Etichete: stergere

Ce motiv ar trebui invocat pentru a fi stearsa din Biroul de Credit?

Am facut o adresa catre CEC pentru stergerea datelor din biroul de credit, insa am primit raspuns negativ.

Ce motiv ar trebui invocat mai exact pentru a putea fi sters? Multumesc.

Postat in data: 09 dec., 2018

Cum pot fi stearsa din Biroul de Credit, daca s-a prescris creditul?

Cand pot fi stearsa din Biroul de Credit daca in iunie 2018 am decizie judecatoreasca definitiva precum creditul meu este prescris?

Postat in data: 15 oct., 2018

Cum pot fi sters din baza de date a Biroului de Credit pentru un card Cetelem?

Cetelem m-a raportat in baza de date cu rau platnici din Biroul de Credit, fara sa ma anunte, apoi a vandut datoria unei firme de recuperari.

Eu am intarziat cu plata ratei in jur de 15 zile pentru ca am avut un accident si am fost internat in spital. Cand am vrut apoi sa patesc restanta, nu am avut unde, pentru ca Cetelem a vandut creditul la recuperatori.

Pana la urma am platit datoria dar am ramas in baza de date. Cum pot fi sters de acolo?

Postat in data: 24 sept., 2018

Cum pot sa sterg singur si gratuit datele din Biroul de credit?

Am avut un card de credit la Raiffeisen si in 2009 m-am trezit ca datoria a fost trecuta la i firma de recuperare, Top Factoring. Am platit toata datoria, dar am ramas in Biroul de Credit. Cum se proceseaza ca sa ies di Biroul de Credit?

Postat in data: 11 sept., 2018

Care este procedura de stergere din Biroul de Credit?

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns cu privire la stergerea istoricului negativ din Biroul de Credit (BC).
In urma cu ceva timp am vrut sa accesez un credit de nevoi personale si m-am lovit de o problema. Inscriere in BC. Mentionez ca nu am stiut de aceaste problema si nici nu am fost instiintata in prealabil despre consecinte sau alte neplaceri produse de raportarea la BC.
Suma este achitata.
Ce as pute face si cum se procedeaza?

Postat in data: 03 aug., 2018

Pot cere BCR sa ma stearga din Biroul de Credit pentru ca nu m-a notificat inainte de raportare?

am avut un credit la BCR in 2011 l am achitat pana in ianuarie 2012 partial. a fost vandut creditul si am achitat suma recuperatorului in noiembrie 2015 . pot cere bancii care a facut raportarea respectiv BCR ului in biroul de credite sa imi stearga datele din BC pentru ca nu m a notificat ca voi fi raportat ?
multumesc!

Postat in data: 19 iul., 2018

Creditul se poate prescrie (se sterge) daca nu s.a mai achitat nimic bancii timp de 3 ani?

Am citit undeva ca exista o lege in care se precizeaza ca in cazul in care nu s.a mai achitat nimic bancii timp de 3 ani, creditul se prescrie.
Exista cumva o astfel de lege? Si daca da, ma puteti ajuta va rog cu informatii despre ea (numar, data)?

Postat in data: 09 sept., 2016