Cat dureaza un transfer in euro de la o banca din Franta la o banca in Romania?

Aveti idee cat dureaza un transfer interbancar de la o banca din Franta in Romania la Raiffeisen? Plata se face in Euro.

Daca e o plata in euro, atunci normele SEPA impun o limita de timp de maxim 2 zile pentru a ajunge banii la Raiffeisen.

Un transfer interbancar intre doua banci din Uniunea Europeana trebuie sa dureze maxim 2 zile, conform prevederilor Directivei de plati in vigoare inclusiv in Romania (Ordonanta OUG 113/2009 care transpune in legislatia nationala Directiva Parlamentului European nr.2007/64/CE privind serviciile de plata, in vigoare din 1 noiembrie 2009). Chiar daca este vorba de alta valuta decat euro.

Va rog sa reveniti la mine, sa-mi spuneti daca au ajuns sau nu banii.

5 raspunsuri la “Cat dureaza un transfer in euro de la o banca din Franta la o banca in Romania?

1. Camelia

Bună ziua ! De o luna de zile și ceva aștept să intre o anumită suma de bani din Franța în România. De fiecare data vin cu tot felul de scuze și bani nu ajung sa fie virați in contul din România.Daca trimiți o sumă de bani mai mare prin bancă și trece de control și de absolut tot ceea ce înseamnă că toate formele legale au fost îndeplinite cu succes,de ce trebuie sa aștept atâta timp și ce trebuie sa fac pentru a vedea dacă ceva este ineregula.Multumesc și va doresc o zi liniștită

1. Camelia

Caisse d’Epargne Rhône Alpes este numele băncii din Franța .Motivele sunt ,că nu le merge sistemul,că au fost trimiși în banca din România,dar nu sa primit nimic in contul din România.Ca Intr o săptămână ajung,apoi că în următoarele zile ajung și tot așa. Ce trebuie sa verific sau care sunt pașii pe care trebuie sa i fac pentru a desluși acest mister.Multumesc

2. Tugmeanu Mihai

Am incercat sa fac un credit la bnp paribas Franta ,mi s a zis ca banii vor fi transferati prin virament si trebuie sa platesc 200 euro taxa de transfer
    Exista aceasta taxa ,sau este atat de mare ,nici nu stiu daca voi platii acesti bani voi primii creditul ,se poate verifica undeva sau vorbii cu cineva ?

+ 6 = 14