imprumut

Dupa cate zile se poate declara un credit scadent anticipat?

Va salut cu respect,

As dori sa îmi răspundeți la o întrebare dacă găsiți timpul necesar,va rog.

Am 77 de zile întârziere la rate la Patria Bank,3 rate care însumează 18.540 de lei.eu pana vineri,2 septembrie,achit 12.500 de Lei,ei spun ca vor tot,altfel nu vor opri procedura de executare.

Pot ei declara creditul scadent anticipat dacă n am depășit 90 de zile?

Dacă eu plătesc chiar și o rata,termenul se întârziere nu scade? Adică rata cea mai veche din iunie,dacă o plătesc,nu se recalculează întârzierea de la ultima plata?
Vreau sa le răspund informat deoarece ei pun totul în seama executării silite.

Va mulțumesc anticipat și ptr.raspuns

Postat in data: 30 aug., 2022

Cat dureaza la ING aprobarea cererii pentru schimbarea indicelui ROBOR cu IRCC?

Buna ziua, pe 27 iulie am depus la ING cerere pentru schimbarea indicelui ROBOR cu IRCC si ni s-a comunicat ca dureaza 30 zile, azi am sunat ca au trecut cele 30 zile si au zis ca dureaza 60 zile. Isi bat joc de noi?

Sora mea intr-o saptamana a semnat aditionalul de schimbare, a depus odata cu noi, doar ca alta banca. Fondul de garantare raspunde preferential? La unii in 2 zile si la altii in 60? Este normal ce se intampla?

Postat in data: 30 aug., 2022

Alior Bank mi-a respins cererea de amanare a ratelor. Ce pot sa fac?

Am primit mail-ul de mai jos de la Alior Bank in legatura cu amanarea ratelelor conform OUG 90/2022.
Dati mi va rog un sfat.Mai pot face ceva ?

Stimate client ,

In urma solicitarii primite din partea dumneavoastra privind suspendarea
la plata a ratelor datorate catre banca, va informam ca, in conformitate cu
prevederile OUG 90/2022, cererea dumneavoastra a fost respinsa din
urmatorul considerent:

– Creditul pe care il detineti prin oferta Telekom Banking
inregistreaza restante în ultimele 6 luni înainte de data solicitării
suspendării obligaţiei de plată.

Pentru orice intrebari suplimentare sau nelamuriri, va stam la dispozitie
24/7 la telefon 021 9253 (numar apelabil din orice retea din Romania, cu
tarif normal), +40 21 796 74 00 (numar apelabil din strainatate, cu tarif
normal) sau pe adresa de e-mail contact@telekombanking.ro.

Echipa Telekom Banking

Postat in data: 26 aug., 2022

Nu pot plati rata la creditul Raiffeisen, pentru ca am poprire pe cont. Ce pot sa fac?

Bună ziua,
Am o situație mai neplăcută cu o Raiffeisen.
Am propire pe cont de la executor și nu îmi pot platii ratele la banca.
Dânșii mi-au spus ca ei nu au acordul biroului executor pentru a-mi platii rata la banca.
Am sunat și la executor și domna de acolo mi-a spus ca ei nu au pus propirea în asa fel încât sa nu îmi pot platii ratele la banca.
Nu mai înțeleg.
Ma învârt intr-un cerc în care eu nu pot sa îmi plătesc rata la banca deși am banii respectivi.
Probabil Raiffaisen așteaptă sa le plătesc dobânda aiurea și sa ma execute și ei.
Va rog dacă se poate sa ma ajutați cu un sfat sau ceva legat de acesta situație.
Astăzi am sunat din nou și mi s-a comunicat ca nu exista nicio soluție pentru a platii rata.
Îmi cam suna a abuz.

Postat in data: 23 aug., 2022

Raiffeisen mi-a respins cererea de amanare a ratelor, pe motiv ca am avut intarzieri la plata ratei. Este legal? Ce pot sa fac?

Bună ziua.Sotul meu a făcut o cerere (una de mana și una tip adresata băncii Raiffeisen) prin care solicita amânarea ratelor timp de 9 luni conform OUG90/2022. Creditul este de nevoi personale, fără giranți.

Am primit răspuns negativ din partea băncii pe motiv ca a avut întârzieri.Mentionez ca întârzierea nu a depăși 21 de zile(rata avea data pe 26 iar noi plăteam pe 10 luna următoare când lua plata ).

Acest lucru se întâmplă tocmai din cauza ca fabrica unde lucram ne-a lăsat în șomaj în martie din cauza lipsei de materie prima (negru de fum).De atunci am întâmpinat probleme în achitarea ratei.

