Etichete: protectia consumatorului

Credius nu vrea sa-mi ramburseze sumele achitate in plus la credit, decat dupa 90 de zile. Ce pot sa fac?
credius credit abuziv

Am avut doua credite la Credius Ifn pe care le am inchis in data de 15.01.2024.N am stiut exact ce suma am de achitat pentru ca nu s au deranjat sa mi raspunda la mail urile in care sm solicitat o situatie
exacta.Am achitat mai mult ,prin transfer bancar ,cu aproximativ 830 ron.

Am sunat apriape in fiecare zi sa inchida acele fredite si sa mi restituie diferenta.Astazi,mi su transmis ca,conform procedurii interne,voi primi diferenta in 90 zile.Am cerut sa mi se spuna unde
este stipulat acest aspect in contract si mi s a raspuns sec,, Nu e,, ,asteptati 90 zile.

Este aberant sa astept 3 luni sa mi se returneze banii mei.Ei se folosesc de ce nu le apartine.Va rog sa mi vomunicati cui trebuie sa ma adresez.
Va multumesc”

Postat in data: 20 ian., 2024

Vodafone a pacalit-o pe mama sa-i vanda un telefon, iar acum nu vrea sa-l ia inapoi. Ce pot sa fac?
abuz vodafone reclamatie

„Mama a fost la magazinul Vodafone pentru ca bateria mobilului ei era descarcata si avea nevoie de un incarcator. Vanzatoarea i-a spus mamei ca trebuie sa mearga cu mobilul la un service sau sa isi ieie un telefon nou, cand putea pur si simplu sa ii bage mobilul la incarcat acolo sa vada ca nu era nici o problema cu el. Mama are un inceput de Alzheimer’s si dementia. Nu a inteles nimica ce i sa spus acolo si nici ce i sa facut.
Cand am ajuns acasa am gasit o factura de 800 lei. Mama nici nu stia ca sia cumparat un telefon nou. E absurd ca mama sa isi cumprere un telefon nou cand nici nu stie sa il foloseasca pe cel vechi cum trebuie, un telefon nou cu agenda de contacte goala. E teribil ca Vodafone s-a folosit de starea slabita a mamei mele in asa fel. Nu mai zic de lipsa complecta de respect catre batrani.
Dorim, mama si cu mine, sa returnam mobilul. Am initiat mai multe demersuri la magazinul unde a fost cumparat mobilul Samsung Galaxi A14 si angajatul si refuza. Apelez la dumneavoastra pentru ajutor.”

Postat in data: 20 ian., 2024

Banca mi-a respins cererea de despagubire la asigurarea de viata a creditului. Ce pot sa fac?

Imi permit sa va contactez pentru ca am vazut ca raspundeti la mesaje pe reclamatiibanci.ro.
As fi vrut sa va cer un sfat pentru ca am impresia ca ati vazut multe litigii cu bancile.

Tata a contractat in 2017 un credit de la BRD, care era conditionat de o asigurare de viata cesionata in favoare bancii.
El a decedat pe 30 sept 2020. Am notificat banca imediat, si am facut cererea de despagubire. Am primit raspuns ca nu se accepta, pe motiv ca decesul a fost dintr-o cauza pre-existenta incheierii asigurarii.
Practic:
– eu nu dispun de nici un contract de asigurare, conditii, clauze, nu stiu daca s-a completat un chestionar de sanatate, ce a fost declarat etc Am doar un nr al politei de asigurare
– am trimis 3 solicitari scrise la BRD Asigurari fara raspuns, in care le cer copii ale contractului de asigurare
– in agentie angajatii bancii refuza sa imi comunice orice informatie

Am primit acum o notificare de plata restanta a creditului (indica ei acolo 94 zile intarziere desi au trecut 3 ani). Notificarea e adresata tatalui meu, ca si cand ei nu ar stii ca a murit.

