Etichete: salariu

Cum se calculeaza gradul de indatorare pentru refinantarea mai multor credite?

Cum as putea obtine un credit de refinantare cand toate bancile la care am apelat imi socoteste gradul de indatorire actual?? Deci am credite la care pe luna platesc 1200 de lei, si daca doresc refinantarea creditelor si ma incadrez cu un salar de 2500, daca la aceasta suma ma incadrez la 40000 de lei oare nu este f bine? As plati lunar 1000 de lei deci acopera rata si raman si cu 1500 de lei in mana. Nu inteleg ce inseamna creditul de refinantare. Va multumesc anticipat

Postat in data: 31 aug., 2019

Mi se opreste de doua ori din salariu, si la serviciu, si banca, de pe card. Ce pot sa fac?

Va scriu pentru ca am vazut ca ati rezolvat problemele altor persoane care au avut probleme cu popririle.

Eu sunt intr-o situatie asemanatoare. Mi se iau bani atat de la servici, cat si de banca BRD. Din salariul de 1200 de lei, mai primesc doar 370 de lei.
Am vazut ca este ilegal sa ti se retina mai mult de o treime din salariu.

Am vorbit la BRD, mi-au zis s a duc o hartie de la servici, dar problema inca nu s-a rezolvat.

De ce banca isi bate joc de mine? Ei nu vad ca deja mi se iau banii la servici? Mi-au zis ca daca au primit ordin de la executor, trebuie sa-l execute. Pe ei nu-i intereseaza, nu se preocupa de problemele noastre.

La fel si executorul. Am inteles ca a pus poprire pe toate conturile, a trimis si la servici, nu-l intereseaza ca mi se iau mai multi bani decat trebuie.

Ca sa nu mai vorbesc ca BRD a trimis creditul la executor desi le-am spus ca am o problema familiala, a murit tata, si nu am mai putut plati o perioada, le-am facut si o cerere de restructurare a creditului, dar care nu s-a pus in aplicare.

Spuneti-mi va rog ce se poate face?

Postat in data: 27 aug., 2019

Executorul mi-a pus poprire pe salariu si vrea sa-mi vanda si masina. E legal?

Va rog sa ma ajutati: am o poprire, mi-a venit pe salariu, dar la 15 zile am primit tot de la acelasi executor executare pe bunuri mobile, adica pe masina care este inscrisa pe numele meu cu adresa trimisa la serviciul de Inmatriculari pentru retinerea actelor masinii.

Ma intreb este legal cum procedeaza atita timp cat poprirea e facuta si se vireaza bani in contul respectiv? acesta doreste ca peste noapte sa achit debitul.

Va rog indrumati-ma unde pot sa merg sunt din Dolj iar executorul este din Craiova astept indrumari si sfaturi va rog va multumesc.

Postat in data: 30 mart., 2019

Este normal sa se opreasca prime sau ore suplimentare la o poprire?

Am o oprire pe salariu, de o firma de crean?e, mi se opreste 33,33% adica 1/3 din salariu, asa zic ei, dar mie mi se opreste si din prima de merit si orice suma intra pe cardul de salariu. Este normal sa se opreasca prime sau ore suplimentare?

Postat in data: 08 mart., 2019

E legal ca BRD sa-mi ia tot salariul de pe card, pentru o datorie?

Brd mi-a retinut tot salariul de pe card, si avansul si lichiditarea, pentru o datorie pe care am avut-o la descoperitul de cont, care s-a acumulat in timp la peste 4.000 de lei.

Cei de la banca mi-au spus ca pot sa-mi ia toti banii din cont, dar eu stiu ca in Codul muncii si Condul civil se prevede ca nu se poate lua tot salariul, ci doar o treime.

Va rog sa-mi spuneti daca e corect si legal cum a procedat banca si ce pot sa fac?

Postat in data: 31 ian., 2019

Poate banca sa imi ia tot salariul daca am doua popriri?

Buna, am deja o poprire din salar iar astazi am fost sa imi ridic banii de la bancomat si nu am reusit pt ca am fost instintat ieri ca mai am inca o poprire executorie. Poate banca sa imi ia toti banii si eu sa raman cu nimic?

Postat in data: 08 dec., 2018

Daca ING ma executa silit, imi poate executa si casa sau doar poprire pe salariu?

Am o datorie la ING de 12000 de lei urmeaza sa ma execute silit imi poate executa casa? sau doar poprpire pe salariu?

Postat in data: 16 oct., 2018

Daca se ajunge la executare silita, imi voi pierde una din proprietati sau imi vor pune poprire pe salariu?

Am un credit de nevoi personale de la Raiffaisen , mi-am pierdut locul de munca si nu am putut plati aproximativ 6 luni , am acumulat aproximativ 8000 lei restante , creditul total este de 55.000 lei , de luna aceasta m-am angajat si pot plati rata la zi si din urma cate ceva . Am 2 proprietati pe numele meu una in valoare de 10.000e si una in valoare de 40.000 e , daca se ajunge la executare silita imi voi pierde una din proprietati sau imi vor pune proprire pe salariu?

Postat in data: 01 oct., 2018

Ce pot sa fac daca mi se opreste de doua ori din salariu, si la serviciu si la banca?

