Etichete: radiere Biroul de Credit

Cum pot fi sters din Biroul de Credit de Oney Bank?
oney bank reclamatie

„Am fost introdus in biroul de credit de către Oney bank,cum pot fi șters?

Nu am primit nicio notificare,am aflat in urma unei solicitari de credit la BRD .Am flat pe 1 februarie ,am si contactat telefonic si email firma Oney,dupa mai multe insistente acestia mi-au comunicat ca dosarul meu este la o firma de recuperari ,am solicitat un nr de cont sa achit suma restanta,dar mi sa refuzat motivand ca totul apartine de firma de recuperare.nu au vrut sa imi comunice numele recuperatorului,ca intr-un final dupa 20 emailuri trimese am aflat numele recuperatorului,dar fara nr de contact.

Pe data de 3 februarie am primit email de la Oney ca datorez162 lei.Luni am luat legatura cu firma de recuperar Veraltis,dar acestia nu aveau in baza de date niciun dosar cu numele meu,dupa alte telefoane date celor de la Oney si amenintandu-i cu ANPC-ul,acestia au trimes dosarul catre Velartis.,dupa care am fost instiintat de un agent velartis ca situatia mea a ajuns la ei si ca am de plata 459,3 roni.

Am achitat imediat suma 459,3celor de la Velartis si am trimes confirmarea platii catre Oney.Cei de la Oney mi-au trimes atestatul de incheiare a creditului dar raportarea mea la Biroul de Credit ramane pe4 ani,

Am solicitat o copie a contractului incheiat intre mine si Oney dar acestia mi-au trimes identitatea si datele de contact ale creditorului ,fara sa apara undeva scris numele meu,adresa sau telefonul.

Transmiterea mea in biroul de credit s-a facut de cei de la Oney fara a ma instiinta,prin niciun mijloc de comunicare.”

Postat in data: 09 feb., 2024

Cum pot fi scos din Biroul de Credit de catre BRD?
BRD - reclamatie-cont-inactiv

As dori sa intreb si eu daca pot fi scos din Biroul de Credite de la BRD in care am fost introdus pentru neplata unor rate la un card de credit .

Mentionez ca la o perioada dupa ce am facut cardul ( aproximativ o jumatate de an) am pierdut numarul de telefon inregistrat la banca ( cartela fiind magnetizata) .

Mentionez la fel ca la solicitarea cardului am spus agentei ca eu nu sunt din acelasi oras , atunci fiind la facultate si sa imi treaca adresa de pe viza de flotant dar ea a zis ca se trece doar adresa din buletin .

Ca urmare eu neputand fiind anuntat pe telefon , sau la locul de munca, eu avand salariul la BRD , (pe email nu am fost informat ) doar prin plic de la BRD an ajuns sa fiu raportat la biroul de credite .

Credeti ca as putea solicita stergerea din Biroul de Credite deoarece nu am fost informat?

Multumesc.”

Postat in data: 05 ian., 2024

Provident nu vrea sa ma stearga din Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

„Bună ziua,am văzut ca vă ocupați de cazurile de raportare în biroul de credit. Am sunat astăzi la provident pentru a cere să mi se șteargă istoricul negativ iar aceștia mi-au spus ca este imposibil. Mi s-a spus doar ca ei nu mai pot face asta,fără niciun motiv bine întemeiat,pe un ton arogant .

Am fost raportat în 26/08/2019 cu categoria 6 din motivul ca am fost plecat din țară cum sunt și acum în continuare și am uitat efectiv de acel credit . Iar când m-am întors în țară din cauza pandemiei m-am străduit să fac plăți dar cu greutate. Creditul a fost închis în luna ianuarie 2022.

Aveți cum să mă ajutați?
Multumesc!”

Postat in data: 07 dec., 2023

Cum pot fi sters din Biroul de Credit de catre Provident?