Ce optiuni credeti ca am?
Mi se pare in mod evident un abuz al bancii, dar nu stiu ce sanse de castig am. Nu stiu daca tata a semnat ceva, dar in mod cert nu i s-a dat un exemplar din conditiile de asigurare si nu i s-au explicat excluderile. Asigurare care se numeste „Deces din orice cauza” 🙂 Produsul de credit e specific pentru pensionari, el fiind pensionat pe caz de boala, si a decedat din cauza bolii pentru care s-a pensionat, banca nu putea spune ca nu stie.

Dincolo de fond, ma intreb daca pe proceduar de forma nu as putea sa anulez datoria. Am auzit vorbindu-se de o posibila prescriptie de 3 ani, dar nu stiu de cand incepe sa curga termenul.

Va multumesc daca aveti cateva sfaturi sa imi dati”

Postat in data: 26 oct., 2023

Cum fac o reclamatie la Raiffeisen?

Care este procedura de transmitere a unei reclamatii la Raiffeisen Bank?

Postat in data: 13 nov., 2022

Vodafone mi-a inchis abuziv numarul de telefon. Ce pot sa fac?
reclamatie vodafone

Vodafone mi-a închis abuziv nr. de telefon și a încheiat altei persoane contract de abonament cu nr. meu în aceeași zi (lucru confirmat de Vodafone telefonic).
Sunt 3 capete de abuz cf propriilor termeni Vodafone din link. Toate acestea le-am specificat deja in reclamația catre Vodafone:

1. dovada frauda 1 – incarcare 5 euro neluata in considerare contravine
termenilor proprii cf. 1.3.2 Perioada de grație – citez „(atât pentru Planul Tarifar Simplu cât și pentru Ofertele cu beneficii incluse) se calculează de la data expirării perioadei de valabilitate și este de 180 zile (cu excepția reîncărcarilor de 1-4 Eurocredit care nu oferă perioadă de grație). În perioada de grație poți doar să primești apeluri pe teritoriul Romaniei, fără a putea iniția apeluri în rețelele fixe și mobile naționale.”

2. dovada frauda 2 – nu a existat nici o notificare prin sms de deconectare sau suspendare a numarului cf. paragraf 3 – citez „Suspendarea și deconectarea serviciilor Vodafone poate suspenda sau deconecta serviciile prestate, cu notificare prealabilă prin SMS, din următoarele motive imputabile Clientului…”

3. dovada frauda 3 – numarul de telefon a fost alocal unui alt client desi cf. paragraf 1.5 Vodafone nu are voie sa aloce numarul acesta altei persoane – citez „Numărul de telefon alocat unui Client nu poate fi transferat în niciun fel către altă persoană. Orice astfel de operaţiune reprezintă o fraudă, Vodafone având dreptul de a retrage numărul respectiv de telefon şi de a restricționa accesul la serviciile Vodafone, cu notificarea prealabilă a Clientului […] Efectele suspendării
/deconectării serviciilor: Clientul nu mai are acces la serviciile Vodafone de pe SIM-urile suspendate /deconectate (nu mai poate să primească ori să inițieze apeluri, SMS-uri, sesiuni de date), pierde beneficiile Ofertei de pe cont și valabilitatea sa, bonusurile sau alte beneficii acordate de Vodafone, pierde creditul aflat pe Cartela SIM odată cu expirarea perioadei de graţie, precum și dreptul de a folosi numărul de telefon alocat (cu respectarea perioadei de carantină de 60 de zile).

Este vb de un număr de telefon ce îl am de 20 de ani (ultimii 12 ani la Vodafone) și deși am incercat o soluționare pe cale amiabila cu Vodafone , timp de 2 luni in care am trimis toate dovezile cerute ca eu detin numarul de telefon și SIMul, ieri am fost sunata de un reprezentant Vodafone și acuzată cum că eu aș fi vinovata si as cunoaște persoana căreia i-a fost făcut abonamentul cu numărul meu căci numărul seriei mele de SIM, pe care o dețin fizic, corespunde în sistemul lor cu abonament persoanei respective
care se pare că are un abonament national fără Roaming.