Am doua popriri, la serviciu imi opreste 1/3 din salariu pt. un ex. si la banca din 1/2 din diferenta de bani virati in cont pt. celalalt ex. si eu mai raman cu 1/3 din tot salariu. Nu stiu ce sa mai fac. banca ma trimite la ex. , ex la banca dau vina unii pe altii si eu am de suferit avand si un salariu minim pe economie si un copil in intretinere. va rog sa ma ajutati, nu am email dar va pot lasa nr .de tel. din luna ianuarie ma chinui. va mul?umesc!

Postat in data: 28 mai, 2018

Este legal ca BRD sa-mi opreasca aproape 2/3 din salariu pentru datorii la BEJ?

Am 4 datorii. Pe data de 10 aprilie mi s-a virat salariul in cont la BRD si cand am deblocat contul nu aveam in cont din 1230 lei decat 540 lei, restul a fost retinut pentru datoriile la bej. Este legal sa se opreasca aproape 2/3 din salariu?

Postat in data: 13 apr., 2018

Unicredit vrea sa-mi mai ia o treime din salariu, desi am deja poprire pe jumatate. Ce pot sa fac?

Eu de 24 de luni am poprire pe jumatate din salariu…am avut card la San Paolo …mi’a fost blocat iar jumatatea de bani mi’au fost dati in mana de la servici. De doua luni mi’au facut card la Uni Credit Bank…o luna de zile am retras jumatatea de pe card…iar luna aceasta mi s’a blocat din nou. Am fost la ei sa’mi retrag jumatatea si mi s’a spus ca am o alta poprire la ei si ca trebuie neaparat sa imi traga o treime, asta fiind datorie la PROVIDENT. Ce pot sa fac?

Postat in data: 11 apr., 2018

Daca fiica mea a fost codebitor la credit, poate sa-i puna executare silita pe salariu?

Daca fiica mea a fost ca ajutor cu salariul la un credit de nevoi personale pentru mine, pot sa ii puna executare silita pe salariu? Ea atunci a fost copil de 18, acum este casatorita. Ce pot face?

Postat in data: 18 mart., 2018

BCR mi-a pus poprire pe tot salariul de pe card. E legal?

Am si eu o poprire pe salariul meu de 150 lei ..la vodafone am o datorie de 675 lei..iacum in ziua cand mi a intrat salariu adica ieri, azi am vazut ca nu mai am nimik pe card..scria asa sold disponibil -525lei si sold blocat 675 lei ..nu inteleg de ce mi s.a pus oprire pe tot salariul meu atat de mic

Postat in data: 16 mart., 2018

In cazul popririi pe salariu se pot retine indemnizatiile maternale si de hrana?

Buna seara ! In cazul popririi pe salariu se poate retine suma datorata din sumele incasate reprezentand indemnizatie de risc maternal? Dar din sumele cu titlu de indemnizatie de hrana? Va multumesc anticipat.

Postat in data: 10 mart., 2018

Oprirea pe salariu poate depasi rata creditului?

Buna ziua, oprirea pe salariu 1/3 poate depasi rata creditului ? Rata initiala la banca fiind 1000 lei si salariul poate depasi 3000 … imi poate opri executorul mai mult decat a fost rata la banca? Multumesc

Postat in data: 07 mart., 2018

Care e motivul pentru care bancile nu vor sa-mi acorde un credit?

Buna ziua domnul Vasile, am o intrebare daca ma puteti ajuta.

Am incercat la mai multe banci sa iau credit dar din pacate toate mi-au respins cererea cu toate ca nu am mai fost imprumutata la banci. Pot spune ca aici unde lucrez este primul meu loc de munca si am o vechime de 4 luni cu un salar destul de consistent aprox 3500ron.

Imi puteti spune va rog care ar fi motivul pentru care bancile nu vor sa imi acorde credit.multumesc !

Postat in data: 02 mart., 2018

Cine are intaietate la salariul meu: pensia alimentara sau creditorii bancari?

Am cateva popriri inca din 2007 , de atunci nemaiplatind nimic,(nu am bunuri de nici un fel pe numele meu).total suma popriri stabilite de instanta definitiv 128 000 lei. pana acum am lucrat la negru( fara forme legale). Am divortat la notar de comun acord eu luandu-mi angajamentul sa platesc 1000lei pensie alimentara.Am platit pana acum si sunt la zi.
De curand am un job in tara platit cu 2100lei.ma intereseaza cine va avea intaietate la salariul meu, pensia alimentara sau creditorii bancari?
Eu mai raman cu ceva din salariu?

Postat in data: 27 feb., 2018

Kruk imi ia prea multi bani din salariu! Ce pot sa fac?

Am mai multe datorii si cred ca-mi ia prea mult din salariul. Am 1400 salariul si imi ia 950 de lei. Eu vreau sa-mi achit datoriile, dar trebuie sa-mi ramana si mie bani de intretinere, am doi copii. Am vorbit cu Kruk si mi-a spus ca nu se poate sa-mi ia mai putin. Ce pot sa fac?

Postat in data: 23 feb., 2018

Poate sa se atinga de salariu daca am ramas 3 luni in urma la TBI?

Am ramas 3 luni in urma. am 1300 de lei datorie la TBI. mi-a zis sa platesc tot, daca nu intru in mana recuperatorilor. dar eu nu am nimic pe nume. acuma m-am angajat si primesc salariul la alta banca. poate sa se atinga de salariul? cum ar trebui sa procedez.??

Postat in data: 26 ian., 2018