„buna ziua!
in anul 2015 am acesat din necesitate urgenta creditul provident ,nestiind ce inseamna si cat are dobanda de mare ,pe durata urmatorului an am platit sume minime de plata la recomandarea agentului zonal ,care oricum a facut destule neregului pe zona mea .In anul 2020 am terminat de achitat datoria care din 3000 a ajuns aproape tripla ,agenta oricum nu depuse sumele integral ,platite de mine.

acum am nevoie urgenta de un credit bancar si nu pot accesa decat ifn,pentru ca provident refuza sa stearga istoricul bancar ,desi am invocat legea 105/2007 a ANSPDCP si lipsa de instiintare prin mail ,sms si altele si am primit acest raspuns de la ei:

Buna ziua, va informam ca prin semnarea contractului, dumneavoastra ati confirmat ca ati citit si inteles termenii si conditiile acestora. De asemenea, prin semnarea contractului de credit si implicit a Declaratiei privind prelucrarea datelor cu caracter personal, parte integranta a contractului de credit, asumata si semnata in mod distinct de catre dumneavoastra, v-ati dat acordul ca datele dumneavoastra sa fie prelucrate de Provident, inclusiv pentru scopul transmiterii acestora catre Biroul de Credit S.A. Avand in vedere restantele acumulate, subscrisa a fost nevoita sa raporteze aceste informatii cu privire la intarzierile la plata mai vechi de 30 de zile in sistemul de evidenta al Biroului de Credit si pentru care au fost transmise notificarile corespunzatoare.

In acest sens, consideram ca v-a fost respectat nu doar dreptul la informare prealabila, ci si ca ati fost in cunostinta de cauza atat in privinta unei eventuale raportari (inca de la momentul initierii raporturilor juridice de creditare) cat si in privinta raportarii efective, nefiind niciodata pus in situatia in care nu ați fi cunoscut despre faptul raportarii.

Prin urmare, va informam ca datele dumneavoastra nu vor putea fi sterse din baza de date a Biroului de Credit la momentul solicitarii dumneavoastra. Datele dumneavoastra vor fi pastrate in baza de date a Biroului de Credit timp de 4 ani de la data actualizarii (data când s-a înregistrat un eveniment – de exemplu, cand ați efectuat o plată, cand ati înregistrat o restanta etc.). Dupa expirarea acestui termen, datele dumneavoastra cu caracter personal vor fi sterse automat din baza de date a Biroului de Credit SA.. Cu stima, Echipa Provident

sunt disperat si stiu ca daca m as adresa instantiei durata este destul de mare ,va rog sa ma ajutati cu o solutie…”

Postat in data: 23 nov., 2023

Cum pot face radierea din Biroul de Credit?

„Bună seara,

Întâmpin o problemă cu cei de la Hora Credit. Am avut un credit la ei la începutul anului. Am rămas fără loc de muncă și nu am reușit să plătesc creditul, de la 1000 RON, am ajuns la aprox. 2000
RON.

Îi sunam de fiecare dată, am plătit cat am putut până am scăpat de acest credit. Le-am solicitat pe e-mail radierea din Biroul de Credit, răspunsul lor fiind negativ, deoarece nu am respectat contractul, deși le-am explicat situația de fiecare dată.

Doresc să știu dacă există o altă modalitate încât să pot scăpa din Biroul de Credit.”

Postat in data: 12 nov., 2023

Mai apar in Biroul de Credit, daca nu mai am restante?

„Buna ziua, am si eu o intrebare la dvs!
Daca sunt raportat in biroul de credit cu o datorie si ulterior aceasta datorie sa fie stinsa prin plata acesteia, cu adeverinta de lichidare de la creditor se poate trimite biroului de credit ptr scoaterea din biroul de credit? Mi ar fi de mare ajutor raspunsul dvs!
Va multumesc”

Postat in data: 04 oct., 2023

Cum se face o cerere catre Biroul de Credit?