Vodafone deși a primit reclamația din partea mea nu a contactat nici până acum persoana cealaltă sa verifice SIM-ul acesteia, persoana pe care NU o cunosc.

Am incercat sa raționez cu ei și să explic că în cazul acesta nu ar trebui sa existe trafic pe abonament din moment ce eu dețin SIM ul si locuiesc in Germania și abonamentul nu are roaming. Insa ei au confirmat că există trafic de date pe abonament și nu vor sa recunoască că e vb de o eroare Vodafone sub nici o forma.

Am deschis și caz la ANPC Bucuresti și sunt pregătită sa merg in instanta dar m-ar ajuta sa înțeleg daca exista si o alta metoda de soluționare.”

Postat in data: 28 oct., 2022

Care sunt drepturile mele legale in cazul contractelor de calatorie si vacanta?

Postat in data: 21 sept., 2022

Credius a refuzat negocierea litigiului prin CSALB. Ce pot sa fac?
reclamatie online anpc

Am fost anunțat de CSALB ca IFN-ul Credius, cu care am un litigiu privind dobânzile mari la credit, nu a acceptat sa între în procedura SAL (Soluționarea Alternativa a Litigiilor), situație în care cererea mi-a fost clasata. Ce pot sa fac în aceasta situatie?

Postat in data: 28 iul., 2022

Daca IFN-urile mi-au dat credite fara respectarea gradului de indatoare, unde pot face reclamatie?

Dacă mi s-au acordat mai multe credite la diferite IFN online,fără ca ele sa țină cont de gradul meu de îndatorare la data acordării.
Și ajungi in situația in care nu mai poti sa plătești toate ratele lunare. Ce pot sa fac?Sau ce măsuri legale am in situația aceasta? unde pot sa fac reclamație privind ca aceasta nu au verificat și respectat gradul de îndatorare?

Postat in data: 16 iul., 2022

Vodafone mi-a prelungit abonamentul fara sa ma anunte si nu-mi raspunde la telefon. Unde pot depune o reclamatie?
vodafone-reclamatie

„Buna ziua. Anul trecut am sunat la vdf sa mi facă o oferta de roming pt că ieșeam din tara,I am spus sa mi facă o oferta încât să mă țină 2 săptămâni, mi sa spus că voi plati 1 an de zile acea oferta,am acceptat.odata ajunsă în Italia sa terminat romingul deci am putut beneficia de oferta doar 1 zi după care am primit mesaj că sa terminat in condiția in care mă asigurat că mi va ajunge oferta făcut pe 2 telefoane .

la momentul de față plătesc oferta și nu doar atât mi sa mai prelungit contractul cu inca 2 ani de zile fara a mă anunță .Am sunat să vorbesc deoarece vreau să mă schimb de companie contractul pe care îl am se terminase dar mi sa spus că mai am inca 2 ani deoarece oferta de roaming care mi sa făcut mi a mai prelungit contractul încă 2 ani fara sa mi se ceară acordul.

Am făcut reclamații peste reclamați fara nici un răspuns ,de cate ori sunam la ei îmi închideau apelul.Am rugămintea să mă informați unde pot depune o reclamație?”

Postat in data: 22 mai, 2022

Vodafone mi-a prelungit abuziv pe incă 2 ani abonamentul la 3 numere de telefon! Cum pot face reclamatie
vodafone prelungire abonament reclamatie

„Buna ziua .
Am in abonament 7 numere de telefon din care doar 2 sânt folosite .mi s a prelungit în mod abuziv pt încă 2 ani abonamentul la 3 Nr de telefon pe care nu le mai dețin și nu am fost informată de acest fapt iar acum factura pt aprilie 2022 a venit mărită cu 100 Ron .deși am contact un reprezentant Vodafone și am cerut în mod expres să îmi fie anulate prelungirile pt încă 2 ani la cele 3 Nr de telefon nu s a luat în considerare doleanța mea .intenționez să merg personal la sediul Vodafone din București și să am o discuție cu dânșii .
Întrebare dacă nu îmi modifica a abonamentele pot face reclamație la OPC
? Menționez că sânt persoana fizica .
Mulțumesc anticipat pentru răspuns”

