Ultimo Portfolio are dreptul sa ma execute silit daca nu era inregistrata la ANPC?

Am avut un credit restant la Provident. Dosarul a fost preluat de Ultimo Portofolio în iunie 2017 și trimis pt executare.

Am un cont la BT pt plata prestări servicii pe care mi s-a pus poprire.

Dosarul a ieșit din instanta Gherla în 22.03.2018.Firma Ultimo Portofolio este înregistrată la ANPC din 29.03.2018.

Aveau dreptul legal sa îmi înainteze dosarul în instanta pt executare și sa pună poprire pe cont, având în vedere ca toate acestea au fost făcute înainte de înregistrare?

Ultimo Portfolio - Debt Collection Agency

Ultimo Portfolio – Debt Collection Agency

Conform legii, incepand din 1 ianuarie 2017, firmele de recuperare creante sunt obligate sa se inregistreze la ANPC pentru a putea functiona.

Iata ce spune OUG 52 din 2016:

“Art. 128. — (1) începând cu data de 1 ianuarie 2017 vor putea să desfăşoare activitatea de recuperare creanţe, entităţile înregistrate de Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor.”

Trebuie insa sa verificati daca intr-adevar Ultimo Portolio nu a fost inregistrata la ANPC la data la care v-a executat pe dumneavoastra.

Conform informatiilor noastre, Ultimo Portfolio era inregistrata la ANPC in 20 septembrie 2017. (vezi aici detalii)

Va rog sa reveniti la mine daca nu reusiti sa rezolvati problema.

2 × 7 =