Vreau sa știu dacă este normal ca banca sa refuze solicitarea noastră dat fiind ca noi
suntem afectați de criza actuala și de faptul ca utilitățile au crescut considerabil în ultimul an.Multumesc anticipat și aștept un răspuns deoarece termnul maxim ptr amânarea ratelor este 29 august.

Postat in data: 23 aug., 2022

Banca mi-a respins fara motiv cererea de amanare a ratei! Ce pot sa fac?

Buna ziua ,in urma solicitarii unei amanari a ratelor cf OG 90/2022 la Garanti Bank ,aceasta mi-a fost respinsa fara nici un motiv real, cu un raspuns tipic politicianist ca nu ma incadrez ,fara ca sa specifice clar „de ce” sau care sunt criteriile.

In cei 13 ani de platit rate la aceasta banca nu am avut 1 zi de intarziere … Am trimis o cerere in care sa mi se explice clar motivul pentru care a refuzat cererea de
amanare a ratelor, conform OUG 90/2022. Este bine cum am procedat, mai trebuie sa fac si altceva?

Multumesc frumos

Ganduri bune

Postat in data: 17 aug., 2022

Cum au ajuns datele mele personale la Kruk? Este legal?

„în baza căreia legi au ajuns datele mele personale la kruk Romania ,?? Eu nu știu ce e cu firma aceasta,nu am semnat nici un acord pt prelucrare date personale,etc??

Va atrag atenția că voi sesiza ANPC privind aceste aspecte invederea luării măsurilor legale de sancționare a firmei dvs pt prelucrare ilegală de date personale către altă persoană juridică, întrucât eu doar cu alior bank am semnat un acord pt prelucrare date personale!!!Va mulțumesc!!!”

Postat in data: 17 aug., 2022

Raiffeisen nu vrea sa-mi amane ratele la credit, spune ca nu s-au publicat normele de aplicare a OUG 90/2022. Ce pot sa fac?

Buna ziua. As dori sa stiu daca sau publicat normele de aplicare o.u.g 90 din 2022 cu privire la amanarea ratelor . Pt. Ca cei de la banca Raiffeisen ami spun ca nu sau publicat. Multumesc. O zi buna

Postat in data: 16 aug., 2022

Este normal sa creasca atat de mult soldul final al creditului, dupa amanarea ratelor?
cost amanare credit

Postat in data: 15 aug., 2022

Credius imi cere inapoi 350 de milioane pentru un credit de doar 2.000 de lei. Este legal?
credius contact

Ma poate ajuta și pe mine cineva cu mafioți ăștia de la credius, am luat în 2019, 2000 de lei de la credius am plătit câteva luni după am avut câteva probleme și nu am mai putut sa lucrez acum mi sa facut poprire din salariu aici unde lucrez îmi opresc 33 la suta din salariu undeva la 1000 de lei mia venit la locul de munca o hârtie unde îmi spune ca am de plătit 220 de milioane plus 130 de milioane cheltuieli de judecata cum este posibil oamenii buni

Pentru 2000 de lei sa dau 350 de milioane înapoi ajutați-mă va rog ce pot face

Postat in data: 15 aug., 2022

Cum pot sa-mi aman ratele la creditul ING?

Cum se face amanarea ratelor la un credit ING?

Postat in data: 14 aug., 2022

Intesa refuza trecerea de la ROBOR la IRCC! Ce pot sa fac?

Intesa refuza sa faca schimbarea de la ROBOR la IRCC. Am depus cerere de trecere pentru creditul meu ipotecar (nu este un credit prima casa).
De altfel nu am primit nici un fel de motivare a refuzului.
Pot sa fac ceva in acest sens?… chiar daca o sa primesc o motivatie (pe care am solicitat-o pe email)
Merci mult.

Postat in data: 14 aug., 2022

Stergerea datelor negative din Biroul de Credit se poate face chiar daca am fost notificata de banca?

Am incercat o ștergere a datelor negative introduse de ING și nu am reusit ,am apelat a doua oară la o firma specializata și nu am reușit .

Credeți că cu o solicitare de ștergere din bunăvoință se poate realiza ștergerea?

Ei îmi trimit răspuns de fiecare dată că m-au notificat și îmi trimit notificările .

Mulțumesc.

Postat in data: 13 aug., 2022

Cred ca am fost pacalita de o companie din UK care se ocupa cu cryptomonede Certainvest. Pot sa-mi recuperez banii?

