedificium)?
reclamatie Raiffeisen Bank

Buna ziua, as dori să știu dacă îmi puteți da sfaturi pt a-mi recupera primele de la stat de la Banca Raiffeisen?

În linii mari va spun că avem 2 conturi (chiar 3, doar că fetița minora nu beneficiază de prima de la stat, lucru aflat ulterior), suma totală a conturilor este de aprox 44700 lei pe cele două conturi, urmând a se adaugă prima de la stat de 5427 lei/cont.

Banii au fost retrași din cont in noiembrie, pt că așa am fost sfătuiți de angajata din banca.

In 03.09.2021 am primit o înștiințare cum că dacă ducem facturi emise din data de 30.11.2020- 30.05.2021 putem sa ne primim primele de la stat. Eu nu înțeleg cum sa duc facturi retro??? Cine îmi dă mie facturi din mai??? și de ce am fost înștiințată in septembrie de aceste facturi?

Eu nu vreau să renunț la dreptul meu, aveți cumva o idee sau un sfat care ar putea să mă ajute?
Cu stima

Postat in data: 09 oct., 2021

Vodafone mi-a gresit factura si nu vrea sa o modifice. Ce pot sa fac?
vodafone-reclamatie-abonament

Bună ziua…am făcut un contract la Vodafone, a doua zi am făcut sesizare pt a.l anula, deoarece am observat în contract nereguli fata de ce mi sa spus în magazin! Nu au vrut sa rezolve problema în niciun fel, iar acum mi.a venit factura exagerat de mare, am fost sa vad de unde e problema, iar în magazin mi sa spus ca a fost o greșeală la contract și ca nu am ce sa fac, decât sa plătesc ce mi sa trimis…cum as putea sa procedez? Pt ca nu vor sa remedieze problema, dar banii ii vor…

Postat in data: 10 sept., 2021

Care este numarul dosarului prin care justitia a stabilit ca sunt ilegale despagubirile Vodafone la rezilierea contractului?
vodafone-reclamatie

DACA PUTETI SA IMI SPUNETI NR. HOTARARII-DOSAR, IN CARE SA DISPUS CA TAXELE SOLICITATE DE VODAFONE PENTRU DESPAGUBIRE LA REZILIEREA CONTRACTULUI SUNT ILEGALE. eventual o copie-poza a hotararii. multumesc anticipat pentru raspuns

Postat in data: 10 iul., 2021

Unde pot reclama banca Unicredit, care nu vrea sa ma stearga din Biroul de Credit?

Am facut lunar platile ratelor unui credit de nevoi personale prin trasfer bancar.

Timp de 3 luni Unicredit mi-a returnat plata facuta si apoi m-a incris in Biroul de credit cu restanta. Creditul l-am achitat
ulterior integral si inainte de termen.

Ma chinui in zadar sa primesc o analiza a acestei situatii si sa primesc rectificare. Am dovada platilor, extrasul de la banca mea cu platile facute, l-am trimis de 3 ori bancii si mi se raspunde in afara subiectului.

Unde pot reclama banca pentru obtinerea unui raspuns ? Va multumesc

Postat in data: 22 nov., 2020

Romanii reclama bancile si IFN-urile mai mult la CSALB decat la ANPC

Romanii reclama bancile si IFN-urile mai mult la CSALB decat la ANPC

Postat in data: 25 sept., 2020

Este ilegal ca Vodafone sa ceara despagubiri pentru renuntarea la contract inainte de termen (decizie definitiva a judecatorilor, la cererea ANPC)

Postat in data: 04 sept., 2020

Justitia confima acuzatia ANPC ca Raiffeisen Bank si-a inselat clientii cu credite in franci elvetieni

Postat in data: 29 iun., 2020

Pot sa refuz actualizarea datelor personale si sa inchid contul la BRD?

Lucrez in Franta de 4 ani și tot de atunci am un cont in valuta la banca brd. acum am venit la munca din dată de 13 -01-20 . de 4 zile am contul blocat. dupa aceste 4 zile am sunat la brd si mi-au spus că nu am datele actualizate. Am sunat la ei si mi-au trimis un mail cu niste baliverne fiscale sa le completez si sa le trimit .

intrebarea mea este:pentru actualizarea datelor personale nu ar trebui să ceară doar acte doveditoare la persoana mea(CI,adresa domiciliu)? pentru ce imi cer număr de rezidență fiscală,țara de rezidență,acestea eu le-am declarat la fisc .

