Un transfer in euro de la Idea Bank la Bancpost pentru refinantarea unui credit nu a ajuns nici astazi (marti), desi a fost efectuat vineri la ora 11,30. Cat dureaza un transfer in euro?

Am intrebat reprezentantii Idea Bank cat dureaza un transfer in euro, si iata ce ne-au raspuns:

Potrivit „Programului de procesare si decontare al tranzactiilor primite la ghiseu”, toate OP-urile in valuta (fara urgenta) primite de la clienti in ziua T pana in ora 17:00 vor fi procesate in aceeasi zi cu data valutei T+2.

Practic, orice client Idea::Bank care ordona o plata vineri printr-un cont Idea::Bank catre oricare banca din sistem, incepand cu ziua de marti dispune de banii sai in contul din banca la care i-a transferat.”

Asadar, ar trebui ca banii sa ajunga in contul Bancpost in cursul zilei de marti.

Va rog sa reveniti daca nu ati rezolvat problema sau daca aveti alte probleme cu banca.

Un comentariu la “Un transfer in euro de la Idea Bank la Bancpost nu a ajuns nici dupa 3 zile. Cat dureaza un transfer in valuta?

1. Carmen

Multumesc pentru raspuns.
    Banii au ajuns la Bancpost in cele din urma abia joi, am inteles ca din cauza crizei din Grecia.

− 1 = 3