Etichete: restructurare credit

BNP Paribas (Cetelem) nu vrea sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac?
cetelem reclamatie biroul de credit

Am solicitat la BNP Paribas(Cetelem) restructurarea creditului-motiv supraindatorare si am primit un raspuns scurt „ca BNP Paribas Personal Finance (Cetelem), a anuntat sistarea activitatii de creditare in Romania si din pacate nu va putem ajuta cu solicitarea dumneavoastra.”

Exista vreo posibilitate de a obtine o rezolvare a acesteti situatii neplacute?Multumesc pentru ajutor!”

Postat in data: 23 apr., 2024

Ce trebuie sa fac daca nu mai pot sa platesc creditele la IFN-uri?

„Bună ziua, ma confrunt cu o situație, a ifn-urilor. Care deși aveam un grad mare de îndatorare cu BRD, mi sau acordat altele, le am luat în ideea sa achit din restante.

Ultimul de hora nici nu m-au sunat au trimis un mail cu o aprobare, nici nu mi am dat seama ca era un credit, am dat o sa deschid ce scria și defapt îmi aprobase un credit. De 1500 care ajuns în 2 luni 3000.eu nu pot plăti deoarece am poprire de la BRD. La fel și restul creditelor nu ma încadrăm legal la credit având unul la BRD mare.

Acum risc sa îmi pună toți poprire nu le mai pot plăti. Ce pot face în situația asta? Nu reușesc sa creditez nimic sa pot achita tot. Stau în chirie și am un copil în întreținere. Ce ma sfătuiți.”

Postat in data: 10 apr., 2024

Ferratum m-a supraindatorat si nu vrea sa-mi restructureze creditul! Ce pot sa fac?
ferratum linie de credit

„Acum doi ani am facut un credit la Ferratum bank .Acest credit a fost facut oarecun ilegal printr un broker .Am avut in acea perioada niste probleme cu copilul si imi trebuia 3000 de lei dar acest broker mi a spus ca el poate obtine 15 000 de lei de la Feratum .

I am spus ca este imposibil ca depasesc cu mult gradul de indatorare (eu la vremea aceea mai aveam o rata de 1300 de lei si un salariu de 2700 de lei net )ca nu as putea plati rata de 1671 ,dar el mi a spus ca dupa o luna o sa il refinantam pe 5 ani cu o rata mica Am acceptat pentru ca nu stiu cu cine a vorbit acolo pentru ca in 5 minute creditul era acordat eu doar completand un formular on line .

Dupa o luna cand i am zis sa facem refinantare mi a spus ca cei de la Ferratum nu mai fac refinantari si asa am ranas cu o rata f mare pentru capacitatile mele de plata (de aici am spus ca a fost acordat ilegal si nu s a respectat nornele BNR cu privire la gradul de indatorare )

Am reusit cu mare dificultate sa platesc 10 rate din 16 cat era in total la acest credit dupa care am avut niste problene de sanatate si eu si copilul .

Am incercat sa obtin de la cei de la Ferratun o reesalonare dar mi au spus ca nu se poate .Am fost plecat din tara cand am revenit am luat legatura telefonic cu creditorul si mi au spus ca acest credit nu maj este la ei ci la CreditExpress.”

Postat in data: 24 mart., 2024

Suma minima de plata la linia de credit este mai mare decat pensia! Ce pot sa fac?
credit prime reclamatie

Postat in data: 21 mart., 2024

La un credit de 1.700 lei de la Viva Credit am platit 13.000 lei si dobanzile tot cresc! Cum pot sa scap de el?
reclamatie linie de credit viva credit

„Bună ziua!

Vă rog foarte mult să mă îndrumați unde se mai pot face reclamații pentru ifn-uri!

Am achitat pentru un credit de 1700 lei împrumutați la Viva credit peste 13000 lei!

Într-adevăr am depus, am mai folosit!

Însă după calculele mele am depus 100% din valoarea împrumutată + aproape 50% peste, doar dobânzi!

În continuare vor 3200 lei, dobânzi plus ca în continuare dobânzile cresc!

Mulțumesc”

Postat in data: 06 mart., 2024

Credius nu vrea sa ma ajute sa platesc creditul, desi sunt supraindatorat. Ce pot sa fac?
credius credit abuziv

„Am trimis o solicitare la Credius pentru reesalonarea creditului luat cu depasirea gradului de indatorare, fiind acum in imposibilitatea de a mai plati ratele, pentru ca am mai multe imprumuturi la IFN-uri, dar am primit acest raspuns: „Va informam ca in acest moment Credius IFN SA nu acorda restructurari/reesalonari/amanari/refinantari ale creditelor. Din pacate nu putem da curs solicitarii dumneavoastra de restructurare a creditului.” Ce pot sa fac?”

Postat in data: 04 mart., 2024

Ocean Credit imi cere 8.000 de lei pentru un imprumut de 4.000 de lei! Ce pot sa fac?
ocean credit linie de credit dobanda

„Bună ziua!

