Cat se poate opri din pensie daca am poprire?

Daca am o pensie de 1.000 de lei si doua popriri pentru doua datorii la doua banci, cat mi se poate opri lunar?

Conform art.729 din Codul de procedura civila,

Cum salariul minim net pe economie este in jur de 1.000 de lei, poprirea se poate pune doar pe sumele de bani de peste 500 de lei.

Asadar, dumneavoastra vi se poate pune poprire doar pe suma de 500 de lei si vi se poate retine din acesti bani maxim 33%, adica 165 de lei, daca aveti o singura datorie si cel mult jumatate, adica 250 de lei lei, daca aveti doua sau mai multe datorii.

Va rog sa reveniti la mine daca doriti informatii suplimentare sau aveti probleme cu executarea silta.

67 raspunsuri la “Cat se poate opri din pensie daca am poprire?

1. Dumitrache Melania

Eu nu am pensie de urmaș doar cei 2 copii ai mei
    Însumând 2000 lei
    Se poate reține din această pensie?
    Și ce sumă
    Dar are dreptul Banca să intre pe pensia de urmaș ai celor 2copii?
    Dacă este poprirea în sumă de 700lei
    Ce trebuie să fac în continuare să opresc reținerea
    Mulțumesc pentru înțelegere

2. Rafai Ana

Bună seara tatălui meu sa făcut o proprire pe pensie de 750ron și an încercat sa negociez cu cei de la firma kruk cerere a fost refuzata ce ar trebui sa fac în acest caz miau spus sa depun în contul unui executor Radu Crisan nu am mai trecut prin situați de genul acesta și nu cum sa procedez
    Va multumes!

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Daca se face poprire, i se poate lua maxim o treime din pensie, in fiecare luna, adica 430 de lei.

Sfatul meu este sa nu astepte sa i se faca poprire pe pensie, pentru ca va trebui sa plateasca si cheltuielile cu executarea silita, care sunt mari.

Sa ia legatura cu banca, pentru gasirea unei solutii de achitare a datoriei.

3. VALCU ELENA

Ma numesc V E sunt din Constanța. Soțul are pensie 1500 lei și tot pe cuponul de pensie are o sumă fixă de 1269 lei indemnizație pentru însoțitor. Are poprire de la 2 bănci și i-a pus poprire 50% din pensie Este corect? El are însoțitor pentru ca are și demență iar banii nu ajung.Va rog sa-mi spuneți dacă așa este bine.Multumesc anticipat.

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

In cazul sotului dumneavoastra, care are o pensie mai mica decat salariul minim net pe economie, de 1.524 lei in prezent, precum si o indemnizatie pentru insotitor, se aplica urmatoarele prevederi legale:

1. Codul de procedura civila spune ca poprirea trebuie calculata doar pe ceea ce depaseste jumatate din salariul minim net pe economie: “veniturile din munca sau orice alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia, in cazul in care sunt mai mici decat cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmarite numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum.”

In prezent, salariul minim pe economie este 1.524 de lei, ceea ce inseamna ca se poate pune poprire doar pe suma de 762 de lei. Daca aveti doua popriri si vi se retine jumatate de venituri, atunci vi se poate retine doar jumatate din 762 de lei, adica 381 de lei.

2. Tot Codul de procedura civila spune ca nu se poate pune poprire pe indemnizatia de insotitor: “alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.” (vezi aici alte detalii privind procedura popririi)

In concluzie, sotului dumneavoastra i se poate retine in prezent suma de maxim 381 de lei din pensie.

Daca nu va ajung banii pentru traiul zilnic, dupa retinerea acestei sume, iata ce trebuie sa faceti:

Luati legatura cu creditorul (banca, IFN, firma de recuperare creante etc.) in vederea incheierii unui angajament de plata, pentru a plati o suma mai mica decat cea prevazuta de lege (o treime din salariu pentru o poprire sau maxim jumatate din salariu pentru mai multe popriri).

Va rog sa reveniti la mine daca aveti nevoie de ajutor pentru rezolvarea problemei cu poprirea sotului.

2. Kovacs Gavril

Am o pensie de boală de 2935 lei. Am din această lună 2 proprii pe pensie de 1441 lei. Este legal să mi se oprească jumătate din pensia de boală? Mulțumesc. Și unde pot sa mă adresez cu întrebări?