Pot sa refuz completare acelui formular si sa închid contul online?

Postat in data: 26 ian., 2020

BRD mi-a blocat contul, desi am actualizate datele personale. Ce pot sa fac?

Buna seara, in data de 17 ian am observat cu stupoare ca la sucursala BRD am contul blocat, intru sa cer explicatii, doamna se uita pe monitor dupa ce i-am dat buletinul, tasteaza ceva la tastatura si imi spune ca datele sunt actualizate si in max 48 de ore contul se va debloca.

Trece weekendul si luni 20 ian. verific iarasi si contul tot blocat este, intru iarasi in banca dau de aceeasi femeie si imi spune ca nu am semnat ceva acte,le semnez si astept.

Miercuri 22.01.2020 contul tot blocat este vb iarasi cu aceea individa si imi spune sa mai astept ca sunt multe cereri.

Precizez ca nu mi-am schimbat datele ,nu mi-am schimbat numele,nu am schimbat buletinul,adresa,permisul,femeia,etc,doar masina .

Ce sanse am daca le fac plangere penala celor de la BRD pt sechestru pe bani,banca in timpul scurs se foloseste de banii mei .

Postat in data: 25 ian., 2020

Raiffeisen Bank isi face publicitate inselatoare la creditul de refinantare

raiffeisen-publicitate-inselatoare-credit-refinantare
Raiffeisen Bank isi face publicitate inselatoare la creditul de refinantare
raiffeisen-publicitate-inselatoare-credit-refinantare

Postat in data: 29 oct., 2019

Pot fi sters din Biroul de Credit daca datoria a fost achitata iar popriririle ridicate?

Buna ziua domnule Coman,

In urma cu cativa ani de zile am avut un imprumut (card de credit mai concret) la ING. In urma neplatii am fost inscris in biroul de credit si un executor mi-a pus poprire pe salar. Avand in vedere ca datoria este stinsa de peste 1 an de zile, ridicandu-mi-se toate popririle, pot fi sters din biroul de credit? Am vazut un alt Articol de-al dumneavoastra in care va oferiti sa-i asistati pe nevoiasi cu informatii si sugestii legat de radiere.

Postat in data: 10 sept., 2019

Ferratum nu vrea sa-mi rescadenteze sau sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac ca sa nu ma raporteze la Biroul de Credit?

Am luat un imprumut de 1000 de lei de la Ferratum, online luna trecuta cu scadenta in 25 iulie, cu 0% dobanda.

Problema e ca am avut niste cheltuieli si nu pot da banii inapoi pana in 25.

Am citit pe site-ul dvs. ca pot cere o reesalonare a creditului, ca nu cumva sa ajung la Biroul de Credit, asa ca am sunat la Ferratum sa ntreb ce se poate face.

Dar nu am rezolvat nimic, mio spus ca nu exista asa ceva,ca de nu platec ma baga la Biroul de Credit pe lista de rau platnici.

Ce ma sfatuiti sa fac?

Postat in data: 19 iul., 2019

ING mi-a blocat contul pentru neactualizarea datelor personale. Ce pot sa fac?

Contul meu a fost blocat datoritt faptului ca nu am actualizat datele personale la timp. Am sunat la banca ti am cerut sa mi se fact actualizarea datelor pe baza de pataport datoritt faptelor ca nu sunt in Ro ti imi este dificil sa imi fac de aici buletinul.

Problema este ca au trecut deja 3 stpttmani ti tot imi spun ca trebuie sa attept pt ca sunt multe cereri ti deci eu nu imi pot pltti utilitttile sau alte pltti, ti nici sa primesc bani in cont nu se poate.

Solutia venitt din partea lor a fost ca sa sun la ei de fiecare data cand vreau sa fac o Operatiune in banca, doar ca eu nu pot suna la orice Operatiune ce trebuie sa o realizez pt a-mi fi
ridicatt restrictia.

Am sunat azi pt a face reclamatie insa Domnita
ce a rtspuns la telefon mi-a spus ca nu are rost sa fac reclamatie.

Ce ma sfatuitit?

Postat in data: 13 iul., 2019

Poprirea se pune pe toata pensia sau se tine cont si de rata la banca?

Mama a primit o poprire pe pensie pentru neplata unei rate la o banca. Ea mai are inca o rata la alta banca in curs. I se va pune poprire 1/3 din toata pensia sau 1/3 din pensia minus rata ce o plateste acum la alta banca?

Postat in data: 11 ian., 2019