Postat in data: 11 mai, 2022

Am facut credite la 7 IFN-uri, cu grad de indatorare peste 40%, si nu mai pot plati. Ce pot sa fac?
ferratum credit imprumut reclamatie

Bună ziua! Am făcut credit la IFN având gradul de îndatorare de peste 40% după care am tot făcut credit la mai multe ifnuri pentru a plăti doar dobânzile pentru a nu fi înscris în biroul de credit în speranța de a face o refinanțare la banca unde am salariul cu un girant pentru a achita toate ifnurile 7 la număr in valoare totala aproximativ 15000 lei, între timp am ajuns în imposibilitate de plata și am fost raportat la biroul de credit de către Feratum și urmează și celelalte 6 IFN sa ma raporteze.

Ce pot sa fac va rog sa ma ajutați cu ce as putea face în aceasta situație. Nu mai știu ce sa fac suna telefonul continuu(Feratum a apelat după 45 zile de întârziere la kredyt incaso, acum ma suna și ei) nici nu le mai
răspund pentru ca ei ma pun sa fac promisiune când achit ratele și nu am ce răspuns sa le dau.

Ocean credit după 14 zile de neplata ma amenință că trece la executare silita, ca suna la locul de munca.
Va rog sa ma îndrumați ce sa fac în situația de fata.

Postat in data: 07 mai, 2022

Ferratum refuza sa imi trimita contractul de credit. Ce pot sa fac?
ferratum contract credit

In ultima saptamana am tot trimis e-mail-uri in care cer sa mi se trimita contractul de credit la care am platit cateva luni, dupa nu am mai putut plati si l-au cesionat. Acum am nevoie de contractul de credit ca sa ma judec cu firma de recuperari si se pare ca Ferratum tot refuza sa imi trimita. Cand am contractat acest credit nu lam primit nimic pe e-mail. Ce pot sa fac?

Postat in data: 25 mart., 2022

Am luat un credit de 100 de lei fara dobanda de la Hora Credit si am ajuns la o datorie de 2.000 de lei. Ce pot sa fac?
hora credit ifn

Dupa ce am luat un credit de 100 de lei fara dobanda de la Hora Credit, am ajus la o datorie de aproape 2.000 de lei.

Prima data am luat 100 de lei si i-am platit dupa 5 zile fara dobanda. A doua zi am luat 210 lei si am platit dupa 9 zile 252 de lei. In aceeasi zi am mai luat 500 de lei si dupa 15 zile am platit 660 de lei. In aceeasi zi am luat alti 670 de lei si dupa 15 zile am platit 885 de lei. Ziua urmatoare am luat inca 720 de lei si dupa 11 zile am platit 893 de lei. In aceeasi zi, 26 aprilie, am luat 870 de lei, pe care nu i-am mai putut plati, pentru ca la data scadenta, in 9 mai, adica dupa 12 zile, ar fi trebuit sa platesc o dobanda de 243 de lei si o penalitate de inca 243 de lei, in total 1.357 de lei.
Pentru a prelungi termenul de rambursare a imprumutului trebuia sa achit 487 de lei.
Acum, am de platit in total 1984 de lei.
Ce pot sa fac?

Postat in data: 17 mart., 2022

Vodafone mi-a facut un abonament fara sa stiu. Ce pot sa fac?
reclamatie vodafone

In decembrie 2021 în primele zile, rătăcind cartela de telefon, din aplicația My Vodafone am schimbat nr de telefon. Precizez ca în acel moment ma aflam în afara țării.