„Buna ziua, incep prin a va spune povestea mea…acum aproape 5 ani am scos un credit de la BCR dar nu pentru mine, persoanele care au beneficiat de bani au întârziat cu plata iar eu am fost raportată la birou de credit scorul meu cel mai probabil este 0 pentru că nu pot face nici un card de cumparaturi, as dori sa fac o cerere către birou de credit dar ce pot scrie că și motiv?
Nu știam că mau raportat, am aflat acum când am incercat sa fac un card de cumparaturi și peste tot sunt respinsă.
Ar mai fi de plată o sumă mică la credit, mulțumesc pentru eventualul răspuns!”

Postat in data: 28 feb., 2023

Am fost bagat in Biroul de Credit fara a primi vreo notificare. Ce pot face pentru a fi sters?
Stergere Biroul de Credit

Am fost bagat in biroul de credit,fara a primi vreo notificare.creditul a fost achitat integral.
Ce pot face pentru a fi sters din biroul de credit.
Mentionez nu am fost instiintat sub nici o forma si nici nu am fost executat silit.va multumesc.

Postat in data: 20 nov., 2022

Cum pot fi stearsa de Provident din Biroul de Credit?

Am scos un imprumut de la Provident in 2017, pe care l-am achitat, iar acum cand m-am dus la banca pentru a lua un credit Prima Casa, am aflat ca sunt raportata la Biroul de Credit. La telefon mi-au spus ca nu se poate sterge, ca as fi avut datorii, dar eu habar nu am avut de aceasta situatie. Ce pot sa fac?

Postat in data: 14 iul., 2020

Cum pot sa nu mai apar in sistem ca rau platnic la Biroul de Credit, pentru o intarziere de numai doua luni la Unicredit?

Am avut in credit la Banca UniCredit. Din cauza locului de munca (am fost plecată din țara) nu am putut plăti creditul lunar si am avut o întârziere de 2 luni.

Luna trecută am revenit in țara și mi am plătit tot creditul, nu mai am nici o datorie! Dar eu apar ca rău platnic , ceea ce o afectează pe mama mea, eu fiind girantul ei, la un credit pentru Prima Casa.

Nu stiam ca pentru doar doua luni de intarziere o sa am asa de mari probleme. Banca nu mi-a spus ce se va intampla daca am intarzieri si ce pot face sa nu am probleme in viitor.

As vrea sa știu cum pot sa nu mai apar in sistem ca rău platnic! Va mulțumesc

Postat in data: 09 dec., 2019

Cum pot sa fiu stearsa din Biroul de Credit de catre BCR?

Am fost raportata la Biroul de Credit de catre BCR dupa ce am preluat un contract de leasing pe firma. Am avut intarzieri la plata ratelor, insa banca nu m-a informat ca ma raporteaza la Biroul de Credit si ce consecinte voi suporta, de exemplu ca am acum probleme sa fac un imprumut pentru casa.

Se pot sterge restantele din Biroul de Credit, puteti sa ma ajutati?

Postat in data: 04 dec., 2019

Cum se face o cerere pentru a fi sters din Biroul de Credit?

Bună ziua,

Încerc să obțin un credit ipotecar și am observat că apar cu
restanțe (grad 1&2) raportate la Biroul de Credit. Înțeleg din
restul postărilor că se poate face o cerere către ei în
condițiile în care raportarea nu a fost făcută în condiți
legale.
Am făcut următoarea cerere / notificare către ei. Credeți că este
de ajuns?

Subsemnatul [ascuns],

AVÂND ÎN VEDERE:

→ Raportarea subsemnatului către Biroul de Credit cu întârzieri
încadrate în categoria 1 și 2.

→ Nerespectatarea legislației privind protecția datelor personale,
conform deciziilor emise de Autoritatea Nationala de Supraveghere a
Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP) si/sau conform
prevederilor din Regulamentul UE 2016/679 pentru protectia persoanelor
fizice privind prelucrarea datelor cu caracter personal (GDPR), de
către dumneavoastră.

