alpha bank credit reclamatie

„Am depus cerere scrisa la Alpha Bank „exact cum este cu legea OUG 19/2019” pt schimbare Robor in Ircc…

Dupa 3 sapt am primit telefon ca nu se poate ca este „Credit Prima Casa”…dar exista o varianta cu refinantare interna.

— Am intrebat ce acte am nevoie pt aceasta si mi-a zis „buletin si actele casei”…
— Am ajuns acolo si mi-a zis – „Nu ..tot dosarul va fii de la zero”

Nu inteleg de ce la alta banci se poate cu o cerere si un act aditional.
Eu daca doream totul de la zero = schimbam banca…

Ce sa fac?… Va multumesc”

Sfatul meu este sa cereti la Alpha Bank sa va trimita raspunsul in scris la cererea facuta pentru schimbarea ROBOR cu IRCC, pentru ca s-ar putea fie ca dumneavoastra sa nu fi inteles gresit ce v-au spus reprezentantii bancii, fie ca acestia sa va fi informat gresit.

Si Alpha Bank, ca si alte banci, ar trebui sa va accepte cererea de trecere la indicele IRCC, intrucat acest indice se aplica acum la toate creditele noi in lei cu dobanda variabila acordate de banci, inclusiv la cele Prima Casa (Noua Casa).

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul in scris de la Alpha Bank, in vederea rezolvarii problemei dumneavoastra privind trecerea de la ROBOR la IRCC la creditul Prima Casa.

4 raspunsuri la “Alpha Bank nu vrea sa-mi schimbe ROBOR cu IRCC la creditul Prima Casa! Ce sa fac?

1. Elena

Acum se aproba cererea de transfer de la Robor la Ircc si la Alpha Bank si pt creditele Prima Casa šŸ™‚

Am primit acceptarea pt cererea mea šŸ™‚

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Ma bucur ca s-a rezolvat.
      Trebuie sa va avertizeze, insa, ca si IRCC va creste in urmatoarele luni, pana aproape de nivelul ROBOR.
      De aceea, trebuie sa va faceti un calcul daca veti avea probleme cu plata ratei, iar daca anticipati ca veti avea dificultati, cereti bancii o solutie de rezolvare a problemei.

Alpha Bank nu v-a avertizat cu privire la aceasta problema?

Reveniti va rog la mine, pentru a-mi spune ce ati decis cu privire la perspectiva cresterii ratei.

2. Tbobocica

Si eu am facut aceeasi solicitare la Alpha Bank si raspunsul a fost ca la creditele de prima casa acordate inainte de 2019 nu se aplica. Raspunsul a venit in scris.
    Multumesc!

Dă-i un răspuns lui Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. CĆ¢mpurile obligatorii sunt marcate cu *

6 + = 10