Cât durează un transfer bancar între BCR și ING?

Bună ziua , cât durează transfer bancar între BCR și ING ? Am făcut transfer la ora 12:30

Durata transferului depinde de:

• modul de efectuare: online sau la ghiseu
  • tipul transferului: clasic sau instant

Transferurile instant se fac in cateva secunde, indiferent de zi sau ora, intre bancile care permit aceste transferuri: BCR, Banca Transilvania, CEC Bank, Libra Bank, Patria Bank si Vista Bank.

Pentru ca ING nu accepta transferuri instant, ci doar BCR, un astfel de transfer BCR-ING nu este posibil.

Transferurile normale dureaza de la cateva ore pana la maxim o zi, in functie de ora la care au fost realizate si canalul de comunicare: ghiseu sau online.

In cazul dumneavoastra, daca plata ati facut-o la ora 12,30, la ghiseul BCR, transferul dureaza o zi, ceea ce inseamna ca banii ajung abia maine.

Daca ati facut transferul online, prin aplicatia George a BCR, banii vor ajunge in cursul zilei de astazi.

Iata orele limita de procesare a transferurilor interbancare (dintre doua banci diferite), in cazul BCR:

• Plăţi în lei interbancare domestice, de mică valoare (50.000 lei)
  • – Ghiseu:
  • ≤ 11:00: debitare cont plătitor şi creditare cont beneficiar în aceeaşi zi lucrătoare
  • 11:00-17:00: debitare cont plătitor în aceeaşi zi, creditare cont beneficiar în următoarea zi lucrătoare
  • – Internet, Mobile şi Phone Banking BCR
  • ≤ 14:30: debitare cont plătitor şi creditare cont beneficiar în aceeaşi zi lucrătoare
  • >14:30: debitare cont plătitor în aceeaşi zi lucrătoare, creditare cont beneficiar în următoarea zi lucrătoare

Vezi aici informatiile privind toate tipurile de transferuri prin BCR

Va rog sa reveniti la mine, daca aveti probleme cu transferul BCR.

Vasile Pop-Coman

8 raspunsuri la “Cât durează un transfer bancar între BCR și ING?

1. Sergiu

Sâmbătă un prieten mi-a transferat o sumă de bani. El are cont la BCR și eu am cont la ING. Eu am înțeles că trebuie să aștept 3 zile lucrătoare până primesc banii dar azi este deja a-4-a zi și nu am primit încă banii. Persoana care mi-a trimis banii a fost sunat de cei de la BCR ca să comfirme transferul și la confirmat. Banii au fost trimiși prin IBAN. În cazul acesta cât timp trebuie să mai aștept până îi primesc ? Chiar nu înțeleg ce se întânplă.

Un transfer interbancar de la BCR la ING se face in maxim 2 zile, deci banii ar fi trebuit sa intre in cont luni.

Daca banii nu au intrat nici dupa 4 zile, inseamna ca e o problema, asadar trebuie sa luati legatura cu banca.

Dă-i un răspuns lui aura Anulează răspunsul

9 − 8 =