Care este procedura popririi conturilor la ING?

Ieri am primit dupa incasarea salariului, in jur de 2000 ron, o instintare din partea ING ca mi-au indisponibilizat suma din cont pentru un credit Cetelem de 3000 ron, suma pentru care sunt in discutii cu executorul pentru plata esalonat.

In momentul de fata eu figurez cu -1035 ron in cont, din cate stiu se poate opri maxim 1/3 din salariu, acesta fiind singurul venit ce imi asigura existenta.

Poate fi acesta un caz de abuz? Imi pot recupera macar o parte din salariu, mai putin cei 1/3 care se pot opri legal?
Care este procedura popririi conturilor?

ING Bank, credit, indemnizatie crestere copil

ING Bank, poprire cont, card

Reprezentantii ING mi-au furnizat urmatoarele informatii cu privire la procedura popririi conturilor:

– Clientii nu sunt anuntati in momentul cand ING Bank receptioneaza o poprire.

– Cei care trebuie sa-i someze privitor la infiintarea popririi si a faptului ca va fi deschisa o astfel de procedura este doar popritorul, organul de executare.

– ING Bank are calitate de tert poprit, fata de organul de executare si are obligatia legala, de a da curs solicitarii trimise de catre organul de executare.

Asadar, ING, ca de altfel si celelalte banci, e obligata sa va blocheze conturile fara sa va anunte, conform legii.

Ceea ce nu inseamna ca va poate lua toti banii reprezentand salariul.

Conform legii, se poate retine din salariu maxim o treime in cazul unei datorii si cel mult jumatate in cazul mai multor datorii.

Dupa ce banca retine procentul legal, dumneavoastra veti putea retrage de pe card restul banilor din salariu.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti nelamuriri sau daca doriti sa va ajut sa va rezolvati problema.

Vasile Pop-Coman

16 raspunsuri la “Care este procedura popririi conturilor la ING?

1. Baluta Daniel

Buna ziua.
    O poprire am si eu de 8.000 lei. Poprirea provine de cand am ramas fara job 3 luni si nu putut achita rata.
    Se poate face tot la ing o refinantare a popririi?

2. DANIELA TEODORA AMARITEI

Salariat la ADR, functionar public,am executari silite,imi opreste jumatate din venit/salar in
    fiecare luna.In contul meu de la ING. imi sunt virate restul de venit lunar.
    Un executor” are dreptul” sa ma execute de cate ori” vrea” cica „legea ii permite”:
    1.m-a executat la ADR( salar)
    2.m-a executat si pe contul- unde primesc restul de bani din care traiesc eu cu un minor.
    CARE ESTE „portita” sa ma apar de o dubla executare si un” ABUZ DE PUTERE”.
    CUM POT SA MA APAR DE ACESTI „EXECUTORI”, CE DOCUMENT,
    CE LEGE POATE APARA O MAMA CARE CRESTE SINGURA UN COPIL!

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Cu executorii nu va puteti intelege, pentru ca ei nu sunt sensibili la problemele oamenilor.

Sfatul meu este sa luati legatura cu banca sau IFN-ul care v-a executat silit, pentru a ajunge la un acord amiabil privind plata datoriei.

Cine v-a executat silit?

Reveniti va rog la mine daca aveti nevoie de ajutor pentru rezolvarea problemei.

3. Samson Maria

Buna seara soțul meu are o poprire dar pe salariu iar pe cardul ing scrie doar -21 lei, însă mai primește lunar din străinătate o sumă de bani (euro) și vreau să știu îi oprește banca sau poate sa scoată banii? Menționez că lui i se face poprirea in fiecare luna de către angajator, seara buna