→ Faptul că până la acest moment nu am fost informat în
prealabil și nu mi-au fost propuse soluții pentru evitarea
acumulării restanțelor și raportării la Biroul de Credit, conform
prevederilor contractuale și OUG nr.52/2016 privind contractele de
credit.

→ Fiind în procesul de obținere al unui credit ipotecar,
raportarea făcută în mod abuziv și netransparent către Biroul de
Credite îmi periclitează relația cu banca, ștergerea
informațiilor negative din Biroul de Credit fiind un lucru absolut
necesar în vederea aprobării cererii de credit.

→ Disponibilitatea subsemnatului de a achita anticipat și integral
suma datorată, în vederea stingerii datoriei.

PRIN PREZENTA VĂ NOTIFICĂM URMĂTOARELE:

1. Subsemnatul solicită ștergerea informațiilor negative din Biroul
de Credit.

2. Vă aducem la cunoștință că în cazul în care nu vă veți
respecta obligațiile asumate vom solicita intervenția
instanței de judecată, toate costurile urmând a fi suportate de
dumneavoastră.

Vă rugăm să ne transmiteți răspunsul dumneavoastră la
următoarea adresă: [ascuns]

Multumesc anticipat.

Postat in data: 22 nov., 2019

Pot fi sters din Biroul de Credit daca datoria a fost achitata iar popriririle ridicate?

Buna ziua domnule Coman,

In urma cu cativa ani de zile am avut un imprumut (card de credit mai concret) la ING. In urma neplatii am fost inscris in biroul de credit si un executor mi-a pus poprire pe salar. Avand in vedere ca datoria este stinsa de peste 1 an de zile, ridicandu-mi-se toate popririle, pot fi sters din biroul de credit? Am vazut un alt Articol de-al dumneavoastra in care va oferiti sa-i asistati pe nevoiasi cu informatii si sugestii legat de radiere.

Postat in data: 10 sept., 2019

Cum m-a radiat Ferratum din Biroul de Credit pentru ca nu am fost anuntat

Buna ziua! Am inteles ca puteti sa ma ajutati cu ceva informatii despre
posibilitatea de a fi sters din Biroul de Credit, unde am fost bagat abuziv de o
banca pe nume Ferratum pt o suma de 500 lei.
Eu am incercat sa obtin un credit, nestiind de raportarea celor de la Ferratum, care nu m-au anuntat inainte de a ma raporta. Multumesc

Postat in data: 24 aug., 2019

Cum pot fi sters din Biroul de Credit, daca am fost raportat de Provident, fara sa ma anunte?

Buna ziua.

Sotia mea a facut un imprumut la Provident iar acum dupa ce a mers la banca pentru un credit Prima Casa, i s-a spus ca are o problema, a fost raportata de Provident la Biroul de credit. Dar ea nu a stiut de acest lucru, nu a fost anuntata niciodata de Provident. Ce se poate face sa fie stearsa din baza de date din Biroul de Credit?

Postat in data: 08 aug., 2019

Daca am achitat datoria restanta, mai sunt considerata rau-platnica si nu pot aplica la un credit Prima Casa?

Am o problema. Ce se intampla daca am avut un credit de nevoi personale, insa eu casatorindu-ma si ramanandu-mi creditul sa continue sa mi-l plateasca parintii, ei nu l-au mai platit. Am aflat asta doar dupa un an dupa ce am activat la o banca sa-mi bag hartiile pt. prima casa. Eu achitandu-mi datoria restanta care mi s-a acumulat vreau sa stiu daca eu am platit datoria eu sunt considerata rauplatnic si nu mai pot activa la creditul pt.prima casa timp de 5 ani? Asa mi s-a spus de cei
de la departamentul clienti.

Postat in data: 17 mart., 2018