Etichete: pune

Se poate pune poprire pe indemnizatia de insotitor copil cu handicap?

„Bună ziua ! Sora mea. Mama singura a doi copii , a făcut un împrumut la banca înainte de nașterea celui de al doilea copil . Copilul s-a născut cu handicap.

Nu a mai reușit sa plătească la banca ratele.nici sa se mai angajeze .locuiește la mama noastră cu cei doi copii . Datoria a preluat o un recuperator ,și i s-a pus poprire pe cont , unde întra doar alocația copiilor și indemnizatia de la primărie.

A fost la banca , I s-a răspuns ca pe alocație nu se poate atinge. Dar de indemnizatie da .eu azi am aflat , mi se pare ca nu e în regula. Ce e de făcut? Este incompetenta funcționarului de la banca
? Sa meargă la banca cu o adeverință de la primărie ?

Poate cere băncii returnarea banilor de pana în prezent ?
Timp și bani de avocat , tribunal .nu are .va mulțumesc !”

Postat in data: 20 apr., 2024

Imi poate pune poprire pe pensia de invaliditate?

„Am pensie de invaliditate revizuibila cu cod boala psihica.Am o executare silita.Imi poate pune oprire pe aceasta pensie .Mulțumesc pentru răspuns.”

Postat in data: 12 mart., 2024

Se poate pune poprire pe indemnizatia de handicap?

„Buna seara va rog daca ma puteti ajuta,mamei mele i s-a pus o poprire cu data de 7 februarie anul curent problema este ca in acest cont intra pensia sociala minima si indemnizatia de handicap.Mentionez ca mama mea are handicap psihic grad 1.Executorul nu ma ajuta cu nimic.Ce cadru legal exista?multumesc”

Postat in data: 10 feb., 2024

Se poate pune poprire pe pensia de invaliditate cu certificat de handicap?

„Bună seara se poate pune proprire pe pensia de invaliditate cu certificat de handicap?”

Postat in data: 10 ian., 2024

Pentru imprumuturile de la IFN-uri mi se poate pune poprire pe pensia de invaliditate si indemnizatia de handicap?

Mama e bolnavă psihic de Schizofrenie Paranoidă Cronică din anul 2015 ,cu certificat de handicap revizuit din doi în doi an indemnizația fiind de 395 lei.Mai are o pensie de
invaliditate înmunca de 1000 lei.
Aceste împrumuturi nu le-a făcut singură,eu am descoperit accidental îm iunie anul acesta când am fost la ea în concediu. Menționez că are un fiu care va împlini 18 ani anul viitor și care suferă și el de Tulburare Obsediv Convulsivă.Tatăl copilului și-a părăsit familia,eu am intentat acțiune de divorț pentru pensia alimentară pe care trebuie s-o primească nepotul meu.Această pensie alimentară este de 380 de lei
pentru că tatăl se pare că nu muncește nicăieri .Dar chiar și suma asta o primește o lună da,două,trei luni Nu.
Eu sunt divorțată din anul 2000 .Am 31 de ani vechime cu un salariu de 1800 lei pe lună și nu am cum s-o ajut să-și plătească aceste credite.Deja a primit somații de
la cele 5 IFN că i se va opri bani din pensie.Problema e că numai eu mă ocup de medicamentele fiicei mele și ale nepotului meu pt.că nu toate medicamentele sunt compensate.
Când am întrebat-o cine a ajutat-o să facă aceste împrumuturi mi-a spus de o prietenă sau un prieten.
Întrebarea mea este ce pot face eu acum,pentru că dacă îi pune oprire pe pensie rămâne muritoare de foame și cred că sfârșește în balamuc pentru că oricum se internează la spitalul Alexandru Obregia de câte ori face crize.Ea e bolnavă din 2011 cu diagnosticul
Tulburare psihotică polimorf bipolară care în 2015 a degenerat și a făcut Schizofrenie Paranoidă Cronică.
Nu deține nimic pe numele ei,nici măcar un contract de energie electrică
Locuiește în casa socrilor mei care au decedat .
Cum gestiona eu această problemă când mi-e deabia îmi ajung banii și chiar și din puținul ăsta îmi ajut și fiica și nepotul?
Eu am toate actele ei medicale din 2011 până în prezent.
Oare mă puteți ajuta cu un sfat? Aștept răspunsul d-tră ,sănătate,și să fiți fericit de sărbători și în toate zilele vieții d-tră.