4. Mirela

ING ul te trimite la executor. Fac un mare abuz din punctul meu de vedere, invocând legea. Eu am avut o tragere din cont neautorizată de către mine. Am sunat la ei sa o anuleze și nu au făcut nimic. După câteva zile de discuții cu cei care au făcut tragerea, ne-au returnat banii. Acum ING mi-a blocat toată suma și pentru un lucru clar care se vede din extras și cu sesizările mele ei ma trimit la executor. Le-am solicitat sa facă poprire pe 1/3 din valoare și sa îmi elibereze restul sumei, ca vreau sa închid contul la ei, la care mi-au spus ca o comisionează cu 15 lei. Ultima oară am stat mai bine de o săptămâna cu tot salariul blocat de ING pana am solicitat plata către executor. Politica lor lasă de dorit…tot ce sper e ca alții chiar sa aibe o politica mai buna ca m-am saturat sa tot stau cu banii blocati

5. alexandru

Azi prin mesaj ing banc mia comunicat ca pe contul meu mi-a fost instituita o poprire de un executor jud.Este un cont de credit.Intrebarea mea este cum pot achita rata lunara daca eu dispun doar de suma acesteia?Ma gandesc ca daca pun suma ratei lunare in acel cont, aceasta nu se duce in creditul contractat si dau de alte probleme.Ideea este ca romanii vor sa achite creditele dar intampina dificultati in situatia enuntata.Astept un raspuns din partea dvs.ms

6. Silvia

Si eu am aceeasi problema. Am o poprire pe cont si se vede clar ca salariul virat este de la o companie si nu de la o persoana fizica si mi ai trimis tot salariul spre executor. Urmând pe urma sa umblu pentru restituirea banilor dupa ce si au luat o treime din suma. Tot in aceeasi luna compania mi a virat 50% din salariu sa avem de sarbatori. Faza este ca nu am acces la cont,mi au zis ca este blocat pana la plătirea totala a popririi. Ce pot face? Menționez ca executorul le a trimis mail ca se face poprirea de la angajator si ca imi pot cere restul de banuti cu CI la sucursala . Doar ca ei zic ca nu mai au casierii.

7. Cristina Alexandrescu

Am o executare silita pentru un credit mai vechi, pentru care mi se popreste 1/3 din salariu. Creditul a fost contractat la ING Bank, in urma cu mai multi ani. A fost numit un executor judecatoresc, totul bine si frumos, poprirea merge in continuare, plata se face de catre angajator in contul executorului. DAR: la schimbarea locului de munca, banca mi-a blocat aproximativ 3000 de lei, desi eu notificasem in prealabil executorul despre schimbarea locului de munca. Poprirea s-a facut astfel atat de executor, care a incasat suma de la angajator, cat si de catre banca, care mi-a tras banii din cont. Azi am incasat taxa auto. Surpriza: mi-a inghitit-o banca integral. S-a ajuns la suma de aproape 6000 de lei, blocati de banca.
    La nivel teoretic, executorul ar trebui sa incaseze in numele meu intreaga valoare a creditului, conform sentintei + onorariul care i se cuvine.

Intrebarea mea este: ce se intampla cu suma de 6000 de lei incasata de ING din conturile mele?

Practic, in acest moment, obligatia de plata este executata silit atat de executorul judecatoresc, cat si de banca.

Multumesc!

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Trebuie sa faceti o reclamatie la ING, in care sa solicitati rambursarea sumelor retinute in plus pentru poprire, bani care au fost opriti deja de angajator. Conform legii, se poate opri cel mult o treime din salariu. Daca banca a gresit si a retinut mai mult din salariu, atunci trebuie sa va dea banii inapoi.

8. Tutor Laszlo

Buna, se poate pune proprire pe Indemnizatie si alocatie? Deoarece contul unde iau indemnizatia a fost blocata si nu am putut scoate nici un leu din alocatie si indemnizatie.

1. admin Post author

Nu se poate pune poprire nici pe alocatie, nici pe indemnizatia pentru copil.
      Faceti o reclamatie la ING in care sa le cereti sa va dea banii retinuti ilegal.

Reveniti la mine daca aveti nevoie de ajutorul meu.

Dă-i un răspuns lui Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Anulează răspunsul

6 × = 12