Cei de la OCEAN CREDIT mi-au trimis un contract pe care din disperare l-am și semnat, însă de la o sumă de 4000 lei împrumutată, acum vor 8000 lei! Ce e de facut?”

Postat in data: 24 feb., 2024

Ce fac daca nu mai pot plati rata la banca, dupa divort?

„Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca ma puteti ajuta, cum pot proceda in urmatoarea situatie. Am divortat in urma cu aprox. 5 ani de fostul sot, respectiv tatal celor 3 copii .In urma divortului, copii au domiciliul stabilit la mine, custodie comuna, in apartamentul pe care avem credit prin programul „prima casa”, tatal fiind obligat la plata unei pensiii de 1/6 pentru fiecare copil in parte din minimul pe economie, deoarece dumnealui a declarat ca nu are venituri.

In timpul căsniciei, am deschis impreuna un service care era pe numele meu, pt ca am facut cerere pt a accesa fonduri europene, el nefiind eligibil din considerentul varstei. Din pacate nu ne-a fost acceptat, dar totusi service-ul a ramas in picioare pana azi, cu toate ca el castiga doar neoficial, deci 90% „la negru”, in acte, firma este pe minus, bineînțeles . Tot in timpul căsniciei, mama sa ne-a vandut un teren de 450 mp, teren care este situat in spatele curtii bunicilor sai si am mai achizitionat si 3 autoturisme+un cap de tir) .

In momentul divortului, nu am facut partajul, dar am stabilit de comun acord (doar verbal din păcate) ca eu nu vreau nimic decat ca apartamentul sa rămână copiilor, si noi sa plătim 50/50, iar restul poate sa ii rămâna lui, ca nu ma interesează nimic. Am platit ratele 50/50 doar 3 luni, iar mai apoi au inceput discutiile.. El imediat dupa divort si-a cumparat un apartament in alta parte.

Am reușit sa platesc din salariul meu micut ratele timp de 2 ani si jum. aprox., iar mai apoi nu am mai facut față cu cheltuielile, pentru ca el nu se ocupa deloc de copii, iar pensia alimentara imi dadea pana acum 2 luni 1000 lei pt toti (acum 1400, dupa muuuulte rugaminti, zile la rand ale copiilor) , 2 luni da, una nu, (astfel încât sa nu depaseasca termenul legal de 3 luni consecutive de neplată ) , si l-am înștiințat drept urmare. Din acel moment a mai platit el cateva luni, cu certuri, scandal, amenințări, m-a denigrat peste tot, inclusiv in fata copiilor.

De cateva luni, el nu a mai platit, iar eu efectiv nu am de unde, nu este rea vointa, nu vreau sa imi las copii pe drumuri, Doamne ferește,a vandut si apartamentul sau astfel incat banca sa nu ii puna sechestru pe acel imobil si si-a construit (fara sa ma înștiințeze macar) o casuta pe terenul pe care il detinem impreuna, el locuind acolo cu actuala sotie. Acum banca ma suna pe mine si ma ameninta cu executarea silita, iar eu mai am 4 credite de nevoi personale, tot din cauza ca nu mai faceam fata cheltuielilor. Ce ma sfatuiti sa fac? Va mulțumesc anticipat.”

Postat in data: 08 ian., 2024

Cum pot sa aman ratele la Unicredit?
Unicredit reclamatie

„Am un credit ipotecar la Unicredit Bank și vreau sa aman 3 luni ratele bancare. Care e procedura și ce demersuri sunt cele mai bune ptr a rezolva?”

Postat in data: 29 dec., 2023

Ce fac daca nu pot plati rata la creditul Unicredit?

Unicredit credit Prima Casa schimbare robor cu ircc
Ce fac daca nu pot plati rata la creditul Unicredit?
Unicredit credit Prima Casa schimbare robor cu ircc

Postat in data: 29 dec., 2023

Pot beneficia de legea falimentului personal, daca nu mai pot sa achit rata la banca?

„Buna seara,am un credit făcut la Raiffeisen,pe care nu îl mai pot achita, sunt in creștere copil,cum pot proceda, cunoașteți legea falimentului personal?pot „beneficia? mulțumesc”

Postat in data: 10 aug., 2023

Ce fac daca nu pot plati creditul la Hora Credit?

„Bună seara. Acum 3 luni am accesat un credit de la cei de la Hora credit. O mai făcusem și în trecut dar n am avut probleme cu plata lor. Acum la un credit de 2000 RON nu am putut face plata luna următoare din motive financiare. În 2 luni creditul ajunsese la aproximativ 5000.

M au sunat de câteva ori și le-am spus ca eu nu pot face plata acestei sume exagerate la care nici nu m am gândit ca va ajunge. Îmi cereau sa fac plăti parțiale de 1000 de RON pe luna dar asta însemna că luna viitoare ajungeam la aceiași suma. Acum 3, 4 zile am primit mesaj ca s a demarat procedura de executare silita….
Cred ca în prezent, la 3 luni de la accesarea creditului suma totala a ajuns la 7000.Ce pot face?”