La întoarcerea în România pe 14 decembrie , am mers într-o sucursala Vodafone unde am cerut să îmi fie înapoiat numărul vechi
fie în varianta de cartela sau abonament, dacă nu se mai poate cartela. Acolo am fost informata dupa ce ei au sunat chiar și în call center că din păcate acel număr este inexistent dar ca ei pot face o rezervare la ei în sistem si cand acest număr revine pe piața, el imi poate fi redat.

M-au recheamat in aceiași zi în sucursala pentru a îmi face o copie după buletin, asigurându-ma ca se va reveni cu un telefon dacă se va găsi o soluție.

In 7 martie, în cutia postala am găsit o factura conform căreia am de platit abonamentul Vodafone. Cum din serviciul online de asistenta a fost imposibil sa iau legătura cu un operator am mers la sucursala unde am mers in decembrie.
Unde am fost informata ca factura de plătit se majorase (penalizari, evident) și ca de pe 17 decembrie am deschis un abonament de 9 euro de care nu am fost informata vreodată nici in scris, nici telefonic, nu l-am semnat și nu l-am folosit neavând o cartela pe acest număr.

Factura am plătit-o, eu urmând sa plec curând din țară… Si tare imi e teama ca peste câteva luni la întoarcere ma voi trezi cu un alt teanc de somații.

I-am contactat in scris, am fost sunata sa mi se spună ca ei vad in sistem abonament deschis si ca trebuie sa fiu de acord cu el. Am ripostat la acest lucru si mi s-a indicat sa merg personal sa lămuresc cu angajatul din sucursala.

Le-am cerut sa facă ei ca si companie acest demers, sa revina la mine cu un email scris la care sa aiba atașat contractul cu semnatura mea pe el. De o săptămână ma duc cu vorba…

Aștept un sfat sa știu cum ar trebui sa procedez.
Va mulțumesc

Postat in data: 13 mart., 2022

Vodafone mi-a pus poprire 8.000 de lei pe pensia de boala, pentru un telefon de 650 de lei. E legal? Ce pot sa fac?
vodafone reclamatie

Pt un telefon luat de la Vodafone în 2017 în valoare de 650 mi s a pus poprire pe pensia de boala aproximativ 8000 lei .

Atunci aveam pensia 400 lei, le am spus nu pot sa plătesc mai mult de 200 pe luna, mi sa spus prima luna vine puțin mai mult . A venit ceva peste 400 lei , tl nu l a vrut înapoi, de aici am întrat în imposibilitatea de a plati.

Va rog sa ma ajutați deja am împrumut la CAR pensionari am luat lemne, luna asta nu am luat nici toate medicamentele, cu ce sa mai și trăiesc multumesc

Postat in data: 20 feb., 2022

Cum fac o reclamatie la icredit ifn?
icredit biroul de credit reclamatie

Vreau sa fac o reclamatie la Credius IFN, cum trebuie sa o fac si unde trebuie sa o trimit? In cat timp trebuie sa primesc raspuns si ce fac daca nu se rezolva problema?

Postat in data: 13 feb., 2022

Cum fac o reclamatie la Credius IFN?
credius reclamatie

Postat in data: 13 feb., 2022

Contract incheiat abuziv de Vodafone. Ce pot sa fac?
vodafone-reclamatie-abonament

M-a sunat de la o firma de recuperari ca trebuie sa platesc „abonamentul pe Noiembrie, Decembrie si luna in curs” pentru Vodafone TV. Este vorba de un contract incheiat abuziv de un reprezentant Vodafone.
In Noiembrie 2021 am fost contactat telefonic, de un reprezentant vodafone, care m-ia prezentat seviciul Vodafone TV pentru o perioada de proba gratuit 15 zile, am fost de acord, nu am fost multumit de serviciu, in Decembrie 2021,pe 9,16,22, l-am sunat pe reprezentant sa trimita pe cineva sa ridice echipamentul ca nu sint multumit, si am primit si mesaj ca am de plata o factura, dinsul a spus ca nu este nici o problema, ca mesajele vin automat,
Acum eu nu stiu ce sa fac,sa platesc sau nu ?
Aveam alta parere despre Vodafone Romania.

