imprumut

Exista o cerere tip pentru amanarea ratelor la credite?

Îmi puteți spune, exista o cerere tip pentru amanarea ratelor la credite, conform OUG 90/2022 ? Multumesc

OUG 90/2022 privind amanarea ratelor la credite

OUG 90/2022 privind amanarea ratelor la credite

Postat in data: 07 iul., 2022

Am credite la 9 IFN-uri si nu le mai pot plati. Ce pot sa fac?

Am 9 credite IFN ( Viva Credit, Credius, BSG Credit, Ferratum, Hora Credit, CreditFix, Mozzipo,Terra Credit, SimpluCredit ). Ma apropii de cele 3 luni de zile de neplata a ratelor si a linilor de credit. Ratele depasesc cu mult venitul meu lunar.

Inteleg ca executarea silita nu incepe dupa aceste 3 luni decat dupa alte inca 3?

Ce solutie am pentru a nu fi executat silit?

Multumesc de raspuns!

Postat in data: 07 iul., 2022

Cum se procedeaza pentru amanarea ratelor la OTP Bank?
OTP Bank refinantare credit

Vreau sa amîn ratele pentru o perioadă de 6 luni conform ordonantei guvernului deoarece scumpirile ce au fost mi-au afectat bugetul si nu pot plăti totul la timp Va rog astept un raspuns cum se procedează online sa fac cerere.

Postat in data: 06 iul., 2022

Topul bancilor cu cele mai mici dobanzi la un credit pentru casa in lei

La care banci gasesc cele mai mici dobanzi pentru un credit ipotecar?

Postat in data: 05 iul., 2022

TBI nu vrea să-mi scadă rata la credit, pentru a putea plăti datoria. Ce pot sa fac?
TBI Bank reclamatie credit

„Am luat un credit de 14.000 de lei,am achitat 10.000 și am rămas cu 4000 de plata și de câteva luni nu mi am mai permis sa plătesc,am sunat la cei de la TBI,un ifn și i am rugat ca de luna viitoare sa stabilim o rata convenabila și pentru mine ca să ma pot achita,iar ei mi au spus ca nu se poate,menționez ca eu vreau sa achit datoria
dar în limita posibilităților pe care le am într o luna…ce as putea face?”

Postat in data: 05 iul., 2022

Cum scap de creditele de la IFN-uri? Nu vor sa mi le restructureze și nu pot face nici refinanțare!
reclamație hora credit

„Va rog să-mi dați un sfat: am mai multe credite la IFN-uri și nu mai pot plăti, din cauza dobânzilor prea mare. De exemplu, de la Hora Credit am luat 1.500 de lei și am de plata 10.300 de lei după 12 luni, în rate la doua săptămâni și cu dobânda zilnică.

Am vorbit cu cei de la Hora Credit și le-a spus să-mi restructureze creditul, dar au spus ca așa ceva nu e posibil. Am încercat sa restructurez la bănci aceste credite de la IFN-uri, dar nu mă încadrez, din cauza scorului Tico mic, nu am întârzieri. Ce aș putea face sa scap de creditele de la IFN-uri?”

Postat in data: 04 iul., 2022

BCR mi-a pus și alte clauze în actul adițional de trecere de la ROBOR la IRCC. Este legal?
BCR Stergere Biroul de credit

„Am un credit Prima Casa la BCR si am facut o solicitare de trecere de la Robor la IRCC care mi s-a aprobat într-un timp foarte scurt.
Din pacate, atunci când am citit actul adițional am constatat că au fost incluse si alte clauze care nu aveau legătură cu solicitarea pe care am făcut-o.

Se menționa în mod expres că prin semnarea acestuia imi dau acordul
ca BCR sa vândă creditul meu oricărei entități dorește plus alte clauze pe care nu le-am reținut. Cert este că era menționat că aceste clauze anulează alte clauze din contract.
Este legală această procedură?

Nu ar fi trebuit ca actul adițional sa cuprindă doar trecerea de la Robor la IRCC asa cum am solicitat in cererea mea? Personal, consider un abuz.

Ma puteti ajuta cu un sfat sau cum as putea proceda in continuare?

Datorita Robor-ului, rata a crescut de la 1141 ron la 1881 (începând cu luna septembrie 2022 ) de la inceputul anului.
Multumesc anticipat pentru raspuns.”

