Eu de 24 de luni am poprire pe jumatate din salariu...am avut card la San Paolo ...mi'a fost blocat iar jumatatea de bani mi'au fost dati in mana de la servici. De doua luni mi'au facut card la Uni Credit Bank...o luna de zile am retras jumatatea de pe card...iar luna aceasta mi s'a blocat din nou. Am fost la ei sa'mi retrag jumatatea si mi s'a spus ca am o alta poprire la ei si ca trebuie neaparat sa imi traga o treime, asta fiind datorie la PROVIDENT. Ce pot sa fac?

unicredit-poprire-card-salariu

unicredit-poprire-card-salariu

Solutia este sa luati de la serviciu o adeverinta privind retinerea unei jumatati din salariu pentru cele doua popriri, pe care sa o duceti la Unicredit, pentru ca banca sa nu va mai ia bani in plus pentru a treia datorie, la Provident.

Conform legii (Codul de procedura civila), din salariu se poate retine maxim jumatate, indiferent cate popriri ati avea.

Reveniti la mine daca nu reusiti sa rezolvati problema, pentru a va ajuta eu.

Vasile Pop-Coman

2 raspunsuri la “Unicredit vrea sa-mi mai ia o treime din salariu, desi am deja poprire pe jumatate. Ce pot sa fac?

1. petrache doina

Mama a facut un imprumut Provident de 1000 lei, a platit o perioada bine, dupa aceea a intarziat putin si acum de aproximativ 2 luni nici un agent nu mai trece pe la poarta ei (plata se face in rate saptamanale). Ce sa faca?
    PS Mama este pensionara si are 76 de ani.

1. admin Post author

Trebuie sa sune la Provident, la telefon 021 275 75 75, pentru a intreba cum poate sa plateasca ratele.
      Reveniti la mine daca sunt probleme.

3 × = 18