„La mulți ani”

Postat in data: 12 dec., 2022

Se poate pune poprire pe indemnizatia pentru copil?

Bună ziua as avea și eu o rugăminte la dumneavoastră dacă se poate să îmi spuneți sunt in concediu de creștere copil cu grad de handicap se poate pune poprire la AJEPIS pentru indemnizația ce o iau ptr copil ?
Cu stima va mulțumesc

Postat in data: 28 nov., 2022

Firma de recuperari EOS m-a pus sa platesc si inflatia la o executare silita. Este legal?
EOS KSI firma de recuperare creante

Eu am avut un credit la OTP. A fost preluat de firma de recuperari EOS.Acestia (EOS) a obtinut o hotarare judecatoreasca definitiva in care trebuia sa achit suma de 28 324, 22 lei catre EOS si 3777,58 lei catre executorul judecatoresc Lar Viorel. In total 32 101,80 lei.

Acum ma trezesc, ca in loc de 32 101,80 lei am platit 35 400 lei. Am facut scandal caci vroiau mai mult. Mi-a zis ca asa a vrut EOS sa ii platesc inflatie. Dosarul s-a inchis acum cateva zile joi mai exact 24.11.2022. Considerati caci avem vreo posibilitate de a recupera diferenta? Am avut poprire pe salariu 22 luni si am platit separat 10 500 lei.

Se pot pune penalitati la poprire? Este posibil asa ceva? Este o HJ.DEFINITIVA SI IREVOCABILA

Va multumesc frumos

Postat in data: 25 nov., 2022

Se poate pune poprire pe veniturile din pensie dintr-un cont deschis la BCR?
bcr inchidere cont

Se poate impune o poprire pe veniturile din pensie pe un cont deschis la BCR ?

Postat in data: 11 apr., 2022

Se poate pune sechestru pe apartament daca am datorii la IFN-uri?

Buna seara! Eu am datorii la 5 ifn-uri, in jur de 30.000 lei, deja sunt executat silit, conturile blocate. Voi primi o mostenire, voi aparea pe actele unui apartament, este vreo problema daca imobilul este pe numele meu? Pot sa puna sechestru pe el pentru suma aceasta?

Postat in data: 08 feb., 2022

Se poate pune poprire pe prima la salariu?

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca poate fi oprita prima primita la sfarsitul anului, dat fiind ca am doua popriri din salariu, din care mi se retine jumatate. Poate sa-mi ia si prima? Multumesc.

Postat in data: 09 dec., 2021

Se poate pune poprire pe indemnizatia pentru copil?

Buna ziua as dori sa stiu daca mi se va retine din ajutorul de la primarie pentru nastere copil. am nascut acum 4 luni si urmeaza sa primesc acel ajutor prin contul bancar am o datorie la o societate de parfumuri si produse cosmetice (Avon) si mi-a venit somatie pe telefon ca urmeaza sa fiu executata silit , dupa care urmeaza sa primesc aceea indemnizatie timp de 2 ani. se poate retine si din aceasta suma de crestere copil? Multumesc o zi buna

Postat in data: 15 nov., 2021

Ce fac daca mi se pune poprire si la servici si la banca?
reclamatie ING Bank

Va rog sa-mi spuneti ce pot face, eu am cardul de salar la ing, executorul mi-a trimis poprire atat la servici cat si la banca, mi se trage de la servici si executorul vrea sa ia si de la banca, ing nu accepta adeverinta de la angajator, ce fac?

Postat in data: 14 nov., 2021

Se poate pune poprire pe indemnizatia pentru copil?

Va rog să-mi transmiteți și mie, este adevărată noua lege privind Poprirea pe indemnizatie crestere copil și daca este legal ceea ce fac ei??

Postat in data: 11 oct., 2021

Cat se poate opri din pensie daca am poprire?

Daca am o pensie de 1.000 de lei si doua popriri pentru doua datorii la doua banci, cat mi se poate opri lunar?

Postat in data: 20 oct., 2017