card de credit

Am luat un imprumut pe cardul Axi Finance IFN si dupa 4 ani sunt executata silit. Ce pot sa fac?
axi-card-credit-reclamatie

Buna ziua. In 2018 am luat un imprumut de la Axi Finance. Mai bine spus era un card cu 1000 lei. Am achitat din ea dar nu toata suma. Dupa atatia ani am primit o somatie de la un executoriu judecatoresc ca am de platit 2323lei. Eu stiu ca dupa 3 ani se prescriu datoriile. De la Axi nu am primit somatie. In ianuarie am primit o scrisoare dr la Kruk in leg.cu datoria. Dar de atunci a trecut un an, de ce nu mi au pus ei proprire pe salariu. Au asteptat un an si acum in loc de 1100 platesc 2300.
Astept raspunsul dv. Va multumesc!

Postat in data: 17 mart., 2022

Banca Transilvania app BT Pay does accept maestro or visa debit cards?
bt pay aplicatie

Yesterday at arcade café Bucharest two ING.BE maestro cards and a Bank of Valletta visa debit card were not accepted „transactie nepermisa”

A visa credit card was eventually accepted.

Does babk transylvania not accept maestro or visa debit cards?

Postat in data: 05 mart., 2022

Vreau sa inchid cardul Avantaj, dar nu mai e nicio sucursala. Cum procedez?
card avantaj inchidere

Buna ziua! As dori sa-mi inchid cardul Avantaj si cum in tot judetul Valcea nu mai aveti nici o sucursala,va rog sa-mi spuneti cum sa procedez, CA-MI ESTE IMPOSIBIL SA AJUNG IN VREO ALTA SUCURSALA DIN ALT JUDET!

Sunt posesoarea unui CARD AVANTAJ, a carei data de expirare a fost 12/2019, Intrucat in judetul Valcea nu mai aveti sucursala unde sa pot solicita eliberarea unui nou card, ma vad nevoita sa solicit inchiderea efectiva a contului, pt a evita plata comisionului de administrare cont, plata nejustificata atata timp cat nu pot folosi cardul.

Multumesc, o zi frumoasa!

Postat in data: 04 mart., 2022

Angajatii Cetelem mi-au luat banii de pe card, apoi m-au trimis la Kruk. Ce pot sa fac?

Am fost pe data de 16 iunie ora 9 la Cetelem și avem de platit 419 și mea cerut cardul și l-am dat nu stiu cea facut m-am dus la bancă sa scot bani cind am venit pe la ora zece și un sfert avem de plată 4190 și era alta casieră î mai tîrziu am făcut o rată cu timpul mea trimis un card nou si am sunat la cetelem să-mi spună codul si mea zis să trimit datele personale si le am trimis nu am inteles și am sunat dino și mea răspuns un domn si mea zis că am făcut o tranzacție pe care nu am facut

Acum mea trimis de la kruk că am de plătit bani care mea luat angajați de la Cetelem.

Postat in data: 27 feb., 2022

Ce se intampla cu sumele de bani ramase pe cardurile de cumparaturi daca acestea sunt refinantate?
Unicredit reclamatie

Bună ziua! Am un card de cumpărături la BT Transilvania de 1.000 de RON (din care nu am consumat nimic, suma este intactă pe card de 1.000 RON) și încă unul la Raiffeisen Bank de 10.000 RON (din care am cheltuit 8650 RON) între timp am solicitat un credit la UniCredit Bank în plus cu refinanțarea celor două carduri de cumpărături, întrebarea mea este următoarea, ce se întâmplă cu sumele de bani rămase pe cardurile de cumpărături dacă aceasta sunt refinatate? În mod normal eu ar trebui sa întru în posesia banilor care sunt acum pe cardurile de cumpărături ? dacă da cum sa procedez?
Mulțumesc anticipat!

Postat in data: 21 feb., 2022

Cum inchid contul Cetelem?