Cred ca am fost pacalita de o companie din UK care se ocupa cu cryptomonede Certainvest ,am virat o suma de 250€ , apoi suma a crescut la 1000€, am mai virat din contul meu 2000 €, bani care spun ei ca i-au blocat in blockhain si daca nu platesc taxele in
valoare de 2000€ in 24 ore nu imi vor mai vira banii si se vor pierde.

Au trimis un mail in care imi spun ca daca nu virez taxele vor creste penalitati de 4600 €. Intrebarea mea este imi mai potrecupera banii si ce se intampla daca nu platesc?

Va multumesc pentru eventualul raspuns

Postat in data: 13 aug., 2022

Amanarea ratelor la BRD se poate face si online sau trebuie sa merg la banca?

Am sunat astazi la BRD pentru a-mi confirma o adresa de email unde se poate trimite cererea de amanare a ratelor + declaratia pe proprie raspundere. Cei de la Call-Center mi-au raspuns ca nu se poate trimite online, doar in agentia BRD, de preferat cea unde a fost deschis creditul.

Si daca nu sunt in tara de exemplu cum fac? Este in regula sa nu aiba si aceasta optiune?

P.S.: Nu este prima mea interactiune cu ei pe tema amanarii ratelor si am simtit cam de fiecare data ca nu prea vor sa amane ratele clientilor. Ba ca nu au normele la indemana, ba ca nu stiu procedura de amanare, etc.

Postat in data: 12 aug., 2022

Ma puteti ajuta sa aman ratele la creditul Idea Bank?

Am trimis cerere de suspendare a plății ratelor pe 9 luni la Idea Bank (însoțită de Declarația prin care arătăm că mi-au crescut cheltuielile cu minim 25%…), pe data de 13 iulie 2022. Apoi, am mai trimis Declarația prin care arătăm că nu am încheiat cu banca un plan de restructurare…Pe data de 31 august, după apariția normelor
de aplicare, am făcut o revenire la cererea din 13 august și am retrimis declarațiile, exact cum era prevăzut în normele de aplicare OUG 90/2022.

Deși am solicitat numere de înregistrare pentru aceste cereri, nu am primit decât un scurt mesaj și anume că voi fi contactata în curând.

Nu am fost contactată, la call center nu răspunde nimeni sau răspunde extrem de greu și nu știe ce să-mi spună. Pe site-ul băncii nu apar informații cu privire la posibilitatea suspendării plății ratelor, cf OUG 90/2022.
După cum știți, aceasta banca a fost achiziționată de BT, insa mie mi s-a spus că am rămas clienta a Idea Bank. Acum, Idea Bank funcționează exclusiv în online și, după cum vad, profita de această situație. Mi s-a întâmplat și să-mi închidă telefonul din call center, atunci când urma să primesc un răspuns concret…

Ce este de făcut?!
Sunt la zi cu ratele, însă pe data de 17 august urmează rata următoare, iar eu doresc sa o aman. Pe 15 August trebuie sa plece banii din contul meu, astfel încât pe 17 august să ajungă în contul băncii.

Postat in data: 11 aug., 2022

Cum se face amanarea ratelor la creditele Raiffeisen, conform OUG 90/2022?

„Desi suntem in 9 August, Raiffeisen nu inregistreaza cereri pentru
suspendarea ratelor conform OUG 90, de la serviciul clienti declarand
in mod repetat ca nu s-au comunicat normele interne. Este legal?
Multumesc”

Postat in data: 11 aug., 2022

Care este procedura legala pentru recuperarea datoriilor (creantelor)?

Care este procedura legala de recuperare a datoriilor la credite? Ce lege se aplica?

Postat in data: 08 aug., 2022

OTP Bank mi-a respins cererea de amanare a ratelor, fara motiv. Ce pot sa fac?

Buna ziua ,in urma solicitarii unei amanari a ratelor cf OG 90/2022 la OTP ,aceasta mi-a fost respinsa pe motive numai de ei stiute ,fara ca sa specifice clar „de ce” sau care sunt criteriile.
As dori prin intermediul d-voastra sa solutionez aceasta cerere ,in mod favorabil,respectiv sa amana aceste rate timp de 9 luni

Multumesc anticipat,si astept un raspuns din partea d-voastra

Postat in data: 08 aug., 2022

Care este procedura pentru amanarea ratelor la Banca Transilvania?

„Care este procedura pentru amanarea ratelor la Banca Transilvania? nu au specificat nicaieri nici macar ca se pot depune cererile”