Tag Archives: timp

In cat timp ajunge un transfer de euro intre doua conturi din Romania?

In cat timp ajunge un transfer de euro (22.000 euro, nu stiu daca e mare sau mic), intre doua conturi din Romaniat
Am mers la banca in data de 26 .06.2019 specificand ca banii imi trebuiesc neaparat pe 28 si mi s-a spus ca nu e problema, probabil vor intra pe 27, siiigur pe 28 vor fi in cont.
Urmatoatea zi ma suna la 13.20 de la casierie, angajata, sa imi spuna ca nu au plecat banii pentru ca am completat un formular gresit, pe care mi-l daduse chiar dansa. Imi zice ca trebuie sa platesc taxa de urgenta, 30 E. Refuz, evident, nu era vina mea, eu am fost la timp la banca. Imi spune ca daca ajung pana in ora 14 la banca sa il refac, se rezolva si asa. Zbor de la job la banca , refac ordinul de plata si il introduce in sistem inainte de 14. Ii repet ca banii trebuie sa ajunga a doua zi cand semnez un contract si trebuie sa platesc o transa, nu e joaca. Imi spune ca urmareste situatia si ma suna a doua zi. Evident, nu ma suna, banii nu intra in jur de 12 cum a spus dansa. Sun eu. Imi spune ca verifica si ma suna ulterior. Nu ma suna. Sun eu dar nu imi mai raspunde. Sun de pe alt numar, imi raspunde, imi zice ca banii au plecat din cont si ca probabil urmeaza sa intre, ca ce ma impacientez atata la ora 14.30, colegii ei de la operare lucreaza pana la 18. La 16.30, banii nu erau. Merg la banca, cer sa vorbesc cu managerul de sucursala, ca nu e, ca e in concediu, ca nu au… In fine, ma preia o duduie, asculta povestea. Ii cer sa dea un telefon, sa faca ceva cumva sa urgenteze. Butoneza ceva la calculator, da un telefon si imi spune ca nu se poate. Ca banii in Euro au alt circuit, ca dureaza mai mult, ca sunt proceduri, ca luni (adica pe 1.07.2019). La care, duduia casiera care a gresit formularul si care ma chemase cu o zi inainte de la serviciu, pana in ora 14, si care imi croncanise in telefon mai devreme ca programul colegilor de la procesare e pana la 18, zice senina “pai si eu v-am spus ca dureaza 2-3 zile!” . Pe bunet Candt Pai, daca imi spunea din 26 treaba asta, mai veneam eu pe 28 sa fac scandalt Mai veneam pe 27 pana in ora 14 asa cum am fost chematat Mai insistam cu telefoane si vizite la banca daca nu-mi spunea dansa cu gura ei sa vin pe 27 pana in ora 14 ca se rezolva pana pe 28!t! Si in conditiile in care tu gresesti, in loc sa incerci sa rezolvi situatia, sau macar sa iti ceri scuze, minti managerul de fata cu mine, imi spui tu mie ca mi-ai zis ca dureaza 2-3 zile cand cu 2 ore inainte , la telefon mi-ai zis ca pana la 18 se proceseaza transferuri, ce sunt asa nerabdatoare, sa astept. Nu mai zic ca am picat de neserioasa in fata omului cu care am semnat contract la notar pentru cumpararea unei case, pe care l-am asigurat ca primeste prima transa in ziua aceea, si de la care ulterior a trebuit sa-mi cer scuze. De la banca, niciun fel de scuze, doar sictir! Atata am primit! S-a intamplat astazi, la BRD Pallady.
Intre timp, banii sunt in eter pe undeva, nici in contul de BRD, nici in contul de Reiffeisen, pana, teoretic luni 01.07.2019.

Cu cat timp inainte banca trebuie sa ma notifice ca ma raporteaza la CRC?

Am facut o linie de credit la ING pe firma, linie care anul trecut a fost transformata in credit pe 36 luni. din pacate am avut 3 luni intarziere de plata si mi-au reziliat contractul dandu mi 15 zile de achitare.

Din pacate este o clauza generala in contract in sensul ca ei spun, ca in cazul in care nu platim la data prevazuta in contract,
au dreptul sa rezilieze contractul.

Nu sunt de rea credinta incerc sa recuperez restantele dar nu pot sa mai fac nimic cu rezilierea.

Exista o prevedere in legislatie cu cat timp inainte tb sa ma notifice ca ma raporteaza la CRCt sau nu este ca si la BIROUL DE CREDITt

MULTUMESC
anticipat

Dupa cat timp se prescrie (sterge) datoria la un credit neplatit?

IN 2005 AM LUAT NISTE BUNURI IN RATE AM PLATIT O PERIOADA SI DUPA ACEEA NU AM MAI AVUT POSIBILITATEA SA RAMBURSEZ BANII DUPA CARE AM FOST ANUNTAT CA SUNT EXECUTAT DAR NU S-A INTAMPLAT NIMIC.

DUPA CAT TIMP SE PRESCRIE ACEASTA ACTIUNE. MULTUMESC ANTICIPAT.

In cat timp intra banii in contul meu Raiffeisen printr-un transfer online in regim de urgenta de la BT?

Buna ziua! O persoana mi-a facut transfer online in regim de urgenta din contul ei BT in al meu de la Raiffeisen vineri dupa ora 18. As dori sa stiu si eu cand intra banii in contul meu. MULTUMESC!