Etichete: recuperare creante

E legal sa fiu executat silit de altcineva decat IFN-ul de la care am luat creditul (Credius)?
Credius-cesione-credit-Finopro

Am luat un imprumut de la Credius la care am avut restante, iar acum mi s-a pus poprire pe salariu de un alt IFN, se numeste Finopro, de care n-am auzit niciodata. E legala treaba asta?

Cine este acest Finopro si de ce poate sa-mi puna poprire, daca am avut credit la Credius?

Nici macar nu m-au anuntat ca se poate intampla asta, m-am trezit doar cu poprire pe conturi.

Postat in data: 22 dec., 2019

E normal sa platesc un onorariu de 930 lei executorului judecatoresc pentru o datorie la Ferratum de 1.300 de lei?

Am primit o executare silita de la Ferratum, prin Kruk, cu o datorie de 1.300 de lei, la care se adauga onorariul executorului judecatoresc in valoare de 930 de lei. E normal?

Ca sa nu mai zic ca m-au dat in judecata si au aprobat executarea fara sa fiu anuntat, fara sa stiu nimic. Primesc doar acasa hartie ca am de platit.

Pai eu am platit la Ferratum de fiecare data, dar am avut o problema la un moment dat si n-am putut plati. Le-am spus sa ma amane cu plata sau sa platesc in rate, dar n-au vrut, mi-au zis sa dau toti banii odata.

Cand au vazut ca nu platesc, m-au dat repede la recuperatorii de la Kruk, care nici eu nu mi-au propus sa le platesc datoria in rate. M-au sunat de cateva ori si telefonul se inchidea automat, nu apucam sa zic nimic. Cand sunam eu, nu raspundea nimeni. N-am primit nimic in scris de la ei, m-au dat repede la executare silita. E normal asa ceva? Ce as putea face?

Postat in data: 21 dec., 2019

Kruk Romania – firma de recuperare creante – date de contact (adresa, telefon, e-mail, site internet)

Postat in data: 23 sept., 2019

Care sunt datele de contact (telefon, adresa) ale firmei de recuperare creante ULTIMO PORTFOLIO INVESTMENT (LUXEMBOURG) SA?

Va rog sa-mi spuneti cum pot lua legatura cu firma de recuperare creante ULTIMO PORTFOLIO INVESTMENT (LUXEMBOURG) SA, pentru ca trebuie sa le trimitem o citatie pentru a se prezenta la proces, in urma depunerii unei contestatii la executarea silita.

Postat in data: 18 iul., 2019

Pot face contestatie la executare pentru un credit vechi? Si cum trebuie procedat?

In anul 2007 am luat un credit pentru achizitie bunuri de la BRD FINANCE IFN, in baza deciziei de indemnizatie crestere copil. Un an mai tarziu am terminat indemnizatia de crestere a copilului si pentru ca firma la care lucram daduse faliment intre timp, am ramas fara servici si totodata mi-a fost imposibil sa mai platesc creditul, ultima plata in noiembrie 2008. Din diverse surse am aflat ca s-a emis hotarare judecatoreasca de executare silita pentru acel credit. In acest moment nu am proprietati pe numele meu si nici nu lucrez. Intrebarea mea este daca pot face contestatie la executare si cum trebuie procedat. Ps. Sunt executata de INTRUM DEBT FINANCE AG. MULTUMESC

Postat in data: 28 iun., 2019

Vodafone mi-a facut un abonament fara acordul meu, iar acum ma executa silit. Ce pot sa fac?

Am primit de la o firma de recuperare, Kredit Inkaso, o executare silita de 6.000 de lei pentru un abonament la Vodafone facut pe numele meu, online, fara ca eu sa semnez vreun contract si fara sa stiu de existenta lui.

Am cerut la Vodafone explicatii, dar nu le-am primit, pe motiv ca nu mai au dosarul, l-au transmis la firma de recuperari.

Abia dupa ce am facut scandal la un sediu Vodafone, seful de unitate s-a uitat in calculator si mi-a dat raspunsul la reclamatia pe care am facut-o prin telefon. Mi-au spus ca ar fi trebuit sa cer rezilierea contractului in termen de 14 zile!

Dar cum puteam sa cer rezilierea unui contract de care nici macar n-am stiut si nu l-am semnat, si de care am aflat dupa doi ani de cand a fost facut, cand firma de recuperare m-a anuntat de datorie. Vodafone nu mi-a trimis niciodata vreo factura sau alta informatie.

Probabil ca cineva a avut datele mele personale si a facut contractul online, pentru ca adresa din contract nu este a mea, este alta la care locuiesc niste pensionari, si unde eu n-am stat niciodata.

Am facut plangere la Politie, dar nu s-a rezolvat nimic de 9 luni, pentru ca imi cer sa le duc documente pe baza carora sa faca ancheta! Dar asta nu cumva ar trebui sa faca politia?!

Cei de la firma de recuperare ma tot suna si-mi spun sa le platesc datoria, nu mai stiu ce sa fac! Va rog sa ma ajuta

Postat in data: 12 ian., 2019

Daca nu am achitat nimic la un credit BRD din 2013 este prescris?

Buna ziua, as dori sa stiu daca nu am mai achitat nimic la un credit la BRD din 2013, acest dosar este prescris? Somatii de plata nu am primit. Dar astazi bucuria: in posta, somatie de plata de la Fortunato pt BRD.

Postat in data: 21 mai, 2018

Poate sa se atinga de salariu daca am ramas 3 luni in urma la TBI?

Am ramas 3 luni in urma. am 1300 de lei datorie la TBI. mi-a zis sa platesc tot, daca nu intru in mana recuperatorilor. dar eu nu am nimic pe nume. acuma m-am angajat si primesc salariul la alta banca. poate sa se atinga de salariul? cum ar trebui sa procedez.??