4. Abutoaiei Ana

Am pensia de varsta 1470 lei aveam o poprire de la administratia fininciara si casa de pensii imi vireaza in cont 50% ( nu inteleg de ce pentru ca ar fi trebuit pentru o poprire sa fie 30%) din luna decembrie am obtinut inca o pensie de urmas de veteran de razboi de 1316 lei dar recent am mai primit o poprire deci sunt doua conform legii 50% concret in luna ianuarie casa de pensii imi vireaza 1316 pensia speciala si 834 lei pensia normala pentru ca 50% vireaza direct la admin financiare.Banca imi opreste 50%din veniturile care au intrat desi pensia normala a fost injumatatita de casa de pensii Este corect? Ce trebuie sa fac? Mentionez ca de a doua poprire nu stiu nimic nu am fost instiintata doar ca am sunat eu la banca sa intreb de ce nu pot sa imi folosesc toti banii care mi-au fost virati va rog sa ma sfatuiti cui sa ma adresez .Va multumesc cu respect

5. Gheorghedorin@yahoo.com

Bună ziua am si eu o I trebuie eu am făcut o rata la credius și acum sa strâns ceva datori și mi sa pus în executare silita se poate să-mi oprească pensia care o am.la.posta a. Pensie de handicap și de stat

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Da, vi se poate retine 33% din pensie pentru achitarea datoriei la Credius, plus cheltuielile cu executarea.

De aceea, va sfatuiesc sa luati legatura cu Credius si sa semnati un acord amiabil de plata a datoriei, pentru a scapa de executarea silita.

6. Scarlat Lili

Buna ziua am.si eu o intrebare la dvs daca ma.puteti ajuta.
    Am o pensie de 800 lei am 65 de ani si am 2 banci care nu le mai pot plăti am niste probleme personale…
    Cat imi poate opri din pensie .

7. CURITEANU IOAN.

IOAN, AM O PENSIE DE 809 LEI,AM PRIMIT DE DOUA ZILE ACTELE DE EXECUTARE SILITA SI INCHEIEREA JUDECATORIEI, FARA CALE DE ATAC,TOTUSI CHIAR NU EXISTA O CALE DE ATAC?SI DACA EXISTA CARE POATE FI. ARE SENS SA FAC CONTESTATIE LA EXECUTARE ,MA AVANTAJEAZA CU CEVA,MAI ALES CA SUNT SI CEVA COSTURI DELOC NEGLIJABILE LA PENSIA MEA DE 809 LEI. CARE ESTE SUMA DE BANI CE SE POATE POPRI DIN 809 LEI. VA MULTUMESC PTR RASPUNS.

1. Ion verona

Buna ziua ce trebuie sa dac am pensie pe xaz de boala trebuia sami intre 35,650 si miau pus proprire imi arata pe aplicatia dela banca ca am proprire de 46,357 si vad cau oprit totii bani ce trebuie sa fac va multumesc

8. Nedelea

Buna, am o pensie de invaliditate 1300 și o indemnizație de însoțitor 1550, am doua propriri. Cat poate sa oprească banca?

9. Boja Melania

Buna seara! Am si eo o intrebare. Am pensie 2522 ron si am primit 1233? Este corect? Am niste cheltuieli de judecata nelegale. Nu am primit nici un document care sa mi spuna despre ce este vorba. Este corect?

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Daca vi s-a luat jumatate din pensie, inseamna ca aveti 2 sau mai multe executari silite, caz in care legea permite acest lucru.

Trebuie sa intrebati la Casa de pensii sau la banca, daca primiti pensia pe card, in baza caror documente vi s-a luat din pensie.

10. Georgeta

Bună ziua . Eu am o pensie de 835 lei și am poprire de 35 lei începând cu luna aceasta Este corect cât mi-au oprit??? .Eu știu ca în noiembrie 2020 guvernul a dat o lege ca pe nicio pensie sa nu se facă popriri pana pe 25 decembrie 2020.Vă mulțumesc . Multă sănătate!

11. Mihai

Buna ziua, am pensia de 800 de ron, pensionata datorita varstei, nu detin bunuri sau casa, si sunt amenintata de Kruk ca vor veni cu politia in locatia unde am adresa de pe buletin. Nu mai locuiesc acolo, pot sa imi puna poprire pe pensie?

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Stimata doamna, Kruk nu ar trebui sa va puna poprire pe o pensie atat de mica. Iar amenintarile cu politia sunt ilegale.

De aceea, va sfatuiesc sa faceti o reclamatie la Kruk, dupa care sa-mi spuneti ce raspuns ati primit, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

1. Mihai

Am incercat sa ajung la o intelegere cu ei, le-am oferit 200 de Ron lunar, nu imi permit sa pun mai mult iar raspunsul lor a fost acesta: „Raspunsul din partea departamentului juridic este ca pentru a vi se putea aproba un acord de plata, avand in vedere cuantumul creantei, va trebui sa achitati o rata de 300 RON.” Le-am raspuns si eu inapoi ca nu imi pot permite atat de mult avand in vedere ca nu detin locuinta sau alte bunuri. Ce ma sfatuiti sa fac mai departe?