Am card la cetelem. In decembrie 2021 am terminat de platit ratele. Doresc sa inchid contul cetelem. Va multumesc

Postat in data: 16 feb., 2022

Ce mi se poate intampla daca nu duc dovada inchiderii creditelor refinantate?
reclamatie-ingbank

Buna ziua , va rog sa ma ajutati …am facut o refinantare in luna oct 2021 la ING , am ,,acoperit” 2 credite de la alte banci (un IFN de 5000 lei si un RAIFEISSEN de 10000 lei ) . De la acel IFN am primit adresa de inchidere , de la Raifeissen , nu …

Intre timp , cam dupa aprox o luna , avand nevoie de bani , am ,,intrat” din nou in cardul ,,refinantat” , de la RAIFEISSEN + ca am solicitat la acelasi IFN , inca un credit de 3000 lei .

Intre timp , adica dupa 3 luni de la refinantare , acum , in ianuarie , am primit email de la ING , ca daca nu ,,aduc” dovada inchiderii creditelor refinantate , ma vor executa silit pt plata anticipata si incetarea creditului . Acest lucru ma sperie foarte tare , avand in vedere ca nu am nici macar o zi intarziere la plata ratelor , la nici un impumut , nu sunt rau platnic.

Am facut ,,solicitare” la ING , explicandu le lucrul acesta , sa ajung la o ,,intelegere” , dar , mi s-a spus ca trebuie neaparat ,,acoperite” , conform contractului , ca daca nu , se va trece la executare silita ( nu inteleg de ce , fiind cu ratele la zi , fara intarzieri ! ) si inchiderea contractului.

Cum as putea ,,iesi” din situatia asta neplacuta , decat prin ,,acoperirea” acestor credite refinantate ? Alta posibilitate nu ar fi ? O sa ,,apar” ca rau platnic in biroul de credite ? ( nu vad de ce , din moment ce am platit totul la timp ! ).

Si as mai avea o nelamurire , va rog ! Daca acel IFN refinantat , l am declarat inchis , cu adresa de lichidare si am solicitat alt credit , tot acolo , la o luna dupa refinantare , ar trebui ,,acoperit” si asta , pt a evita ,,executarea” silita ? Va multumesc

Postat in data: 14 feb., 2022

Este caz penal daca n-am inchis cardul refinantat?

Buna ziua, am facut o refinantare la Brd prima data in 2020 apoi in 2021 si acum, in 2022. De fiecare data am refinantat acelasi card de cumparaturi de la Cetelem dar am folosit mereu banii neinchizand nici o data cardul. Acum in cadrul unui control mi au cerut adresa de inchidere pe care implicit nu o am. Ce pot face? Este caz penal?

Postat in data: 02 feb., 2022

Care sunt cele mai bune carduri de credit?

Care sunt cele mai bune carduri de credit?

Postat in data: 28 oct., 2021

La care banca refinantez un card de credit cu dobanda mare?

dobanzi-carduri-credit
La care banca refinantez un card de credit cu dobanda mare?

Postat in data: 18 mart., 2021

Care sunt cardurile de credit cu cele mai mici dobanzi?

dobanzi-carduri-credit
Care sunt cardurile de credit cu cele mai mici dobanzi?

Postat in data: 01 dec., 2020

Clauze abuzive la Raiffeisen? Cardurile de cumparaturi nu mai pot fi folosite, iar optiunile rate fara dobanda si perioada de gratie nu se mai aplica, daca se amana ratele, conform OUG 37/2020

Postat in data: 30 mai, 2020

Cum se amana ratele la BRD: daca nu te contacteaza nimeni, trebuie sa platesti ratele si pe luna martie si aprilie, altfel esti raportat la Biroul de Credit

brd-amanare-rata-credit
brd-amanare-rata-credit

Postat in data: 29 mart., 2020

Banca Transilvania acorda timp de doua zile credite imobiliare si de nevoi personale cu cele mai mici dobanzi dintre toate bancile

banca-transilvania-credit-imprumut
banca-transilvania-credit-imprumut

Postat in data: 28 feb., 2020

Atentie la cardurile de credit in rate fara dobanda: este posibil sa platiti, in schimb, comisioane!

carduri-credit-rate-fara-dobanda
carduri-credit-rate-fara-dobanda

Postat in data: 05 nov., 2019

Cetelem este acuzata de clienti ca le trimite carduri de credit fara acordul lor, pe care nu le mai pot inchide si sunt raportati la Biroul de Credit sau chiar executati silit

card-cetelem-inchidere
card-cetelem-inchidere