Postat in data: 27 mai, 2023

Credius mi-a aprobat un credit, desi aveam multe datorii la alte IFN-uri si la banca. Ce pot sa fac?
credius-reclamatie

„In luna noiembrie 2022,am facut un credit la Credius care mi-a fost aprobat,desi la acel moment figuram cu credite la mai multe ifn-uri si cu un credit mare la BCR. Inca de la acea data am platit rata in valoare de 1200 lei la Credius in fiecare luna cu cateva zile intarziere,dar,nu am intarziat nicioadata 30 zile.

Cu toate acestea,Credius mi-a dat dosarul firmei Integral Collection si de atunci in fiecare luna cand depasesc cateva zile data de plata a ratei,aceasta firma ma suna si imi trimite mesaje cu amenintari ca daca nu platesc voi fi raportata la biroul de credite.Intr-adevar,am foarte multe ifn-uri de platit si un salariu lunar de 3500 lei si nu stiu cum o sa ma mai descurc,dar,m-am tot imprumutat ca sa nu ajung la biroul de credite.Ce pot sa fac referitor la imprumutul de la credius?…Multumesc..O zi buna va doresc..Sper sa aveti timp si sa imi raspundeti.”

Postat in data: 08 mai, 2023

Cum pot opri dobanda la Viva Credit, daca nu mai pot plati?

„Pot opri dobânda de la Viva credit ? Nu reușesc să mai rambursez decât dobânda mă simt dator pe viață la hoții ăștia ce pot face ?”

Postat in data: 05 mai, 2023

Ce fac cu creditul TBI Bank, daca am ramas fara loc de munca?

„Buna ziua, am facut un credit la TBI , din pacate dupa cateva luni de plata la zi a ratelor am ramas fara locul de munca, eu iam contactat si le am explicat problema, fata de acolo spunand ca i pare rau nu are ce sa faca ca tre sa platesc, pana la urma sa ajungem de comun acord sa platesc macar o suma mai mica din rata, problema este ca aproape in fiecare saptamana ma suna diferiti reprezentanti de la TBI pentru a imi spune sa platesc pentru evitarea dea a fi actionat in instanta, exista o solutie pentru a face ceva? sa scada dobanda sau sa prelungeasca termenu pentru a micsora rata? au vreo obligatie si ei ?
va multumesc”

Postat in data: 10 feb., 2023

Ce fac daca nu mai pot plati creditele la IFN-uri, din cauza dobanzilor prea mari?

Buna seara am făcut la mai multe IFN credite , și din motive personale acum nu le mai post achita dobânda a crescut foarte mult și banca mă silește sa le plătesc și nu am cum , ce as putea face?

Postat in data: 28 ian., 2023

Pot sa aman rata la credit, daca sunt in proces de divort si partaj?

„Am o problemă cu ratele Nu mai pot să plătesc o perioadă de timp ratele pentru că sint în proces de divorț și partaj cu fostul meu soț Ce pot face în acest caz ? Pot
amina ratele și pentru cit timp Astept răspunsul dumneavoastră Mulțumesc Cu stima”

Postat in data: 27 ian., 2023

Banca nu mi-a raspuns la cererea de restructurare a creditului si m-a raportat la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

Bună seara ! Am un credit și i am sunat pentru restructurarea creditului. Mi au spus că vor reveni cu telefon, dar n au făcut o. Am trimis mai multe mailuri și în final cineva din departamentul restructurări mi a trimis mai multe documente pe care le am completat și trimis pe data de 07.11.2022.

În data de 17.11.2022 am avut scadența și nu am plătit rata. Pe 18.11.2022 am fost sunată că nu am plătit rata. I am explicat situația persoanei care m a sunat și aceasta a spus că se va interesa și va reveni cu telefon, ceea ce nu s a întâmplat. Apoi au urmat mesaje cu raportarea catre Biroul de credit și azi (29.11.2022) am primit un mesaj de la recuperatori ( ICC recuperare ) .

Menționez că am toate documentele cerute și trimise către bancă, iar persoana care pare să fie specialist restrucurare nu mai răspunde la mailuri.Cerea de restructurare a fost făcută in urma diminuarii salariului, respectiv un spor de 25% si a supraindatorării. Vă rog să mă ajutați în demersul meu către banca. Mulțumesc!

Postat in data: 30 nov., 2022

Este legal sa mi se mai perceapă penalități, dacă creditul a fost declarat scadent anticipat?
hora credit stergere biroul de credit

Buna ziua. Am un credit la Hora Credit și sunt restant. Am primit înștiințare de la ei ca, creditul meu a fost declarat scadent anticipat și în continuare mi-i se vor calcula dobânzi penalizatoare în fiecare zi. Este legal sa mi-i se mai perceapă penalități dacă creditul a fost declarat scadent anticipat?
Multumesc frumos.

Postat in data: 19 nov., 2022

Ce fac daca am probleme cu plata creditului Easy Credit?

Am probleme cu plata creditului Easy Credit. Ce pot sa fac?

Postat in data: 30 oct., 2022