12. Vidican Livia

Am o pensie de 1292 ron.Am avut o problema cu politia de frontirera am fost depistata „MARE CONTRABANDISTA”la varsta mea de 69 de ani cu trei(trei)cartuse de tigari netimbrate pentru uz personal si am fost amendata cu suma de 25000 ron.Si acuma din pensia asta si asa mica imi este retinut lunar 619 ron.Ma intreb din ce mai traiesc eu?

1. Marian

Bună ziua,
        Deci se poate pune poprire pe 33 % din pensie, și nu 33% din (pensie – 50% din salariu minim). ???

13. valentin balteanu

Soția mea este îngrijitor personal pentru soacra mea, persoana cu handicap gradul 1 și primește un salariu de 1.300 lei pe lună. Ce sumă îi poate retine lunar banca prin executorul judecătoresc ? Dar dacă sunt doua bănci care au instituit poprire pe venituri ? Va mulțumesc pentru amabilitate !

14. Stana Tudor

Buna ziua.Am o pensie pe caz de boala de 750 lei si acum depășind varsta de 65 ani voi avea o pensie de varsta care oricum nu va fi mai mare.Incasez pe care pensia de la BRD si in fiecare luna mi se opreste jumate din pensie ptru propriei făcute de 3 executorie judecătorești.Nu cred ca este corect si chiar si acum in aceasta perioada neagră. Va rog cine raspunde ptru corectarea acestei situații si ce pot întreprinde ptru a corecta acest lucru.Va multumesc anticipat

15. Alin

Buna ziua.

Tatal meu primeste o pensie de 1,371 lei din care pana luna trecuta sa tras 180 de lei pentru ANAF Mures.
    Pe luna de Aprilie sa tras 457 de lei si a primit in mana 914 lei.
    Ce se poate face in ancest caz ca tatal meu nusi mai permite mancare dupa plata facturilor si a chiriei ?

Alin

16. TEODORESCU DUMITRU

BUNA ZIUA. SUNT PENSIONAR AM PENSIE DE 18.180 LEI . CARE ESTE SUMA MAXIMĂ PENTRU DOUA POPRIRI ?
    VA MULTUMESC . O ZI FRUMOASA.

17. Banu Traian Mihai

revon cu precizarea ca am ca venit doar opensie minim garantata pe caz de boala de 700 de lei si una de 300 de lei pentru handicap, pot sa imi opreasca ceva?si cat?
    va multumesc inca odata pentru rabdare, nu am vrut sa fiu prea insistent

18. Banu Traian Mihai

sunt bolnav , paralizat pe partea stinga in urma unui atac cerebral suferit acum 2 ani, am primit o hartie de un executor( nu se precizeaza ca fiind instintare etc etc) catre mine simplu,prin care ma invita la o adresa a biroului , eu neputindu-ma deplasa decat foarte greu,in care mi se cere plata unei sume de2000si ceva de lei , in caz de neplata va continua executarea la adresa unde eu stau doar in gazda,
    intrebarea mea este , ce pot sa imi faca? Repet eu stau doar in gazda unde ei spun ca vin, nu am bunuri de nici un fel la acest domiciliu facut doar pentru a ma putea angaja la un loc de munca in trecut cind eram sanatos
    Va multumesc anticipat pentru eventualul raspuns .
    cu stima si respect Banu Traian Mihai

19. Dan Dagros

Un executor judecatoresc raspunde in fata legii pentru abuzurile pe care le comite .Abuzuri in forma continuata

1. admin Post author

Sigur ca raspunde in fata legii. Toti suntem egali in fata legii.
      Sfatul meu e sa depuneti o reclamatie la adresa executorului, daca apreciati ca acesta a comis abuzuri.

Reveniti va rog la mine pentru ajutor.

20. Va rog am pensie de 1053 lei pe sept 2019 si mi s-a retinut 284 lei, va rog sa-mi spuneti daca este corect sau nu.

am pensie 1053 lei mi se retine 284 lei este corect sau nu?

1. admin Post author

Pensia dumneavoastra este mai mica decat salariul minim net pe economie, care este 1.263 lei, asadar, conform Codului de procedura civila, vi se poate retine maxim 208 lei, adica o treime din ceea ce depaseste jumatate din salariul minim, respectiv 631 lei, daca aveti o singura poprire, si maxim 315 lei daca aveti doua popriri.

Asadar, daca vi se retin 284 de lei, este ilegal, suma maxima este 208 lei.

De aceea, va sfatuiesc sa faceti o reclamatie la banca sau la firma de recuperare care v-a pus poprire.

Reveniti va rog la mine sa-mi spuneti ce raspuns ati primit la reclamatie.

21. Daniela Ciucilovici

Buna ziua , pensia pe care urmeaza sa o primesc va fi de 1700lei . Am popriri de la mai multe banci . Va tog sa mi spuneti ce drepturi am , cat voi primi . Multumesc .

Dă-i un răspuns lui Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Anulează răspunsul

7 + 6 =