Postat in data: 02 iul., 2022

Unicredit nu mi-a răspuns la cererea de migrare de la ROBOR la IRCC! Ce pot sa fac?
UniCredit Bank reclamatie poprire

„Buna ziua. In data de 12 mai 2022, am facut o cerere Bancii UNICREDIT (unde am un credit ipotecar) pentru a migra de la Robor la IRCC. Din pacate,dupa o luna jumatate nu am primit niciun raspuns, dar intre timp ratele cresc exagerat de mult datorita Robor la 3 luni (ultima crestere este de 480 lei!! ). Mentionez ca la intrebari adresate conducatorului sucursalei unde sunt „arondat” raspunsul este unul foarte simplu, dar incredibil in acelasi timp: „nu am primit inca aprobarea de la Bucuresti”.

Puteti sa imi spuneti daca exista un termen in care Banca este obligata sa raspunda unei asemenea cereri si daca exista un astfel de termen, ce as putea sa fac?”

Postat in data: 01 iul., 2022

Sunt executat silit dupa 18 ani, pentru un credit neplatit. Ce pot sa fac?

„Bună ziua, caut să mă informez asupra unui credit nerambursat pe care l-am avut.
Aș dori să vă detaliez puțin in speranta că mă puteți lamuri. Am avut un credit de nevoi personale luat de la Banca românească în anul 2005 în baza unui contract de muncă pe o perioadă determinată de un an de zile și în baza unei polițe de asigurări pe creditul respectiv.

După o anumită perioadă de timp am ajuns în imposibilitatea de a achita creditul, din câte îmi amintesc în acea perioadă am primit de la bancă câteva notificări cum că am întârziat cu plata ratelor, dar nimic mai mult, menționez faptul că în decursul anilor eu am mai lucrat în România angajat am avut chiar și o mică societate comercială nimeni nu mai întrebat nimic nu mi sa pus poprire pe cont nu am fost executat sau dat în judecată pentru datoria respectivă de catre bancă.

De atunci și până în prezent sunt peste 18 ani, zilele trecute sau prezentat la adresa mea de domiciliu trei persoane menționând faptul că sunt de la o firmă de recuperare Kruk și că au venit să mai execute silit pentru acea datorie către Banca românească din 2005 neprezentând o hotărâre judecătorească doar o hârtie cu anumite articole semnată și ștampilată de către firma lor în numele unui executor judecătoresc.

Aș dori dacă puteți să îmi spuneți ce treburi mai au aceștia după 18 Ani, ce ar trebui să fac, si cum pot afla dacă creditul respectiv este prescris?
Sper într-un răspuns de la dumneavoastră și vă mulțumesc anticipat!!!”

Postat in data: 27 iun., 2022

Pentru un credit de 2.500 lei de la ICredit trebuie sa platesc acum 6.600 lei! Ce pot sa fac?

„Bună ziua, am o nelămurire legata de creditul de la I CREDIT făcut în anul 2021 și anume am luat 2500 lei și după câteva luni nu am mai plătit creditul deoarece am plecat în Germania iar acuma vad ca am de plătit 6600 lei cum pot plăti creditul asta asa mare măcar în rate lunare?”

Postat in data: 25 iun., 2022

Cum pot sterge din Biroul de Credit creditele online de la IFN-uri?
Stergere Biroul de Credit

„Buna ziua. Aș avea nevoie de ajutorul dumneavoastră pentru ștergerea din Biroul de Credit. Mias dori sa fac un credit pentru un apartament și încă rezult cu negativ.

In urma cu 4 ani am aplicat la credite online tip HoraCredit, Oceancredit și încă 2 e societăți similare cu credite pentru sume de maxim 2000 de lei. sunt plătite toate dar cu intarziere. la activ mai am un credit la Provident care este in curs de plata.

ideea e că rezult in baza de date la anaf și aș dori sa mi se șteargă biroul de credit.”

Postat in data: 23 iun., 2022

Nu pot face o refinantare, din cauza gradului de indatorare mare la creditele de la IFN-uri. Ma puteti ajuta?

