Cat dureaza refinantarea unui credit?

refinantare credit banca transilvania

„Va salut. Am facut o refinantare a unui credit de nevoi personale de la ING,urmand a fi refinantat de Banca Transilvania. S-a facut refinantarea, s-a facut inchiderea contului, insa acum Banca Transilvania spune ca trebuie sa primeasca un e-mail din partea ING, iar dupa aceea pot primi banii suplimentari.

Dupa o lunga asteptare,mi se pare o taraganeala, o rea voință. Vi se pare normal? Va multumesc.”

Banca Transilvania intarzie sa va vireze banii suplimentari aferenti refinantarii pentru ca nu a finalizat procedura legala finalizarii acestui proces, mai exact nu a primit de la banca ING confirmarea inchiderii creditului vechi.

De aceea, daca se mai intarzie aprobarea refinantarii si virarea banilor, sfatul meu este sa luati legatura cu ING, pentru a intreba daca a transmis la Banca Transilvania confirmarea inchiderii contului aferent creditului refinantat.

Va rog sa reveniti la mine pentru a-mi spune daca ati rezolvat problema refinantarii creditului de la ING la Banca Transilvania.

4 raspunsuri la “Cat dureaza refinantarea unui credit?

1. Thinea

Buna ziua, am mers miercuri 13.07.2022 la ing pt refinanțare credit ing + un ifn. Transferul pentru închiderea creditului la ifn este de atunci tot in așteptare, iar datoria mea către ei creste in continuare cu fiecare zi. Am sunat atat la ifn cat si la ing pt a afla de ce dureaza atat de mult sa se finalizeze transferul si ma trimit de la unii la altii. Este normal ca nici dupa 4 zile lucrătoare ( 6 in total) sa nu se finalizeze acest transfer si închiderea creditului la ifn ? multumesc mult !

2. car

Va multumesc mult pentru sfaturi! Am fost la ING, unde mi s-a spus ca nu exista o astfel de metodă, de a trimite email. Am primit, in schimb, o
    inchidere de credit …pe hârtie, spunand ca este arhisuficient pentru a finaliza refinantarea intre cele două bănci.

× 2 = 4