Buna seara, am o problema am investit o suma de bani cu compania Mericks invest si acuma numi mai pot recuperam banii, tot spun ca sunt blocati in blockchain Oare ar fi o posibilitate sai recoper
Va Multumesc

Aceasta firma, Merricks Invest, nu este autorizata de Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF), ceea ce inseamna ca nu aveti dreptul sa fiti despagubit, daca va pierdeti banii.

Merricks Invest se afla din luna octombrie 2022 pe lista ASF, cu site-urile si firmele neautoritate in care nu este recomandabil sa va investiti banii. Lista actualizata o gasiti pe site-ul ASF.

SMART OASIS LLC (MERRICKS INVEST – https://merricksinvest.cc)

Entitatea SMART OASIS LLC (MERRICKS INVEST – https://merricksinvest.cc) nu este autorizată de Autoritatea de Supraveghere Financiară să presteze servicii și activități de investiții conform prevederilor Legii nr. 126/2018 privind pieţele de instrumente financiare.

Data publicării: 10-octombrie-22

ASF

Atentie la firmele de investitii straine, necunoscute!

Nu va sfatuiesc sa va investiti banii in site-uri necunoscute, care nu va ofera incredere si siguranta, mai ales cand este vorba de crypto (bitcoin) sau NFT, care sunt foarte riscante.

Si mai ales nu va sfatuiesc sa alegeti site-uri care nu sunt specializate in investitii financiare si implicit nu sunt autorizate de institutiile competente, precum Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF), cum sunt firmele de brokeraj (Tradeville, Admiral Markets, BT Capital Advisers, Prime Transactions etc.)

Conform informatiilor publicate de ASF (vezi foto mai jos), un semnal de alarma in cazul unui site de investitii este „lipsa prezentei fizice a entitatii”.

„Lipsa modalitatii de compensare a investitorilor” este un alt semnal de alarma pe care il putem identifica pe un site de investitii.

Avertisment ASF firme neautorizate

Sfatul ASF:

„Într-o astfel de situație, vă adresăm rugămintea de a contacta rapid Serviciul Monitorizare Activități Neautorizate și Petiții din cadrul Direcției Generale a S.I.I.F., utilizând Formularul tip II și adresa de e-mail Entitati.Neautorizate@asfromania.ro.
Dacă, după verificările recomandate anterior, nu ați obținut informații clare și complete privind entitatea care v-a contactat sau pe care intenționați sa o contactați, nu vă grăbiți să investiți bani prin acea platformă de tranzacționare online. Dacă totul sună prea bine ca să fie adevărat, probabil că vă aflați în fata unei înșelătorii (”Investment scams”)!

A.S.F. menționează că utilizarea unei entității neautorizate, nu vă da dreptul la despăgubiri prin Sistemul/Fondul de Compensare din România, așa că este puțin probabil să vă recuperați o parte din bani dacă lucrurile merg prost.” (Sursa: ASFRomania.ro)

Blocarea banilor in blockchain, o incercare de inselaciune

Daca vi s-a spus ca banii sunt blocati in blockchain este o tentativa de inselaciune, iar sfatul meu este sa nu mai platiti niciun ban, daca vi se promite deblocarea banilor, in schimbul unor taxe sau a unui avans.

Este o schema de frauda financiara clasica: iti dam bani, daca ne platesti mai intai o taxa sau un avans.

Sfatul meu: nu mai investiti niciun ban si raportati aceasta tentativa de frauda financiara la Politie, prin completarea unei plangeri online, pe site-ul Politiei Romane, la acest link:  https://www.politiaromana.ro/ro/petitii-online.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti nevoie de ajutor sau daca nu primit raspuns la reclamatia trimisa la Politie.

13 raspunsuri la “Am investit in bitcoin cu compania Merricks Invest si nu mai pot recupera banii, spun ca sunt blocati in blockchain. Ce pot sa fac?

1. Nelu

Bună ziua
    Am fost înșelat de merricksinvest.cc prin doua persoane, Liviu Vendereumer și Emily Luca (nume false).
    Inițial am fost pacalit de 250 euro când m.am înregistrat, promițându-mi câte.n stele…. era vineri 29 oct 2022 dacă nu ma înșel, Luni am fost contactat de marele broker Liviu Vendereumer și încerca să mai pun bani dar subtil,în fine,pe 4 noiembrie am.mai pus 1500 de euro prin Binance, pt ca mergea bursa bine și făceam bani era vineri, luni a încercat sa ma păcălească iar dar am zis ca nu mai am.Mai aveam dar aveam nevoie de bani ca la cum îmi promitea și vedeam cum fac bani pe forex băgam ca unul fără minte.in momentul asta am 8200 euro pe contul merricksinvest.cc câștigați prin forex.

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

„Entitatea SMART OASIS LLC (MERRICKS INVEST – https://merricksinvest.cc) nu este autorizată de Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) să presteze servicii și activități de investiții conform prevederilor Legii nr. 126/2018 privind pieţele de instrumente financiare”, conform anuntului publicat de ASF in data de 10 octombrie 2022.

Puteti sa verificati o platforma online (site) de investitii in criptomonede, precum bitcoin, daca este de incredere, pentru a nu pierde banii, la Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF), pe site-ul asfromania.ro, la acest link, in pagina cu lista autoritatilor neautorizate de ASF.

Aceste entitati neautorizate de ASF sunt nesigure pentru efectuarea de investitii, ceea ce inseamna ca nu veti putea fi despagubit in cazul unor probleme cu banii investiti.

De aceea, trebuie sa transmiteti o notificare către A.S.F. (Formularul tip I), în atenția Serviciului Monitorizare Activități Neautorizate și Petiții din cadrul Direcției Generale a S.I.I.F., la următoarea adresa de email: Entitati.Neautorizate@asfromania.ro.

Pe de alta parte, daca apreciati ca ati fost inselat de acei asa-zisi brokeri de investitii, puteti face o plangere la Politie, in vederea recuperarii banilor pierduti.

Probabil ca si in cazul dumneavoastra este vorba de o inselatorie cu criptomonede, motiv pentru care va sfatuiesc sa transmiteti o plangrere pentru frauda financiara la Politie, prin completarea unei plangeri online, pe site-ul Politiei Romane, la acest link: https://www.politiaromana.ro/ro/petitii-online.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile primite la reclamatiile trimise la ASF si la Politie.

1. adrian

am dat 1200 euro,calculat de ei in dolari.pt ca asa cereau,asa faceau ei schimbul,acum nici un nr de tel.al lor nu mai suna,sunt inchisi.

Dă-i un răspuns lui pie Anulează răspunsul

× 6 = 18