Postat in data: 26 ian., 2018

Ce trebuie sa fac daca am primit un plic cu o notificare de la B2 Holding – Debt Collection Agency?

Am primit o notificare de la firma de recuperare B2 Holding, a carei reprezentanta in Romania este Debt Collection Agency, pentru neplata unui credit. Ce pot sa fac?

Postat in data: 28 dec., 2016

Creditul se poate prescrie (se sterge) daca nu s.a mai achitat nimic bancii timp de 3 ani?

Am citit undeva ca exista o lege in care se precizeaza ca in cazul in care nu s.a mai achitat nimic bancii timp de 3 ani, creditul se prescrie.
Exista cumva o astfel de lege? Si daca da, ma puteti ajuta va rog cu informatii despre ea (numar, data)?

Postat in data: 09 sept., 2016

Creditul la BRD este neachitat din 2010, iar acum am primit o instiintare pentru infiintarea popririi. Nu s-a prescris daca a trecut atata timp?

Am un credit de consum la BRD neachitat din 2010. In 2012 am primit o notificare de la un executor judecatoresc ca am pierdut un proces pentru achitarea creditului catre EOS, o firma de recuperari creante. Problema este ca procesul a avut loc la Calarasi, eu sunt din Ialomita si nu am primit nici o somatie sa ma prezint la proces. Acum am primit o alta instiintare ca mi s-a pus proprire pe salariu. Este o procedura legala, creditul nu s-a prescris?

Postat in data: 29 iul., 2016

Cum pot scapa de plata unei rate la Kruk?

Cum pot scapa de plata unei rate la Kruk, care peste noapte de la 3774,29 s-a ridicat la 7000 si ceva, deti platesc lunar cate 100 de roni din martie 2014? Va rog ajutati-ma!

Postat in data: 09 mai, 2016

Cum pot obtine o copie dupa contractul de credit?

Am pierdut contractul de credit ipotecar dintre mine si banca. Am tot cerut bancii o copie, dar fara rezultat. Mi-au spus ca ei nu il mai au, ca l-au directionat catre Suport Colect, si contractele si creditul. Cum pot ob?tine o copie dupa contract?

Postat in data: 15 apr., 2016

Sunteti de acord cu camataria KRUK …etc? NIMENI NU FACE NIMIC?

Sunteti de accord cu camataria KRUK …ETC…NIMENI NU FACE NIMIC?
SUNT CUMPARATE CREANTE PE 10 % din valoare si excrocati toti amaratii? Nicio propunere legislative care sa reglementeze acesti asa zisi camatari legali?

Postat in data: 06 aug., 2015

Kruk ma ameninta ca-mi vinde apartamentul la licitatie pentru o datorie la banca de numai 14.000 de lei. Au voie sa faca asta?

Acum 3 ani am luat de la BCR un card de cumparaturi de 4000 lei si un imprumut cash de 5000 lei. Am platit si…s-a intamplat si neprevazutul…nu am mai putut plati.
Datoria mi-a fost vanduta la Kruk, am dat cate 100 ron pe luna iar cei de la kruk vroiau 500, asta in cazul in care eu am minimul pe economie. Azi m-am trezit cu somatie ca-s raportata la executor pt executare silita. Am apartament pe numele meu. Am incercat sa ajung cu ei la un numitor comun, nu se poate. Vor in prima faza 6000 ron si restul pana la 14000 ron in 5 rate. Nu am de unde sa scot banii acestia si mi-au zis ca o sa-mi scoata casa la licitatie sa-si recupereze datoria. Eu vreau sa platesc, dar mai mult de 400 ron pe luna nu pot da. Din cate am observat, fac tot posibilul sa-ti scoata bunurile mobile si imobile la licitatie. Au voie sa-mi scoata casa la licitatie pt 14000 ron? Asta in cazul in care nu accepta sa le dau lunar, nu accepta sa-mi opreasca din salariu, direct casa la licitatie. Ce sa fac?

Postat in data: 14 iun., 2015

Raiffeisen Bank mi-a vandut creditul la firma de recuperare creante Kredyt Inkaso, care mi-a cerut sa platesc o suma mare. Ce pot sa fac?

Buna ziua, am o problema daca ma puteti ajuta: am avut un credit la Raiffeisen Bank si mi l-a vandut la Kredyt Inkaso. Dansii mi-o spus sa platesc 90 de milioane inainte si dupa ia o sa-mi faca o rata sa platesc, dar nu am avut aceasta suma si nu stiu ce o sa se intample. O sa ma dea in judecata? Va rog daca ma puteti ajuta, va multumesc.

Postat in data: 03 apr., 2015

Este normal ca cei de la firma de recuperare creante EOS sa-mi puna poprire pe toate conturile mele si ale sotiei mele si alocatia copiilor?

Postat in data: 30 mai, 2014

Daca suna cineva si spune ca e de la o firma de recuperare, ce fac?

Parintii mei au facut un imprumut la o banca in 2007, au platit rata pe luna vreo 3 ani, dupa care sediul bancii sa inchis din oras, mama fiind sigura ca a terminat achitarea bancii. Pana anul acesta nu am primit nici o sesizare, nimic. A sunat un domn la inceputul lunii spunand ca este de la o firma de recuperari si a spus ca figurez in baza lor cu aceeasi suma imprumutata si ia dat mamei 2 numere de cont sa depuna o suma. Nu am lasat-o sa depuna nici o suma. I-am trimis acelui domn chitantele ca am platit banca, dar a sunat iar si a spus sa depuna bani in contul respectiv ca sa nu ajunga la executare silita, ei nefacand socoteala la chitante. Ce sa fac? Sa depun bani in cont?

Postat in data: 20 ian., 2014