Etichete: rate

Cum pot obtine amanarea ratelor la credite?

Ma aflu in imposibilitate de plată începând cu luna martie 2020, cum pot sa obtin o perioadă de amânare a ratelor la credit?

Postat in data: 09 apr., 2020

Intrebari si raspunsuri utile despre OUG 37/2020 privind amanarea ratelor la credite

amanare-rate-credite-banci--ifn-car-recuperatori
amanare-rate-credite-banci--ifn-car-recuperatori

Postat in data: 04 apr., 2020

Care este procedura pentru amanarea ratelor la Unicredit?

Bună ziua! Care este procedura pentru amânarea ratelor la unicredit? Mulțumesc.

Postat in data: 02 apr., 2020

Cum se face cererea de amanare a ratelor la Raiffeisen?

Ce trebuie sa contina cererea amanarii ratelor la Raiffeisen Bank, este vorba de un card de cumparaturi.

Postat in data: 02 apr., 2020

Cum amana bancile ratele la credite, inainte de intrarea in vigoare a Ordonantei Guvernului

amanare-rate-credite-banci
amanare-rate-credite-banci

Postat in data: 01 apr., 2020

Cum se amana ratele la BRD: daca nu te contacteaza nimeni, trebuie sa platesti ratele si pe luna martie si aprilie, altfel esti raportat la Biroul de Credit

brd-amanare-rata-credit
brd-amanare-rata-credit

Postat in data: 29 mart., 2020

Cine si cum poate amana ratele la credite, pe maxim 9 luni, conform Ordonantei Guvernului

Postat in data: 27 mart., 2020

Toate bancile si IFN-urile, precum si Guvernul, pot decide fara probleme amanarea ratelor la credite pentru cei afectati de criza COVID-19, ne asigura BNR

regulament bnr grad indatorare credit
regulament bnr grad indatorare credit

Postat in data: 25 mart., 2020

Topul dobanzilor la cardurile de credit: intre 14% si 29%, dar toate bancile au si optiunea de plata in rate fara dobanda

carduri-credit-dobanzi
carduri-credit-dobanzi

Postat in data: 04 oct., 2019

Daca am mai multe credite la banci si nu ma mai descurc cu ratele, ce pot sa fac?

Buna seara. Am si eu o intrebare. am luat un credit de 45000 de lei acum 2 ani la finalul contractului timp de 5 ani am de rambursat 1 miliard 100 de milione. Cu o rata de 1610 lei pe una abuziva zic eu, dar fiind intr o situatie disperata atunci am cceptat. tinand cont ca at era mai mare de jumatatea salariului..intre timp nu m am putut tine de toate ratele si am acumulat in 2 ani restante de 100 de milioane. gen am vreo 6 rate restante dar nu consecutive gen plateam 3 rate una numai puteam sa o platesc problema este ca mai am si alte credite si nu ma descurc .intrebarea este daca nu mai platesc deloc o perioada cate penalizari imi pot pune?. .in cat timp mi s arpune poprire pe salar si cat ar trebui sa platesc executoru judecatoresc? Multuesc

Postat in data: 20 iun., 2018

Uniunea Executorilor Judecatoresti (UNEJ) explica modul in care cei care au poprire pe salariu pot sa-si achite ratele la credite sau carduri de credit

Postat in data: 06 dec., 2017

Ce pot sa fac sa obtin un credit daca sunt in baza de date la Biroul de Credit?

Ce pot sa fac sa obtin un credit daca sunt in baza de date? Am divortat si nu am mai putut plati ratele ..cresc trei copii minori! multumesc frumos daca puteti sa ma ajuta cu ceva

Postat in data: 30 apr., 2017

BCR: Solutii pentru clientii persoane fizice care se afla in situatii dificile

BCR: Solutii pentru clientii persoane fizice care se afla in situatii dificile

Postat in data: 20 ian., 2017

Ce pot sa fac daca banca mi-a luat toata pensia pentru o datorie la descoperitul de cont?

Buna ziua ! Am un descoperit de cont si pe parcurs m-am imbolnavit si din salariat am devenit pensionar pe caz de boala . Ne mai putand plati 3 luni de zile banca a decis sa-mi faca 6 rate egale de cate 650 de lei fiecare dar problema este ca pensia mea este de doar 482 de lei si de doua luni banca mi-a luat toata pensia eu colaborand cu ei le-am dus acte doveditoare cu ce boala am decizie de pensie cu suma ce o primesc si am rugat sa mi se faca o analiza mai amanuntita si sa mi se prelungeasca termenul de plata si sa faca rata mai mica , tot sun la ei si mi se spune ca dosarul meu este in lucru nu mi se pare corect ca banca sa-mi retina toata pensia deoarece eu cu ce mai traiesc am si un copil de crescut, eu sub tratament acum se apropie iar pensia iar raman fara nici un venit ….. As dori sa va cer parerea ce ar trebui sa fac ? Din cate stiu nu ar avea voie sa-mi ia toti banii . Unde sa apelez ? Sau la cine sa apelez ?

Postat in data: 04 dec., 2016

Mi se retine 50% din salariu pentru o poprire, dar mai am rate la credite si alte cheltuieli si nu mai pot trai. Ce pot sa fac?

Mi se retine 50% din salariu la primarie, sunt functionar public, si eu mai am o descoperire de card, imprumut Provident si acestea nu le ia in considerare, logic. Eu cu dobanda ptr descoperire de card platesc 60%, am nevoie de ochelari, medicamente, utilitati si nu mai pot trai, ce pot sa fac? Va multumesc.

Postat in data: 15 nov., 2016

Este legal ca banca sa nu-mi permita rambursarea anticipata a unui credit in calitate de codebitor?

Am intalnit o situatie si as avea nevoie de un raspuns motivat din punct de vedere juridic, pentru ca nu pot intelege rationamentul bancii: X a contractat un credit de nevoi personale, avand ca si codebitor pe sotia acestuia Y. A achitat ratele corespunzator, numai ca in momentul in care au mai ramas 15 rate de achitat (din cele 36), X a decedat. Y,
in calitate de codebitor achita in continuare ratele. Numai ca Y a dorit sa ramburseze anticipat o anumita suma (jumatate din ce mai ramasese) si banca nu a fost de acord, pe motiv ca rambursarea o poate face doar titularul (care de altfel este decedat). Au spus ca pot accepta doar rambursarea anticipata totala, nu si partial. Va datiseama, rambursarea partiala ar fi dus in mod normal la diminuarea numarului de rate ramase de plata sau la diminuarea ratei actuale. Dece acest lucru nu este posibil? Este legal?

Postat in data: 19 mai, 2016

Este normal ca atat eu cat si sotul sa avem poprire pe card?

BUNA ZIUA, VA ROG SA IMI SPUNETI DACA ESTE NORMAL CA ATAT EU CAT SI SOTUL SA AVEM POPRIRE PE CARD SI SA NI SE OPREASCA BANI PENTRU ACELASI CREDIT (ADICA AR PUTEA SA-I OPREASACA DOAR SOTULUI). DE ASEMENEA, VA ROG SA IMI SPUNETI CE AS PUTEA SA FAC CA MACAR UNUL DINTRE NOI SA RAMANA CU SALARIUL INTREG (ORICUM MAI AM INCA TREI RATE DE PLATIT LA ALTE BANCI IN AFARA DE CEA CU PROPRIREA)…MULTUMESC

Postat in data: 07 mart., 2016