Am scos bani de pe un card in euro ING la un curs de schimb valutar foarte mare. Ce pot sa fac?

Buna ziua, am retras de pe cardul meu de euro o suma in euro in spania la un atm euronet worldwide, cardul fiind emis in Romania de Ing si este doar euro, si m-am trezit cu un asa zis schimb valutar din euro in lei si apoi iar in euro la un schimb valutar cu 11% mai mare, adica la 1000 euro mi-a facut un schimb valutar de 1140 euro, stiind ca am pus mere sa scot mere, am luat o asa teapa la o suma mare la retragere.,, inselatorie f grava. Vreau sa stiu daca legal pot face ceva. Va multumesc

Sigur ca puteti face ceva pentru a va recupera paguba. Trimiteti la ING o reclamatie in scris sau prin e-mail, in care sa le solicitati sa va ramburseze diferenta rezultata din schimbul valutar nefavorabil, dat fiind ca este foarte mare, de 11%, astfel ca ati pierdut 140 de euro.

De altfel, trebuie sa stiti ca ING are cel mai dezavantajos curs de schimb valutar leu/euro la platile cu cardul dintre toate bancile romanesti. Vedeti aici comparatia.

De asemenea, va sfatuiesc sa trimiteti aceeasi reclamatie si la Euronet.

Este posibil ca diferenta mare de curs valutar sa fi aparut si din cauza serviciului de schimb valutar de la ATM-ul Euronet, denumit „Dynamic Currency Conversion” (conversie valutara dinamica), catalogat drept un jaf de catre utilizatorii de carduri, intrucat are un cost foarte ridicat, care ofera un beneficiu minuscul, respectiv afisarea sumei de bani in moneda locala (euro, in cazul de fata) care va fi retrasa de pe cardul in lei, cand folosesti cardul in alta tara (Spania) pentru retragerea unei sume in euro. (vedeti detalii in acest articol)

Va rog sa reveniti la mine daca nu vi se rezolva problema, pentru a va ajuta.

9 × = 18