Postat in data: 28 ian., 2022

Vodafone mi-a facut poprire, desi le-am cerut sa inchida contractul! Ce pot sa fac?
vodafone-reclamatie-abonament

Va scriu in speranța ca ma veți putea ajuta. In urma cu câțiva ani am anunțat la Vodafone ca părăsesc țara și doresc sistarea contractului, atunci mi s-a raspuns ca e in regula si ca vor anula din Calculator. Acum ma trezesc cu und document prin care ma anunta ca am o poprire …se poate face ceva sau sunt obligat sa plătesc toată aceasta suma ?

Postat in data: 26 oct., 2021

Pot sa renunt la un telefon comandat pe site-ul Flanco, prin card Cetelem?
flanco-reclamatie

Am găsit intamplator adresa dvs de email cautand pe google informatii despre Cetelem. Va rog sa ma scuzati daca nu mai este de actualitate am vazut ca dvs. Puteti ajuta referitor la Cetelem si „probleme” cauzate de acestia.

In data de 10.10.2021 am comandat un telefon de pe site-ul Flanco.ro aceștia avand parteneriat cu cei de la Cetelem. Ca metoda de plata am optat pentru plata in rate Cetelem. Am fost redirectionata pe pagina celor de la Cetelem unde am urmat toate demersurile pentru a incheia contractul in cauza. Fiind într-o zi de duminică cererea a fost doar preaprobata urmand sa primesc răspuns in maxim 24 de ore.

Azi, 11.10.2021, am primit email din partea celor de la Cetelem in care sunt informata ca împrumutul a fost aprobat si un link de unde am descarcat contractul. Ulterior am verificat pe contul flanco statusul comenzii acesta devenind din „in așteptare” in comanda anulata.

Am sunat initial in call center ul Flanco pentru lamuriri, dar operatoarea nu a putut sa imi dea informatii clare si mi-a recomandat sa iau legatura cat mai repede cu cei de la Cetelem. Dupa nenumărate incercari de apelare fara rezultat am transmis email cu probleme relate catre ambele parti.

Ulterior am fost sunata de catre cei de la flanco daca imi mai doresc produsul respectiv iar eu am confirmat. Am primit un nou email cu un alt numar de comanda dar, spre surprinderea meu la metoda de plata nu mai figura prin credit Cetelem ci prin ordin de plata ce avea o factura proforma atasata. Am sunat din nou prima data catre Flanco fiind din nou redirecționata catre Cetelem fiind „problema lor”.

In jurul orei 16 am reușit contactarea telefonica Cetelem operatoarea comunicandu-mi ca nu sunt regasita in sistemul lor cu un credit in derulare ci doar cu un contract vechi deja achitat și inchis cu toate ca am email din partea lor cu contractul nou in cauza. Aceasta mi-a comunicat ca va trasmite mai departe si voi fi contactata telefonic pana la ora 18 fapt ce nu s-a intamplat. Le-am transmis e-mailuri ambelor parti cu toate problemele intampinate.

In jurul orei 21 am fost sunata de un domn recomandandu-se curier BeeFast avand un colet de la Flanco. Datorita lipsei de comunicari precum si a orei total nepotrivite pentru o livrare am refuzat coletul si surpriza acum in contul flanco figurez cu status „finalizat”. Am cerut informatii in scris si referitor la acest fapt.

Doresc sa renunț la acest presupus credit prin anularea/rezilierea acordului online din moment ce nu m-am folosit de niciun leu din suma creditata neprimind produsul. Astept răspunsul lor in care mi-am exprimat aceasta dorinta si am specificat ca nici nu doresc emiterea unui eventual card.

Ma puteti ajuta dvs. cu o indrumare ce pot face mai departe pentru a nu intampina probleme sau surprize neplacute in viitor?

Multumesc anticipat,

Postat in data: 12 oct., 2021