„Am si eu o problema am facut un credit la raiffaisen anul trecut..aveam nevoie de bani in plus i nu mi sa acordat o refinantare pe motiv ca lucrez la firma mea ..aveam un salariu net d 4000 lei…fiind constransa de imprejurari am apelat la mai multe ifn-uri …acum sunt in indemnizatie crestere copil in iunie am deous actele si voi primi 3200 lwi pe luna indemnizatie…as putea sa obtin o refinantare de undeva?

Am incercat la toate bancile si qm fost refuzata pt grad mare de i datorare…dar din xe am citit ce ati scris dvs. Gradul de indatorare nu ar trb sal ia in calcul pe cel ce ar fi dupa refinantare si nu cel din prezent…imi este foarte greu sa achit toate ratele si nu am avut intarzieri niciodata sau probleme de genul…dar nici o banca nu crea sa ma ajute. Multumesc!”

Postat in data: 23 iun., 2022

Se poate face conversia indicelui ROBOR in IRCC la creditul ING?

„Buna Ziua,

Am facut o cerere la ING, mentionand legea si motivele pentru care doresc aceasta schimbare. Dupa mai multe emailuri schimbate
raspunsul a fost acelasi cu copy paste cum s-ar spune, generic, in care ma nu imi ofera decat refinantare. In ultimul email chiar am cerut sa mi se raspunda ferm cu ” se aproba/ nu se aproba” plus motiv, cererea mea. Acest raspuns ferm care l-am cerut nu a fost prezentat.
De mentionat:
– cand am discutat la telefon despre acest subiect cu reprezentatul ING mi s-a sugerat sa nu vin la sediu si sa o depun online;
– in emailul formulat pentru aceasta cerere am atasat si cererea in format PDF semnata, cu data la care am cerut-o;

Care ar fii urmatorii pasi in solutionarea acestei cereri?”

Postat in data: 22 iun., 2022

Banii pentru asigurarea creditului mi se restituie, daca nu am beneficiat de ea?

„Bună ziua, am un credit făcut în 2017, mai am un an de plata la el și bineînțeles ca mi s-a atașat și o asigurare de protecție cum mi s-a spus la telefon de brokerul de asigurări.
Nu am beneficiat de ea și nici nu am nevoie, însă banii care s-au dus către asigurător mi s-a comunicat ca nu mi se restituie. E
adevărat? Se poate face ceva în acest sens? Multumesc”

Postat in data: 22 iun., 2022

Proiectul de lege privind amanarea ratelor la credite

Postat in data: 21 iun., 2022

Cat dureaza refinantarea unui credit?
refinantare credit banca transilvania

„Va salut. Am facut o refinantare a unui credit de nevoi personale de la ING,urmand a fi refinantat de Banca Transilvania. S-a facut refinantarea, s-a facut inchiderea contului, insa acum Banca Transilvania spune ca trebuie sa primeasca un e-mail din partea ING, iar dupa aceea pot primi banii suplimentari.

Dupa o lunga asteptare,mi se pare o taraganeala, o rea voință. Vi se pare normal? Va multumesc.”

Postat in data: 20 iun., 2022

Credius si Integral Collection nu mi-au raspuns la reclamatie. Ce pot sa fac?
credius credit reclamatie

„Bună ziua, am facut reclamatie la credius, si le am trimis notificare de concediere, au spus ca nu ma pot ajuta, cu nimic, din contra au spus ca nu i intimidez cu reclamatia. Am trimis si la Integral collection la fel mi au spus daca nu achit in 48 de ore vine nu stiu ce inspector.”

Postat in data: 19 iun., 2022

Clientii ING, care au solicitat trecerea la IRCC prin act aditional, au primit vreun raspuns favorabil?
credit ing robor ircc

„Am depus cerere la ING inca din aprilie (recomandarea lor a fost refinantare-pe care am declinat-o), am revenit in luna mai cu alta cerere, am sunat de 3 ori in Call Center si au acelasi raspuns politicos ca nu au inca norme si ne anunta ei.
Clientii ING care au solicitat trecerea la IRCC prin act aditional, au primit vreun raspuns favorabil?
Multumesc anticipat,”

Postat in data: 16 iun., 2022

Cat trebuie sa-mi opreasca legal la suma de 3.000 de lei, pentru o poprire?

„Cit trebuie sa mi oprească legal din suma de 3000 ron lunar.”

Postat in data: 08 iun., 2022